Dítě na očním vyšetřeníObecně platí, že čím dříve se začne s léčbou strabismu, tím je větší šance na nápravu. V případě, že se strabismus diagnostikuje po šestém roce života, je velmi málo pravděpodobné, že konzervativní léčba bude účinná.

Jakmile se objeví jakýkoliv typ šilhání, je nutné absolvovat komplexní oční vyšetření. Na jeho základě bude zjištěna příčina vzniku strabismu a podle toho se určuje i léčba.

Korekce šilhání optickými pomůckami

Pokud je důvodem dioptrická porucha, přistupuje se ke korekci brýlemi. Aby se nerozvinula tupozrakost, je třeba zdravé oko zakrýt okluzorem, což přinutí šilhající oko namáhat se ke správnému vidění. Také se k tomu používají různé pleoptické a ortoptické cviky.

Korekce šilhání operací oka

Když už konzervativní léčba nestačí, lékař doporučí léčbu chirurgickou. Ta je obvykle provedena na obou očích. Spočívá v nástřihu spojivky a přes tento otvor chirurg upravuje délku nebo posun okohybných svalů. Cílem chirurgické léčby strabismu je dosaženo rovnoměrného postavení očí.

Vliv na konečný výsledek operace má důsledné provedení ortoptických cvičení a nošení předepsaných brýlí. Může se stát, že první operace není dostačující a po určitém čase je nutné ji zopakovat, protože se šilhání opět vrátilo a někdy v opačném směru.

U starších pacientů je chirurgický zákrok mnohdy jen estetická záležitost, kdy se dosáhne rovnoměrné postavení očí, protože následkem neléčeného strabismu v dětství je u velkého procenta pacientů tupozrakost jednoho oka a tu již není možné vyléčit a ostrost vidění zůstává omezená.