Čištění brýlíNení pochyb o tom, že povrchová úprava plastových brýlových čoček přispěla významně ke zlepšení jejich kvality a estetického vzhledu brýlí. Také se však objevily pochybnosti, že takto upravené čočky špínu přímo přitahují a že se velmi rychle špiní.

Organické čočky, které téměř úplně nahrazují minerální čočky, mají celou řadu předností. Jsou mnohem lehčí, odolnější, snadněji se opracovávají a umožňují vkládat je bez problémů do vrtaných brýlí. Jsou ale měkčí a bez kvalitní povrchové úpravy by jejich užívání bylo jen těžko realizovatelné.

K čištění povrchu brýlových čoček bývá většinou využívána voda z vodovodu nebo různé čisticí prostředky. Jako zvláště nevhodné k čištění se ukázaly různé vlhké čisticí kapesníky. Po jejich použití totiž zůstává povrch - především plastových čoček trvale zamlžený a čočky se stávají nepoužitelné.

Na povrchu plastových brýlových čoček často vidět zřetelné poškození a dokonce i kompletní odloučení povrchových úprav. Příčinou může být výrobní porucha, účinek agresivního potu, nebo nevhodně čištění samotných čoček.

Trhliny na povrchu plastových brýlových čoček bývají často důsledkem čištění velmi teplou vodou. Organický materiál má zřetelně vyšší tepelný koeficient. Povrchové vrstvy nejsou schopny odolávat rychlému nabírání objemu organického materiálu a tím dochází ke vzniku četných a hlubokých povrchových trhlin. Při vysoušení povrchu čoček utěrkami z mikrovláken se okraje trhlin zaoblují a stávají se jasnější.

Možnou příčinou stížnosti nositele nové korekce na zhoršené vidění může být zvlnění povrchu brýlové čočky při neporušeném povrchu čočky. Zvlnění významně narušuje kvalitu zobrazení. Pravděpodobnou příčinou je polymerizace - tvorba velkých molekul nebo řetězců molekul.

Nové povrchové úpravy mají usnadnit udržování čistoty povrchu korekčních čoček. Zabraňují ukládání nečistot díky extrémně hladkému a odpudivému povrchu.

Výrobci brýlových čoček doporučují k čištění chladnější vodu, která si však dobře neporadí s mastnými skvrnami. Naopak, teplá voda však ohrožuje čočky tepelným efektem. Oblíbené jsou tekuté čisticí prostředky na bázi alkoholu ve spojení s tenzidy. Také větší množství alkoholu může mít v určitých případech negativní vliv na povrch brýlových čoček. Například při polykarbonátových čočkách bychom se alkoholu a především acetonu měli vyvarovat - přípustné jsou pouze prostředky s vodou a tenzidy. I když nejsou tak účinné, nevedou k poškození okrajů čoček .

Opatrní také musíme být při používání vlhkých papírových utěrek. Různé přísady a tvrdé částečky dřeva v nich obsažené mohou způsobit poškození čoček. Tyto utěrky mohou někdy na povrchu čoček zanechat škrábance. Bezproblémové má být podle výrobců čoček používání utěrek z mikrovlákna. Statický náboj, který vzniká na povrchu při suchém použití, během několika minut ustupuje. Nejlevnější utěrky však nejsou zcela spolehlivé a při čištění na sucho také může dojít k poškrábání povrchu.

Ke vzniku komplikací na povrchu korekčních čoček přispívá také tuk pocházející z kůže a očních řas. Mastnota se udržuje zvláště na okrajích rámů a při čištění je přenášena do centra čoček. Jedinou spolehlivou pomocí je čištění v ultrazvukové čističce a využití prostředků rozpouštějící mastnotu.

Optimální čistící prostředek zřejmě dosud neexistuje. Pokud jsme však při čištění opatrný a používáme opravdu kvalitní čisticí prostředky, vhodnou teplotu vody, přípravky na odmaštění, tak nemusíme mít při čištění žádný strach, že čočky poškodíme.