Oko s astigmatismemKdyž máte skreslený nebo zamlžený obraz na libovolnou vzdálenost, může se tímto způsobem u vás projevovat astigmatismus oka. Taky v případě, že vaše vidění je celkem ostré, ale pociťujete bolesti hlavy, únavu nebo bolesti očí, může to být známka slabého astigmatizmu. Přítomnost astigmatismu ověří oční prohlídka, včetně testu na blízko i do dálky.

Co způsobuje astigmatismus oka

Astigmatismus je jedna z refrakčních vad. Refrakční vady způsobují nepřesné zaostření světla na sítnici. Astigmatismus se často vyskytuje s krátkozrakostí, nebo dalekozrakostí a ve většině případů je to vada vrozená.

Jak astigmatismus ovlivňuje vidění

V přední častí oka je průzračná rohovka přes kterou se do oka dostává světlo. Rohovka vykonává až 4/5 „refrakční práce“ oka. Čočka která je umístěná za rohovkou dále umísťuje paprsky tak, aby došle k jej zaostření do bodu nazývaného fovea (žlutá skvrna). Normálně má rohovka hladký povrch, pravidelný tvar ve všech směrech a světlo vstupující do oka se lomí stejně ve všech rovinách a směrech. U astigmatismu oka je povrch rohovky zakřivený – v jedné rovině více než ve druhé (připomíná vejce, nebo ragbyoví míč). Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se zákonitě mění jiným způsobem, než když dopadá na místo s menším zakřivením. Tato abnormalita může mít za následek vidění podobné pohledu do nerovného zrcadla.

U koho se projevuje astigmatismus

Astigmatismus očí je v populaci poměrně častý. Ve většině případů je astigmatismus vada vrozená a odborníci tvrdí, že téměř každý má určitý stupeň astigmatismu, často již od narození, který zůstává téměř neměnný po celý život. Ve velké části případů hodnoty astigmatismu nejsou tak vysoké, aby způsobovali vážnější potíže. Astigmatismus je vada, která častokrát není zjištěná pří očních prohlídkách u lékaře a může mít na svědomí špatné výsledky u žáků ve škole.

Jak je astigmatismus korigovaný

Váš oční specialista vám doporučí nosit brýle, nebo kontaktní čočky. Čočky, které jsou potřebné pro korekci astigmatismu se nazývají torické čočky a mají parametr nazvaný cylindr. Tyto čočky lomí dopadající světlo jinak v horizontální a jinak ve vertikální ose a tím vyrovnávají nepravidelnost vaší oční rohovky. Oční specialista vám udělá důkladní testy pro určení nejlepší korekce. V současné době existuje už taky možnost korekce astigmatismu pomocí laserového zákroku.

Zhoršuje se astigmatismus s rostoucím věkem?

Astigmatismus je především vada vrozená a ve většině případů nedochází k její progresi, ale není možné vyloučit, že se během života změní. Změny však bývají minimální. Jen pravidelné prohlídky očí zaručí udržení nejlepšího vidění.