Roztok pro kontaktní čočkyPokud používáte jiné než jednodenní čočky nebo čočky pro kontinuální nošení, musíte je přes noc ukládat do pouzdra s roztokem. Roztoky, které jsou určeny pro kontaktní čočky mají za úkol vaše kontaktní čočky dezinfikovat (odstranit mikroby, bakterie, které mohou způsobit oční infekce), vyčistit a zabránit nadměrnému usazování bílkovinných a tukových částic. Ty mohou snižovat pohodlí a ostrost vidění při nošení čoček.

Před každým použitím nového roztoku je nutné zkontrolovat, zda byl správně uzavřen. Je to důležité kvůli sterilitě. Pokud by byl roztok co i jen trochu otevřený před tím než ho začnete používat, mohlo by to způsobit nepříjemnosti. Roztoky mají totiž po otevření relativně krátkou expiraci (3-6 měsíců) a není dobré je používat po vypršení této lhůty.

Na trhu je množství různých roztoků pro různé typy kontaktních čoček. Nejčastěji používané jsou tzv. "All in one" roztoky, které mají všechny potřebné funkce pro udržení čoček v čistotě a zajistí dostatečné pohodlí.

Specifickým "all in one" roztokem jsou takzvané peroxidové roztoky, které jsou ze zdravotního hlediska nejlepší. Neobsahují žádné konzervační látky a čočka ošetřena tímto roztokem je vhodná i pro citlivé oči, které nesnesou žádný jiný roztok. Je vhodný pro všechny typy měkkých kontaktních čoček, které se nosí více dnů po sobě. Obsahuje peroxid, ten se ve speciálním pouzdře neutralizuje pomocí katalyzátoru a tak čočku čistí. Čočka musí zůstat v uzavřeném pouzdře asi 6-8 hodin, aby čistící reakce byla dokončena a celý roztok byl zneutralizován. Reakcí roztoku s katalyzátorem vzniká pouze voda bez konzervačních látek, čočky není nutné oplachovat a mohou se hned nasadit do oka.

Dalším typem roztoků, které u nás nejsou příliš používané, jsou roztoky na tvrdé kontaktní čočky. Pokud roztoky používáte pravidelně, doporučuje se roztoky občas střídat, aby nevznikla alergická reakce na některou ze složek roztoku. Vždy Používejte pouze ty produkty, které vám doporučí váš lékař nebo optometrista. Jiné nebo podobné přípravky by mohly poškodit oči nebo čočky.