Puzdro a roztok na kontaktní čočkyPři nošení kontaktních čoček se na jejich povrchu kromě nečistot z vnějšího prostředí usazují také proteiny a lipidy obsažené v slzách. Tyto látky pak snižují pohodlí při nošení kontaktních čoček a jejich částečky na povrchu čočky mohou dráždit oči a stát se zdrojem infekce. Proto se musí kontaktní čočky pravidelně čistit.

Bez ohledu na to, jak jsou kontaktní čočky balené, většina systémů péče o kontaktní čočky zahrnuje produkty pro šest různých funkcí. Některé systémy kombinují více těchto funkcí do jednoho produktu - roztoku. Zda jsou jednotlivé funkce nezbytné závisí na způsobu nošení kontaktních čoček (plánovaná či neplánovaná výměna) a na Vašich očích. Aplikátor Vám poradí, který systém péče o kontaktní čočky je pro Vás nejvhodnější.

Šest funkcí péče o kontaktní čočky:

Dezinfekce kontaktních čoček

Dezinfekce likviduje formy mikroorganismů (bakterie, houby a viry) rostoucí na čočce. Jsou dva hlavní způsoby dezinfekce: peroxid vodíku, který vyžaduje neutralizaci a tzv. chemické (all in one) roztoky, které se neutralizovat nemusí.

Denní čištění kontaktních čoček

Denní čištění odstraňuje nečistoty, které se volně přichytí k povrchu čočky. Pokud tyto nečistoty nejsou odstraněny, mohou způsobit nositeli potíže či zabránit dezinfekčnímu roztoku, aby efektivně zlikvidoval všechny bakterie.

Oplachování a uchovávaní kontaktních čoček

Oplachování a uchovávání - pro tuto funkci je potřeba fyziologický roztok. Mnoho systémů tuto funkci kombinuje s dezinfekčním roztokem. Fyziologické roztoky neobsahují žádné dezinfekční činidla, proto když jsou používány na uchovávání čoček, je kontaktní čočky nutné před nasazením dezinfikovat.

Zvlhčující kapky

Zvlhčující kapky se používají při nedostatku slzného filmu, například v suchém prostředí.

Proteinové čištění kontaktních čoček

Proteinové čištění se obvykle provádí pomocí proteinových tablet jedenkrát týdně. Z povrchu čočky se odstraňují proteinová depozita, která jsou živnou půdou pro mikroorganismy. Enzymatické čištění není obecně vyžadováno při plánované výměně kontaktních čoček, kde jsou čočky nahrazeny dříve než depozita mohou způsobit problémy.V dnešní době se již tablety příliš nepoužívají, protože jejich funkci nahradily takzvané "all in one" roztoky.

Neutralizace kontaktních čoček

Neutralizace je nutná pouze v případě konzumace peroxidového roztoku. Peroxid je vůči oku velmi agresivní a může jej podráždit. Při neutralizaci se štěpí peroxid vodíku na vodu a kyslík, které jsou pro oko neškodné.

S kontaktními čočkami zacházejte vždy s umytýma a osušenýma rukama!

Několik kroků správné péče o kontaktní čočky.

  • Pouzdro na kontaktní čočky nejprve vypláchněte dezinfekčním roztokem a až potom ho tímto roztokem naplňte.
  • Po vyjmutí čočky z oka si ji dejte na dlaň a několika kapkami dezinfekčního roztoku ji zvlhčete a jemně otřete ukazováčkem o dlaň - účinně tak odstraníte usazené částečky lipidů a bílkovin z vašich slz.
  • Nakonec čočku ještě opláchněte roztokem a uložte do pouzdra s čerstvým dezinfekčním roztokem, zavřete a celý postup zopakujte s druhou kontaktní čočkou.
  • Zatímco si čočky opět nasadíte nechte je uložené v roztoku minimálně 4 hodiny, nejlépe přes noc, aby se dostatečně vyčistily.
  • Po nasazení kontaktních čoček do očí roztok z pouzdra vylijte, vypláchněte jej čerstvým roztokem a nechte uschnout. Takto máte připravené pouzdro pro další uchovávání Vašich kontaktních čoček. Pouzdro nezapomeňte pravidelně měnit, nejlépe s každým novým párem kontaktních čoček (u výměnných systémů) nebo po 2 - 3 měsících u konvenčních (celoročních) kontaktních čoček.

K oplachování kontaktních čoček nikdy nepoužívejte tekoucí vodu!