Skušební brýle a optotypAť jste mladší či starší, pravidelné oční vyšetření je velmi důležité pro zdraví vašich očí. Možná vás překvapí, že i pokud nemáte žádné potíže subjektivní potíže, měli byste chodit na pravidelná oční vyšetření. Většině lidí je doporučeno navštěvovat očního specialistu nejméně jednou za rok.

Během vyšetření zraku oční specialista přesně určí, zda trpíte nějakou oční vadou. Pak vám, po konzultaci s vámi, doporučí buď brýle nebo kontaktní čočky. Tím, že vám oči před aplikací důkladně vyšetří, určí zároveň, zda netrpíte nějako oční chorobou, zhodnotí vaše binokulární vidění a posoudí zdraví vašich očí. Oční vyšetření zároveň může pomoci odhalit i jiná závažná onemocnění i v jejich počátku. Pokud jste řidič, nezapomeňte, že pravidelné kontroly zraku jsou stejně podstatné pro vaši bezpečnost jako revize vašeho auta. Nízká ostrost vidění může být extrémně nebezpečná, hlavně pokud řídíte auto po setmění.

Tisíce lidí ztratily zrak kvůli zelenému zákalu neboli glaukomu - oční chorobě, která se často objevuje bez symptomů a bezbolestně. 40 % lidí mohou ztratit zrak dříve, než si uvědomí přítomnost nemoci, která přitom může být diagnostikována jednoduchým vyšetřením.

Co můžeme očním vyšetřením odhalit:

  • Zrakové vady jako je: krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopie.
  • Nemoci očí: mnoho chorob, jako např. glaukom nebo diabetická retinopatie se v počátečních stádiích neprojevují žádnými příznaky. Specialista zkontroluje vaše oči a oční pozadí a prozkoumá, zda netrpíte počátečním stádiem těchto nemocí. Ve většině případů sníží včasná detekce a léčba riziko permanentní ztráty zraku či poškození zraku.
  • Ostatní choroby: specialista může odhalit rané příznaky nemocí tím, že zkontroluje krevní cévy, sítnici a ostatní tkáňové struktury oka. Očním vyšetřením je lékař schopen diagnostikovat vysoký krevní tlak či vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Například diabetes (cukrovka) může způsobit prosakování cév, krevní sraženiny v bulvě či otok a to může vést až ke ztrátě zraku. Při důkladném očním vyšetření je oční lékař schopen odhalit výše popsané symptomy nemocí a komplikace, které způsobují, často ještě dříve, než by je detekoval internista.

Technologie se neustále vyvíjí a tak, i pokud již nosíte kontaktní čočky nebo brýle, navštivte očního odborníka, abyste se ujistili, zda používáte nejnovější produkty a zda máte k dispozici dostatek informací o dostupných možnostech korekce zraku a nových produktech na trhu.

Napsal: Johnson & Johnson Vision Care