Brýle s antireflexemProto aby nedocházelo k nepříjemnému zrcadlení na povrchu brýlových čoček, je na povrch nanášená tzv. antireflexní vrstva. Je to vrstva, kterou můžete najít i na objektivech mikroskopů, dalekohledů nebo fotoaparátů. Antireflex je tvořen velkým množstvem vrstev oxidu kovů a aplikuje se jak na zadní, tak i na přední plochu brýlových čoček. Protože je antireflex tvořen několika vrstvami uloženými na sebe, tak má specifický barevný nádech, buďto zelené, purpurové, modré, nebo zlaté barvy v závislosti od výrobce a kvality antireflexní vrstvy.

Proč antireflex?

Antireflexní vrstva umožňuje ostřejší vidění při stejných světelných podmínkách a to se značně menší mírou námahy vašich očí. To oceníte především při řízení motorového vozidla v noci, nebo při práci s počítačem a při mnoha dalších činnostech běžného života.

Antireflex má velké výhody nejen z praktického a funkčního hlediska, ale taky z hlediska estetického. Redukci odlesků vypadají vaše oči přirozenější. V případě že se například necháte vyfotit, nebo natáčet v brýlích, tak antireflex zabezpečí to, aby se ve vašich brýlích nic neodráželo a bude vám tak pěkně vidět do očí.

Taktéž, pokud máte vyšší dioptrie, tak díky antireflexní vrstvě bude čočka působit opticky tenčí a částečně budou potlačeny nevkusné kruhy v periferii brýlové čočky.

V případě slunečních brýlí je lepší nanášet antireflexní vrstvu jenom na zadní stranu skel, protože skla jsou tmavé a antireflex může způsobit to, že by přední plocha brýlové čočky vypadala umaštěná. Antireflexní vrstva na zadní straně pomáhá redukovat odrazy světla, které se můžou odrazit od zadní plochy přímo do vašeho oka, což může být velmi rušivé při řízení auta. Právě díky antireflexu je pohodlí při vidění přes sluneční brýle značně zvýšeno.

Při čistění čoček s antireflexní vrstvou je třeba si dávat velký pozor, aby nebyli čištěny příliš agresivním způsobem. Doporučuje se čistit je na vlhko, buď prostředky na to určenými, nebo stačí jarová voda a jemný toaletní papír.