Kontaktní čočka

  • Lze přespávat v kontaktních čočkách?

    Muž spí v kontaktních čočkáchNosíte kontaktní čočky? A stalo se vám někdy, že jste si v nich během dne zdřímli nebo v nich dokonce přes noc usnuli? Nejste sami. Ze Studie zabývající se používáním kontaktních čoček a návyky při jejich nošení1 vyplývá, že v kontaktních čočkách vědomě spí nebo si s nimi zdřímne 46 % uživatelů. Jedná se tedy téměř o každého druhého nositele kontaktních čoček. Pokud by uživatel přespával v čočkách, které k tomuto účelu vhodné nejsou, vystavuje se riziku vzniku oční infekce, zánětů či očních nemocí. V současné době již existují díky vyspělým technologiím kontaktní čočky určené pro nepřetržité nošení, ve kterých lze bez obav spát.

  • Chraňte svou pokožku, chraňte své oči

    Slenčna sedí u mořeSvou pokožku už umíte chránit. Teď je třeba začít myslet i na své oči.  Většina z nás už ví, že je důležité chránit svou pokožku před působením UV paprsků. Ošetřujeme se hydratačními krémy s ochranným filtrem a používáme opalovací krémy s vysokým UV faktorem. Věděli jste, že co platí pro pokožku, platí i pro oči? UV záření je pro oči stejně nebezpečné a může mít za následek nejen krátkodobé obtíže, ale i nevratná poškození a oční onemocnění.

  • Kontaktní čočky a alergie

    Kontaktní čočka a okoV hlavní sezóně alergií se někteří nositelé kontaktních čoček vrací k používání brýlí. Jaký bývá důvod? Začínají je nadměrně svědit oči, pálit a řezat. Připadá jim, jako by měli neustále v oku cizího těleso -  například písek či prach. Přitom stačí dodržovat základní hygienická pravidla a kontaktní čočky můžete bez problému nosit téměř bez přestání po celý rok.

  • Kontaktní čočky s UV filtrem jako ochrana vašich očí?

    Žena s kontaktními čočkami na slunciChystáte se na dovolenou? Například k moři? Intenzita UV záření se výrazně zvyšuje z takových ploch jako voda, sníh či písek. Suchý plážový písek může odrazit až 15 - 20% a mořská voda až 10 - 30% UV záření. A věděli jste, že do hloubky půl metru pod vodou se dostává až 40% UV záření dopadajícího na vodní hladinu?

  • Neexperimentujte s expirací kontaktních čoček

    Dívka s expirovanými kontaktními čočkami? :)Potraviny a stejně tak všechny další výrobky organického původu mají stanovenou dobu expirace. Expirace značí časové období, po které lze tyto přípravky bez obav používat. Proto je doba expirace povinným údajem, který musí být vždy vyznačen na obalu daného produktu. Po překročení expirační lhůty (za předpokladu, že nebudete tento fakt brát na zřetel a budete výrobek užívat i nadále) se mohou dostavit drobné a později i závažné zdravotní komplikace.

  • Suché prostředí očím a kontaktním čočkám nesvědčí

    okoModerní prostředí a způsob života, jaký vedeme, dává našemu tělu čím dál více „zabrat“. Pracujeme v centrálně vytápěných a klimatizovaných kancelářích, jezdíme vytápěnými a klimatizovanými auty, nakupujeme ve vytápěných a klimatizovaných obchodech. Většinu roku trávíme v prostředí náročném pro náš organismus – od podzimu do jara ve vytápěných prostorách a v létě jsme si zvykli využívat klimatizaci. Upravování okolní teploty má na nás velký vliv - nejen kvůli teplotním rozdílům venku a uvnitř. Málokdo si uvědomuje, že klimatizací a centrálním topením výrazně snižujeme vlhkost vzduchu až na polovinu, čímž trpí nejen náš dýchací systém a pokožka, která se rychleji vysušuje, ale také oči, které jsou také náchylnější k pocitu suchosti a nepohodlí.

  • Ochrana proti UV záření s kontaktními čočkami

    Žena na pláži s čočkami čte knihuUV paprsky, které se odráží od dlažby, trávy, sněhu, písku nebo vody, mohou pronikat po stranách vašich slunečních brýlí (pokud ovšem nenosíte sluneční brýle s těsně přiléhavými stranicemi).

  • Co je to biofilm na povrchu kontaktních čoček a co může způsobit?

    Oko a kontaktní čočkaBiofilm je tenká vrstva mikrobů na povrchu různých předmětů. Mikrobiální společenstva, která označujeme jako biofilm, nacházíme běžně především ve vodním prostředí, na povrchu půdy, atd. Biofilmů se využívá v biologickém čištění odpadních vod. Některé se též vyskytují na povrchu rostlinných těl, případně na různých částech těla živočichů či uvnitř, kde však mohou působit potíže.

  • Nemůže barvivo barevných kontaktních čoček způsobit jejich toxicitu?

    Barevná kontaktní čočka v okuBylo uděláno již několik studií, v nichž se zjišťovala případná toxicita měkkých kontaktních čoček, které jsou vyráběny z materiálu zvaného HEMA, a to v různých fázích polymerace. Všechny studie potvrdily nezávadnost tohoto materiálu. Vzhledem k tomu, že barevné kontaktní čočky vyvolaly podezření, že změněné chemické složení materiálu by přidáním barviv mohlo být příčinou nesnášenlivosti kontaktních čoček, byly čočky podrobeny laboratorním testům.

  • UV záření a kontaktní čočky

    Při mořiVšichni vědí, že dlouhodobý pobyt na slunci může poškodit pokožku. Vaše oči jsou ve skutečnosti stejně tak náchylné k poškození UV zářením jako vaše kůže. Je klinicky prokázáno, že dlouhodobé vystavení vašich nechráněných očí slunečnímu záření může poškodit povrch oka a jeho vnitřní struktury.Tyto negativní účinky se navíc kumulují. Čím déle jsou vaše oči vystaveny UV záření, tím větší je riziko vzniku očních onemocnění a chorob očí spojených s věkem.

  • Mýty o kontaktních čočkách

    Kontaktní čočkySoučasné kontaktní čočky jsou moderní alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a pozitivně změnily život už milionům svých nositelů. Nošením kontaktních čoček se zařadíte do společnosti aktivních lidí používajících tento moderní způsob korekce zraku. Užijte si s přáteli pohodlí na večírcích, svobodu při sportu a eleganci, když jdete s někým na večeři. S kontaktními čočkami budete vypadat jinak - zkuste to.

  • Mohu se s kontaktními čočkami líčit?

    Líčení v kontaktních čočkáchDovedete si představit, že by bylo líčení pomocí make-upu nositelům kontaktních čoček zapovězeno? V takovém případě by kontaktní čočky nezaznamenaly takový rozkvět, jakému se těší dnes. Dobrou zprávou je, že permanentní barvení ani tzv. permanentní make-up kontaktním čočkám nevadí.

  • Kdy kontaktní čočky nosit a kdy ne

    Slečnú pálí oči, nemůže nosit kontaktní čočkyPočet nositelů kontaktních čoček se rok od roku zvyšuje a nošení kontaktních čoček je za podmínky dodržování určitých pravidel bezpečné a nosit je může téměř kdokoliv. Stále lepší materiály ze kterých jsou kontaktní čočky vyráběny umožňují jejich nošení i lidem, kteří ještě před několika lety o jejich nošení ani nesnilo. Kontaktní čočky pomáhají tam, kde klasické dioptrické brýle není možné použít. Pacienti s velmi vysokými dioptriemi mohou vykonávat činnosti, které v minulosti nemohli. Chcete změnit barvu vašich očí? Dnes to už není žádný problém.

  • Propustnost kontaktních čoček pro kyslík

    Kontaktní čočkaKontaktologové se domnívají, že propustnost kontaktních čoček pro kyslík, je jednou z hlavních podmínek pro jejich úspěšnou aplikaci. Vědecké studie se shodují na tom, že počet nežádoucích účinků způsobených chronickou hypoxií (nedostatkem kyslíku) rohovky klesá s rostoucí kyslíkovou propustností materiálů kontaktních čoček.

  • Co je to kontaktní čočka?

    Kontaktní čočka na prstuKontaktní čočky obecně představují vypuklý disk navržen tak, aby dokonale překrýval přední průhlednou část oka – rohovku. Díky povrchovému napětí povrchu kontaktních čoček, čočka dokonale přilne k slznému filmu, který pokrývá rohovku. Kontaktní čočky pomáhají usměrnit světelné paprsky přicházející do oka na sítnici a díky tomu se obraz zaostří. Jednoduše řečeno, kontaktní čočky sou zdravotnickou pomůckou, kterou využívají lidé s určitou zrakovou vadou a pomáhají jim zlepšovat vidění.