okoModerní prostředí a způsob života, jaký vedeme, dává našemu tělu čím dál více „zabrat“. Pracujeme v centrálně vytápěných a klimatizovaných kancelářích, jezdíme vytápěnými a klimatizovanými auty, nakupujeme ve vytápěných a klimatizovaných obchodech. Většinu roku trávíme v prostředí náročném pro náš organismus – od podzimu do jara ve vytápěných prostorách a v létě jsme si zvykli využívat klimatizaci. Upravování okolní teploty má na nás velký vliv - nejen kvůli teplotním rozdílům venku a uvnitř. Málokdo si uvědomuje, že klimatizací a centrálním topením výrazně snižujeme vlhkost vzduchu až na polovinu, čímž trpí nejen náš dýchací systém a pokožka, která se rychleji vysušuje, ale také oči, které jsou také náchylnější k pocitu suchosti a nepohodlí.

V suchém prostředí a zvláště při práci na počítači trpí mnoho lidí pocity suchosti a pálení očí, které jsou zarudlé a podrážděné. Dvojnásob to platí pro nositele kontaktních čoček, což však neznamená, že by se měli nošení čoček vzdát. Je však důležité vybrat si ty správné. Kontaktní čočky pro takto náročné prostředí musí splňovat kritéria velmi dobré smáčivosti, propustnosti pro kyslík, a jemnosti pro pohodlný pocit při celodenním nošení1. Kontaktní čočky ACUVUE® OASYS® with HYDRACLEAR® Plus tyto parametry splňují. Jsou vyrobeny z hydrogel-silikonového materiálu, který umožňuje vysoký přísun kyslíku k vašim očím, který zaručuje dobrý metabolismus oční rohovky. Speciální technologie HYDRACLEAR® Plus pomáhá udržovat čočky ACUVUE® OASYS® hedvábně vlhké po celý den a pomáhá tak bránit nástupu únavy a suchosti očí i při pobytu v klimatizovaných a vytápěných prostorách se suchým vzduchem, při sledování televize nebo práci na počítači. Čočky ACUVUE® OASYS® navíc obsahují UV filtr, který pomáhá chránit oči před škodlivým ultra-fialovým (UV) zářením.*

Kombinace suchého vzduchu a sledování obrazovky potíže s podrážděnýma očima ještě stupňují. Při práci na počítači člověk mrká v průměru až pětkrát méně často, což pocit nepohodlí očí dále stupňuje.2 Kontaktní čočky ACUVUE® OASYS® with HYDRACLEAR® Plus byly speciálně navrženy tak, aby mírnily tyto negativní vlivy prostředí. To je potvrzeno z dat telefonického spotřebitelského průzkumu3, kde se více než 80% dotazovaných nositelů kontaktních čoček ACUVUE® OASYS® vyjádřilo, že jejich nošení je i při časté práci na počítači pohodlné tak, že úplně zapomínají, že mají tyto čočky na očích.

Pamatujte ale, že kontaktní čočky jsou zdravotnický prostředek a oční specialista musí odborně posoudit, který z dostupných typů kontaktních čoček je vhodný právě pro vaše oči. Naše oči a stejně tak i jednotlivé typy kontaktních čoček, které jsou volně v prodeji, se od sebe významně liší. Před tím, než začnete nosit nebo chcete změnit typ kontaktních čoček, vždy se poraďte s kontaktologem v oční ordinaci nebo oční optice. Seznam očních specialistů, na které se můžete obrátit, a více informací o zdravém nošení kontaktních čoček můžete nalézt na www.acuvue.cz.

Odkazy:

  1. Osborn K and Veys J. A new silicone hydrogel lens for contact lens-related dryness. Part 1 – Material properties. Optician, 2005;229:6004 39-41.
  2. Patel S, Henderson R, Bradley L et.al. Effect of visual display unit use on blink rate and tear stability. Optom Vis Sci, 1991;68:11 888-92.
  3. JJVC data on file 2006, telefonická interview s 255 dotazovanými, 174 pracujících s počítačem více než 25 hodin týdně. Značka a sponzor maskováni, paralelní studie.

* Kontaktní čočky s UV filtrem nenahrazují sluneční brýle s UV filtrem, protože nezakrývají celé oko a jeho okolí.

Napsal: Johnson & Johnson Vision Care