V poslední době se sluneční brýle stávají nevyhnutným doplňkem téměř každého z nás. Sluneční brýle už nepoužíváme jen v období léta, na pláži nebo horách, ale stále častěji se stávají módním doplňkem. Módní sluneční brýle už nejsou výsadou jen filmových hvězd, sportovců a jiných celebrit, ale i pro běžné lidi se stávají imidžovou záležitostí. Sluneční brýle tedy v současnosti vytvářejí imidž svého nositele, ale jejich hlavní úlohou by stále mněla zůstat ochrana našich očí před škodlivým ultrafialovým zářením.
V případě slunečních brýlí platí, že estetický dizajn se musí snoubit s vysokou funkčností. Dobré sluneční brýle chrání svého majitele před nebezpečným slunečním zářením a zároveň jsou i moderním estetickým doplňkem.
UV filter a sluneční brýle
Sluneční brýle by především měli mít dostatečný UV filtr, který absorbuje škodlivé sluneční záření. Mějte na vědomí, že i když mají sluneční brýle UV filtr, tak aby byli opravdu kvalitní, měli by splňovat taky další důležité podmínky. Velmi podstatná je třeba kvalita samotných brýlových čoček. Neměli by to být jenom obyčejné lisované fólie, požité materiály by neměli dráždit pokožku a mělo by být možné je upravovat a přizpůsobovat obličeji.
Intenzita zabarvení skel může hrát taktéž důležitou roli, takže je potřebné si zvážit, kde a jak chcete vaše sluneční brýle využívat. Výsledkem nekvalitních použití nekvalitních slunečních brýlí bývají totiž stejné zdravotní problémy jako při nesprávně zhotovených dioptrických brýlích. Vlivem slunečního záření se zornička oka roztáhne a v případě že brýle nemají dostatečný UV filtr, záření do něj vstupuje snadněji a způsobuje zákaly čočky a jiné nezvratné změny.
Nejpoužívanější sluneční filtry jsou označeny číslem 3 nebo 2. Filtry 0 a 1 se využívají jenom při módních imidžových brýlích a oko nemusejí dostatečné chránit. Sluneční brýle s filtrem č. 4 jsou nejbezpečnější, ale sou určeny především do vyšších nadmořských výšek, popřípadě k moři nebo na poušť. Nejsou však vhodné na řízení, protože snižují kontrast barev. Stupeň filtru udává výšku absorpce světla, to znamená, že čím je vyšší stupeň filtru, tým se snižuje stupeň oslnění.
Brýlové čočky u slunečních brýlí
Sluneční brýle mají také jiné funkční vlastnosti, například polarizační čočky, které absorbují odrazené světlo a jsou určený především pro řidiče. Hnědé zabarvení čoček zvyšuje vnímání kontrastu. Žluté a oranžové čočky jsou vhodné do mlhy a deště, k moři a k vodě si vyberte šedozeleně zbarvené čočky. Ideální je, pokud mají sluneční brýle na zadní straně skel taky antireflexní vrstvu.
Jaké sluneční brýle si vybrat?
Co se týče estetické stránky slunečních brýlí, tak dnes je k dispozici na trhu velmi velké množství firem a značek, které denně přichází na trh s něčím novým. Je už jenom na vás co se vám libí a čemu dáváte přednost. Pokud jste typ, který podléhá módním trendům, tak pravděpodobně budete vyhledávat vždy aktuální novinky, především známých módních značek jako Channel, Diopr, Bvlgari, Armani a jiných. Jestli jste typ člověka o něco konzervativnější, pravděpodobně dáte přednost značkám jako Ray-Ban, Persol, Jaguar, Rodenstock, Serengeti a podobným značkám. Taky je na výběr nespočetné množství sportovně laděných značek, jako třeba Tag Heuer, Rudy project, Adidas, nebo právě na opak elegantních a luxusních značek, jako Daniel Swarovski, Cartier, Fred.