Pouzdro, pinzeta a kontaktní čočkaKontaktní čočky dnes nosí skoro každý. Prakticky všichni uživatelé kontaktních čoček kdysi dávno prošli krátkým zaškolením u svého oblíbeného optometristy. Učili se čočky nasazovat a vyndávat je pod dohledem odborníka. Mnohdy je tomuto nácviku věnována až příliš velká pozornost. A často se tak zapomíná, že velice důležitá je také samotná péče o kontaktní čočky. Pojďme si spolu zrekapitulovat ty nejdůležitější zásady týkající se čištění a péče o čočky.

Péče o měsíční kontaktní čočky

Manipulace s čočkami

Před manipulací s čočkami si důkladně omyjte ruce. Je-li čočka po denním nošení vysušená, přehne se a slepí, nepokoušejte se ji rozevřít násilím. Zničili byste ji. Namísto toto ji propláchněte sterilním roztokem. Kontaktní čočka se ihned zvlhčí a za chvíli se sama rozevře. Při vyjímání čoček z pouzdra nikdy nepoužívejte nehty, kovové pinzety nebo jiné ostré předměty.

Tip: Učíte-li se nasazovat čočky, provádějte to nad plochým a čistým povrchem, na němž je případně snáze najdete. Jak správně manipulovat s čočkami se můžete podívat i na tomto instruktážním videu.

Čistěte také pouzdro na čočky

Pouzdro na čočky často dezinfikujte. Vyplachujte jej každý den speciálním dezinfekčním roztokem. Nepoužívejte k čištění pouzdra klasickou vodu. Pitná voda obsahuje fluorid, jenž může kontaktní čočky znehodnotit. I v pitné vodě jsou obsaženy bakterie a nečistoty, které mohou zapříčinit některá nepříjemná oční onemocnění. Jakmile pouzdro důkladně omyjete, nechte jej oschnout. Pokud tak neučiníte, v pouzdře by vznikla plíseň, která by se mohla přenést na čočku. A následně do oka.

Chcete pokaždé vidět ostře? Využívejte roztok na kontaktní čočky

Než si čočky nasadíte, ujistěte se, že jsou naprosto čisté, vydezinfikované a nelpí na nich částečky nečistot. Postačí, když na každou čočku kápnete 2–3 kapky sterilního roztoku a jemně ji v dlani promnete bříškem ukazováčku. Tím čočku vyčistíte a zabráníte nadměrnému usazování bílkovinných a tukových částeček na jejím povrchu. Na čočce tak neulpí mikroby nebo bakterie, které by mohly způsobit oční infekci.

Tip: Kapátkem roztoku se nedotýkejte jakéhokoliv povrchu, který by mohl být zdrojem bakterií (ani oka nebo pouzdra).

Používejte vždy vhodný roztok

Stejně tak, jako se dělí čočky na měkké a tvrdé, liší se i jednotlivé roztoky v závislosti na používaných čočkách. Existují tři základní druhy - roztoky na měkké kontaktní čočky, roztoky pro tvrdé kontaktní čočky a peroxidové roztoky. Peroxidové roztoky jsou určeny pro péči na všechny typy kontaktních čoček - jak pro měkké, tak pro tvrdé kontaktní čočky.

.....a vždy jej po uložení čoček vyměňte

Uložíte-li čočky přes noc do pouzdra s roztokem, nezapomeňte poté použitý roztok vylít. V roztoku jsou totiž obsaženy nečistoty z právě vyčištěné čočky. A hlavně – po čase se snižují dezinfekční vlastnosti roztoku. Opakované používání roztoku by se tak mohlo stát příčinou řady různých onemocnění (vředy, záněty, alergie).

Péče o jednodenní kontaktní čočky

Pro jednodenní kontaktní čočky prakticky nepotřebujete žádné dezinfekční roztoky nebo pouzdra. Většina zásad, které jsou uvedené výše, se vás proto netýkají. Protože čočky po vyndání z očí ihned vyhodíte. Přesto je třeba zmínit jedno pravidlo, které mnoho uživatelů jednodenních čoček nedodržují. Mnoho z nich nosí čočky déle, než na jakou dobu jsou určeny. Tomuto jevu se říká přenášení kontaktních čoček. Jedná se o často diskutované téma. Kontaktologové před ním varují, nositelé jej praktikují. Uživatelé přenáší jednodenní kontaktní čočky o 2 dny. Čočka je sice mírně škrábe, ale jinak je vše v pořádku. Ale pozor. Stačí málo a neštěstí je na světě. Náhodná souhra faktorů jako je chřipka, stres, nadměrná fyzická či psychická únava mohou spustit sérií reakcí, které mohou vést k závažnému onemocnění očí. Nedodržováním této zásady vám může způsobit zánět očí a nebo zapříčinit vznik vředů na rohovce (vředy souvisí se špatnou hygienou, vznikají na základě toxické reakce, tu způsobuje buněčný odpad v oku). A nebo si vypěstujete alergickou reakci. Což může mít za následek, že už nikdy nebudete moci nosit kontaktní čočky. Proto se raději naučte čočky nepřenášet.

Rady a tipy na závěr

  • Nenoste kontaktní čočky, jestliže jsou v ovzduší škodlivé chemické výpary. Mohly by se usadit na čočce a způsobit nepříjemné pálení očí a nebo oční infekci či zánět.
  • Vždy používejte ty výrobky, které vám doporučí lékař či optometrista. Jiné, byť podobné přípravky, by vám mohly poškodit oči a nebo čočky. Proto s ním nákup neznámých a neozkoušených výrobků nejdříve prokonzultujte.
  • Rada pro ženy. Čočky si nasazujte předtím, než se budete líčit. A vyndejte je dříve, než se začnete odličovat. Nejenom, že budete na líčení lépe vidět. Ale při nasazení čoček si nerozmažete stíny či řasenku.

Napsal: VašeČočky.cz