Žena s kontaktními čočkami na slunciChystáte se na dovolenou? Například k moři? Intenzita UV záření se výrazně zvyšuje z takových ploch jako voda, sníh či písek. Suchý plážový písek může odrazit až 15 - 20% a mořská voda až 10 - 30% UV záření. A věděli jste, že do hloubky půl metru pod vodou se dostává až 40% UV záření dopadajícího na vodní hladinu?

Na hory? Tenčí atmosféra ve vyšších nadmořských výškách blokuje méně UV záření. Každých 1 000 metrů nadmořské výšky se intenzita UV záření zvyšuje o 10 až 12%.

I v případě, že je obloha zamračená, tak nejsme v bezpečí. Oblaka snižují, ale neodstraňují UV záření. Tenkou vrstvou mraků může proniknout přes 90% UV paprsků.

Všichni vědí, že dlouhodobý pobyt na slunci může poškodit pokožku. Ale víte, že vaše oči jsou stejně náchylné na poškození UV zářením jako vaše kůže? UV záření může poškodit vaše oči. Je klinicky prokázáno, že dlouhodobé vystavení vašich nechráněných očí slunečnímu záření může poškodit povrch oka a jeho vnitřní struktury. Nosíte sluneční brýle s UV filtrem? To je dobře! Ani brýle s UV filtrem však nejsou dostatečnou ochranou, pokud rámy těsně nepřiléhají k tváři na všech stranách.

VolejbalUV paprsky, které se odrážejí od okolního prostředí (chodníků, trávy, sněhu, písku či vody), mohou pronikat kolem rámů vašich brýlí - ze stran, zespodu i shora. Toto periferní UV záření při průniku kolem rámů vašich brýlí se dostává do oka a koncentruje se v oční rohovce. Podobně jako při rakovině, poškození oka UV zářením není hned rozpoznatelné. Poškození je však nevratné. V průběhu let se kumuluje a může způsobit závažné problémy jako například kataraktu později v průběhu života.

Optimálním řešením je proto vedle klobouku a slunečních brýlí nosit zároveň kontaktní čočky, které mají UV filtr *. Ten pomůže Vaše oči ochránit před škodlivým UV zářením.

Jaké jsou výhody kontaktních čoček s UV filtrem?

  • Pomáhají chránit vnější a vnitřní struktury oka před UV zářením.
  • Poskytují ochranu před dopadem periferního a odraženého záření, kterému nezabrání všechny sluneční brýle nebo klobouk.
  • Jsou jedinou dostupnou ochranou očí v případech, kdy si zapomenete sluneční brýle nebo klobouk, nebo když jsou brýle nevhodné, například při windsurfingu nebo sportech jako fotbal nebo plážový volejbal.

Jen některé kontaktní čočky ale mají UV filtr. Příkladem jsou čočky značky ACUVUE ®, které mají UV filtr * zabudovaný přímo v materiály čoček. Kromě dodatečné ochrany očí proti UV záření jsou v období letních dovolených stále populárnější jednodenní kontaktní čočky, například 1 • DAY ACUVUE ® MOIST ® nebo 1 • DAY ACUVUE ® TruEye ™. Po použití resp. jednodenním nošení je jednoduše vyhodíte. Není nutná žádná další péče, čištění a starostí s pouzdry a další výdaje za roztoky jsou minulostí.

Užijte si léto bez starostí – chraňte svoje oči před škodlivým UV zářením.

Více informací o kontaktních čočkách ACUVUE® naleznete na www.acuvue.cz.

Odkazy:

*Kontaktní čočky s UV filtrem nenahrazují sluneční brýle s UV filtrem, protože nezakrývají celé oko a jeho okolí.
+ Schnider C. UV-Blocking Contact Lenses Play Unique Role in Protecting Patients’ Eyes. Refractive Eyecare. 2005;9(12)

Napsal: Johnson & Johnson Vision Care