Ženu bolí očiPokud máte práci, kde musíte velmi dlouhou dobu strávit za počítačem, určitě se vám již někdy stalo, že po určitém čase vás začínají bolet oči, hlava, krk a páteř. Začínáte být velice unavený a byli byste už nejraději doma. Tyto symptomy pociťuje většina lidí, kteří dlouhodobě pracují s počítačem. Otázka zní, zda počítač naše očí opravdu ničí nebo ne.

Odpověď je někde uprostřed. Zatím se stoprocentně neprokázalo, že práce s počítačem má vliv na zhoršení vašeho zraku, je také ale pravda, že výše uvedené symptomy trápí většinu lidí pracující s počítačem. Tyto problémy nejsou však stále, pokud si na několik dní odpočinete od práce za počítačem je více než pravděpodobné, že se znovu budete cítit dobře. Bolesti očí, hlavy, krku a páteře většinou ustoupí a únava se také vytrácí.

Co způsobuje únavu, bolesti a pálení očí, bolesti hlavy, krku a páteře?

Při práci za počítačem se jedná o soustavnou činnost beze změny polohy těla a jsou při ní kladeny velké nároky na vidění. Využívána je především velmi krátká pracovní vzdálenost od 30 do 80 cm, častá změna pohledu mezi monitorem, předlohou a klávesnicí - to má za následek extrémní námahu nitroočních svalů, které jsou bez přestávky neustále zapojené do činnosti. Nepříjemné jsou také nepříjemné odlesky od obrazovky, zapnutá klimatizace, nevhodné osvětlení, nesprávné sezení.

Když se všechny tyto nežádoucí faktory sčítají, velmi rychle se dostaneme za hranici našich možností a další práce za monitorem je utrpením.

Jak tedy správně pracovat za počítačem?

  • osvětlení - prostor v okolí pracoviště by měl být dostatečně osvětlen, není příliš ideální používat zářivky, kvůli kmitání zářivky, ideálnější je denní světlo nebo klasická žárovka.
  • monitor - v tom případě platí, čím kvalitnější, tím lépe pro vaše oči. Měl by být dostatečně velký, abyste nemuseli zaostřovat na velmi malé písmenka, ideální je mít LCD monitor, protože klasický CRT monitor na rozdíl od LCD funguje na principu kmitání (to znamená, že bliká) - pokud máte CRT monitor, je dobré ho nastavit na co nejvyšší frekvenci. Také nadměrný jas monitoru může nadměrně unavovat oči. Je dobré nastavovat jas monitoru podle podmínek ve kterých aktuálně pracujete (umělé osvětlení, denní světlo atd..).
  • vzdálenost od monitoru a klávesnice - Je dobré dodržovat vzdálenost cca 60cm od monitoru a cca 40cm od klávesnice. správné držení těla - ideální je, když můžete nastavit stoličku v různých polohách - jak výškově, tak i polohu opěradla. Je dobré sedět vzpřímeně, nekřivit se. Vše potřebné pro vaši práci byste měli mít v takové vzdálenosti od sebe, abyste nemuseli provádět komplikované pohyby.
  • mrkání - vzhledem k tomu, že při práci na počítači mrknete až 15 krát méně než při jiných činnostech, dochází k nadměrnému vysychání rohovky, což může mít za následek pocit řezání a škrábání (především u nositelů kontaktních čoček). Takže kromě toho, snažit se co nejvíce mrkat, je dobré mít po ruce lubrikační kapky (umělé slzy), které dokáží udržet vlhkost pokud méně mrkáte.
  • eliminace odlesků - práce v prostředí kde se všechno leskne je velmi rušivá. Je dobré proto vyvarovat se velmi lesklé plochy, předměty kolem vás by se také neměly příliš lesknout. Je dobré používat tmavší matný nábytek. Odlesky se týkají i vašich brýlí (pokud nějaké nosíte), protože ve vašich brýlových sklech se vám odráží především monitor, což zmenšuje ostrost vidění. Proto je dobré nechat si udělat brýle s kvalitními antireflexními skly.
  • správná korekce vaší zrakové vady - doporučuje se jednou za rok navštívit vašeho kontaktologa a nechat si přeměřit zrak.