Slečná má suché očiSuché oko, nebo přesněji řečeno syndrom suchého oka je stav, při němž dochází ke snížení produkce slz, nebo slzy nejsou dostatečně kvalitní. Slzy tvoří hladký povrch oka, který má velký podíl na ostrém vidění, zabezpečuje přísun kyslíku pro rohovku, zvlhčuje povrch rohovky a spojivky. Slzy obsahují lisozom, který má protizánětlivé účinky.

Slzy vytvářejí na povrchu takzvaný slzný film, který má tři vrstvy. Přímo na rohovce nebo spojivce je hlenovitá vrstva, kterou produkují pohárkové buňky spojivky, druhou vrstvou je vodná vrstva produkovaná slznými žlázami a obě tyto vrstvy jsou kryté olejovou vrstvou, která je produkována meibomskými žlázami na okraji očních víček.

Příčiny vzniku syndromu suchého oka

Příčin vzniku syndromu suchého oka může být značné množství. Je to snížená výkonnost žláz nebo jejich zánik v důsledku onemocnění (například autoimunitních onemocnění). Na kvalitu slzného filmu mají vliv taky hormonální změny, nebo užívání některých léků (například některé antialergiká). Často se toto onemocnění vyskytuje u žen po menopauze.

Problémy se suchým okem začínají nenápadně, ale postupem času se zhoršují. Nejčastěji se pacienti začínají stěžovat na pálení v oku, pocit cizího tělíska, někdy svědění, v pokročilejších stádiích na bolest a nebo výraznou světloplachost. Pokud je poškozena jenom jedna vrstva, potom si pacienti paradoxně můžou stěžovat na zvýšenou intenzitu slzení, což je možné vysvětlit tím, že dochází ke zvýšení produkce vodní vrstvy při nedostatečné produkci dalších dvou složek.

Počítač, kouření, prašné nebo klimatizované prostředí problém zhoršuje!!

Velmi málo příčin suchých očí je možné odstranit a tím onemocnění vyléčit. Základem léčby je proto nahrazení přirozených slz umělými. Při mírných problémech se aplikují 4-5x denně přípravky, kterých je k dispozici v optikách nebo lékárnách velké množství. Nazývají se umělé slzy, nebo lubrikační kapky. Existují taky umělé slzy ve formě gelu, nebo masti. Další, ale již agresivnější možností je léčba chirurgická (uzávěr slzných bodů), případě lokální aplikace cyklosporinových, nebo antibiotických očních kapek. Vhodné sou také masáže očních víček.

Důležitou roli hraje taky úprava pracovního a domácího prostředí, je dobré omezit pobyt v klimatizovaných, zakouřených a prašných prostorech a pokud je to možné tak minimalizovat práci u počítače, případně snížit intenzitu nošení kontaktních čoček.