Zrkza s kontaktními čočkamiVýrobci kontaktních čoček se dnes zaměřují především na zlepšení přilnavosti čoček k oku. Vaše oči tak často ani nepoznají, že se na jejich povrchu nachází nějaký cizorodý předmět. Můžete je tak můžete pohodlně  nosit po celý  den bez toho, že byste je na oku cítily. Občas se ale některým z nás přihodí,  že se po nasazení čočky na oko dostaví nepříjemné pálení v očích. Zajímá vás, co je možnou příčinou tohoto jevu?

Špatná hygiena

Je nejčastějším původcem pálení očí. Stačí, abyste si před nasazováním čoček na oči špatně umyli ruce od nečistot či na nich ponechali malé zbytky mýdla (tento problém se vyskytuje zejména u tekutých mýdel, která se smývají hůře než klasická „pevná“ mýdla).  Před nasazováním čoček si proto ruce důkladně propláchněte vodou, nepoužívejte žádné chemické prostředky, které by mohly vaše oči zbytečně podráždit.

Špatně propláchnuté čočky

Při potížích s pálením očí u nových, právě rozbalených čoček, je možné, že tento pocit způsobuje udržovací roztok, který je obsažen už v uzavřeném obalu čoček od výrobce. Tyto roztoky mají jiné složení než ty, které se používají přes noc k desinfekci čoček (roztoky k desinfekci jsou více šetrné k oku).

Roztok vám tak může způsobit alergickou reakci, jejímž výsledkem bude onen popisovaný jev - pálení v očích. Proto vždy před tím, než si čočky poprvé nasadíte, měli byste je proto důkladně promnout a opláchnout fyziologickým roztokem.

Pokud se podobný problém vyskytne najednou u čoček, které používáte již delší dobu (např. u měsíčních čoček), zkuste je také důkladně propláchnout a zbavit je tak nečistot.

Špatně zvolený roztok

Většina výrobců dodává k čočkám i vlastní udržovací roztok, který se používá pro zvlhčení čoček. Dezinfekčních roztoků však existuje celá řada a některým daný druh nemusí plně vyhovovat a může tak u citlivějších očí vyvolat nepříjemné pálení. Pokud se tedy pořád nemůžete zbavit pálení očí, zkuste vyměnit tento roztok za jiný. Ve většině případů pálení oči ustane.

Špatně nasazené kontaktní čočky

Je-li pálení spojené i s neostrým viděním, ujistěte se, že nemáte čočku nasazenou „naruby“.

Podrážděné oči nebo oční zánět

Pálení v očích může být způsobené také počínajícím alergickým zánětem spojivek. Pokud pociťujete neustálé pálení při mrknutí oka, je velice pravděpodobné, že jste si buď předtím podráždili nějakým způsobem oko (např. špatným nasazováním čoček) nebo se jedná o začínající zánět spojivek. V takovém případě neprodleně navštivte svého očního lékaře.

Napsal: VašeČočky.cz