Kontaktní čočka na prstuKontaktní čočky obecně představují vypuklý disk navržen tak, aby dokonale překrýval přední průhlednou část oka – rohovku. Díky povrchovému napětí povrchu kontaktních čoček, čočka dokonale přilne k slznému filmu, který pokrývá rohovku. Kontaktní čočky pomáhají usměrnit světelné paprsky přicházející do oka na sítnici a díky tomu se obraz zaostří. Jednoduše řečeno, kontaktní čočky sou zdravotnickou pomůckou, kterou využívají lidé s určitou zrakovou vadou a pomáhají jim zlepšovat vidění.

Korekce zraku kontaktními čočkami

Kontaktní čočky jsou dnes již schopné korigovat téměř každou refrakční vadu, jako myopie, hypermetropie, astigmatismus a presbyopie. Taktéž je možné využít kontaktní čočky pro změnu barvy očí, nebo se využívají jako terapeutická pomůcka, například po refrakčních mikrochirurgických zákrocích. Při dodržování určitých podmínek při nošení, kontaktní čočky poskytují bezpeční a efektivní způsob jak korigovat oční vady.

Komu jsou kontaktní čočky určeny?

Kontaktní čočky již dnes může nosit téměř každý, dokonce děti s určitými očními potížemi nosí kontaktní čočky. Jednou z nejdůležitějších výhod kontaktních čoček je to, že při vidění do stran, není omezováno periferní vidění jako v případě brýlí. Nevadí žádné brýlové obroučky, což znamená že vidění není ničím omezeno. Taky pro pacienty s vyšší hodnotou refrakční vady mají velmi velký estetický význam, neboť nemusí nosit brýle s tlustými brýlovými čočkami.

Eliminace nošení brýlí je obzvlášť důležitá pro sportovce, fotografy a lidi, kteří mají aktivní způsob života. Dnes sou kontaktní čočky vyráběný především z měkkých, pružných materiálů, takže při vhodně zvolené kontaktní čočce není oko tolik podrážděné jako to bývalo v minulosti.

Pokud uvažujete o nošení kontaktních čoček, nejdřív by jste měli navštívit kontaktologa, který udělá potřebné vyšetření a doporučí nejvhodnější typ kontaktních čoček na základě výsledků měření, ale taky vších požadavek.