Líčení v kontaktních čočkáchDovedete si představit, že by bylo líčení pomocí make-upu nositelům kontaktních čoček zapovězeno? V takovém případě by kontaktní čočky nezaznamenaly takový rozkvět, jakému se těší dnes. Dobrou zprávou je, že permanentní barvení ani tzv. permanentní make-up kontaktním čočkám nevadí.

4 pravidla líčení s kontaktními čočkami

Při denním líčení je třeba dodržovat určitá pravidla, a když na ně budete dbát, žádné komplikace na vás nečekají.

Pravidlo č. 1: Make-up nanášejte až po nasazení kontaktních čoček

Jednak na sebe uvidíte a vaše líčení bude pečlivější, jednak si nerozmažete líčidlo kolem očí a také nenaplavíte jeho částečky na povrch kontaktních čoček, které by je mohly poškodit.

Pravidlo č. 2: Odlíčení provádějte až po vyjmutí kontaktních čoček z oka

Lépe tak zabráníte přenesení kosmetiky na jejich povrch než při postupu opačném. Dávejte též pozor, aby vám čočku nekontaminovaly prsty se stopy líčidla, které se dotýkají oka při vyjímání kontaktní čočky. V případě, že se nejprve odličujete a potom teprve kontaktní čočky z oka vyjímáte, s větší pravděpodobností si zanášíte na povrch kontaktních čoček odličovací kosmetiku. Základem je najít si vlastní způsob, který bude co nejméně vaše kontaktní čočky kontaminovat.

Pravidlo č. 3: Lak na vlasy a jiné aerosolové přípravky rozprašujte vždy se zavřenýma očima

Ponechte oči zavřené, dokud se ve vzduchu rozprášený aerosol neusadí. Ideální je lakovat vlasy ještě před nasazením kontaktních čoček, aby nedošlo k usazení aerosolových částic na povrchu kontaktních čoček.

Pravidlo č. 4: Dávejte pozor, abyste se kosmetickými přípravky nedotýkali vnitřní strany víček

V takovém případě by došlo ke znečištění povrchu kontaktní čočky, což může znamenat určitá zdravotní rizika.

Jakou kosmetiku zvolit při nošení kontaktních čoček?

Speciální kosmetická řada, vytvořená pro potřeby nositelů kontaktních čoček, neexistuje. Snažte se hledat samostatné kosmetické přípravky určené pro uživatele kontaktních čoček, či pro osoby mající citlivé oči. V zásadě se jedná o kvalitní kosmetiku, která se nedrobí. Používáte-li voděodolnou (mastnou) kosmetiku, pak je třeba tato pravidla pečlivě dodržovat.

Jaká jsou rizika používání kosmetiky současně s aplikací kontaktních čoček?

Lipidová depozita z líčidel výrazně snižují životnost kontaktních čoček. Nebezpečné jsou také určité typy řasenek k prodloužení řas, které obsahují drobná vlákna, jež mohou kontaktní čočky znečistit. Problém však netkví pouze v možném poškození kontaktní čočky a snížení její životnosti. Myslete také na své oči – znečištěná kontaktní čočka svými depozity oko dráždí (traumatizuje), případně jej poškozuje. Usazeniny na povrchu kontaktní čočky někdy způsobují alergickou reakci, která může vyústit v gigantopapilární konjunktivitidu.

V případě, že máte podezření na alergickou reakci v důsledku používání určitého druhu kosmetiky, zkuste ji na pár dní vynechat. Pokud vaše problémy přetrvávají, je nutné řádné vyšetření, stanovení diagnózy a léčebného postupu. To, že je kontaktní čočka kosmetikou poškozena, poznáte podle toho, že vám je nepříjemné ji nosit – dráždí oko.

Které kontaktní čočky doporučujete nosit?

Obecně lze shrnout, že pro nositele kontaktních čoček s pravidelným líčením jsou vhodné kontaktní čočky jednorázové jednodenní. V případě, že používáte kontaktní čočky na kontinuální nošení, je vhodné je alespoň jednou týdně vyčistit.

Sponzor článku: Čočkovník.cz