Různé druhy brýlových obrubJeště relativně nedávno lidé přicházeli do optik a vybírali si své nové brýle jen z několika málo modelů. Tyto modely velmi často neodpovídaly představám jejich budoucích majitelů a to jak svým vzhledem, tak i barvou.

V devadesátých letech minulého století se tato situace začala razantně měnit. S otevřením našeho trhu světu a následným příchodem zahraničních firem oční optiky se zaplnily mnoha modely brýlových obrub světoznámých značek. Při dnešní nabídce se nenajde člověk, který by si v oční optice nevybral.

Dnes brýlové obruby plní nejen funkci korekční, ale stále více i estetickou. Je stále více lidí, kteří i přesto, že nemají refrakční vadu nosí brýle s nedioptrickými čočkami.

Pod pojmem brýlová obruba je v podvědomí společnosti chápán rám skládající se z brýlové středu a stranic. Brýlový střed se dále dělí na dvě očnice a nosník, stranice se pak skládá ze samotné stranice a koncovky. Tento popis však platí jen pro určitou část brýlových obrub, které se vyskytují na našem trhu.

Požadavky na dioptrické brýlové obruby

Na dioptrické brýlové obruby jsou kladeny mnohé požadavky. Můžeme je rozdělit na požadavky estetické, fyzikální a zdravotnické.

  • Estetické požadavky - Dokonalá povrchová úprava, harmonie použitých barevných odstínů, vhodná kombinace materiálů a symetrie tvaru očnic.
  • Fyzikální požadavky - Pevnost, schopnost držet daný tvar, tvrdost, pružnost a odolnost vůči vlivům prostředí, vlhkosti, čisticím prostředkům, potu.
  • Zdravotní požadavky - Nezávadnost materiálu brýlové obruby (některé složky umělých hmot nebo kovových slitin mohou vyvolávat alergické reakce, jako např.. Nikl).

Základní typy brýlových obrub

  • Brýlové obruby s očnicemi
  • Poloobruby
  • Brýle bez očnic (bezobroučkové brýle)

Brýlové obruby s očnicemi jsou nejstarším typem rámů, naopak bezobroučkové brýle spatřily světlo světa jako poslední z těchto tří typů brýlových obrub. Vzájemně se od sebe liší nejen svým vzhledem, ale i vlastnostmi.

Brýlové obruby s očnicemi

Tvoří největší podíl z prodávaných brýlových obrub. Jedná se o klasický typ rámů složený z brýlového středu a páru stranic

Brýlový střed je složen ze dvou očnic, které jsou po celém obvodu tvořené kovovým nebo plastovým okružím. Očnice jsou navzájem spojeny nosníkem.

Tento typ brýlových obrub vyhovuje především uživatelům, kteří upřednostňují pevnost, stabilitu a odolnost. Mezi přednosti těchto rámů patří pevnost, stálost formy, výborná ochrana brýlových čoček před poškozením na okraji, jednoduché zacházení, spolehlivé uchycení čoček. Mezi nedostatky může patřit vyšší hmotnost, nápadnost, ohraničení zorného pole, někdy nižší komfort při nošení.

Poloobruby

Je to v podstatě brýlová obruba s očnicemi, při němž byla odstraněna část očnice. Nejčastěji to bývá dolní část, ale v poslední době to už nebývá pravidlem k odstranění části očnice dochází na různých místech. Samotná brýlová čočka pak v poloobrubě drží pomocí silonu, který zapadá do vyfrézované drážky v brýlové čočce.

Mezi výhody poloobrub patří menší nápadnost, nižší váha a i přes chybějící části očnice jejich dostatečnou pevnost. Z nevýhod to je především vyšší míra náchylnosti k mechanickému poškození a také nastává složitější zábrus plusových brýlových čoček a jejich pevnost, protože na okraji bývají velmi tenké.

Brýle bez očnic (bezobroučkové brýle)

Tento typ brýlí se též nazývá jako vrtané brýle nebo patenty. Jedná se o brýle, které se skládají jen z nosníku a dvou stranic. Jednotlivé díly jsou pomocí šroubů, plastových vložek nebo jiných mechanismů spojené do jednoho celku. Samotný spojovací článek mezi nosníkem a stranicí představují brýlové čočky. Ty mohou být vybroušené do různých tvarů a mají plochý okraj.

Tato konstrukce umožňuje zákazníkovi velkou variabilitu co se týče výběru tvaru a velikosti. Předností je také nízká hmotnost, nenápadnost, nerušené zorné pole. Mezi nedostatky můžeme zařadit větší náchylnost k poškození. Je však nutné podotknout, že na trhu existují i vrtané typy brýlí, které jsou extrémně pevné a pružné a při vhodném zvolení brýlových čoček mohou být daleko odolnější než celoobruby nebo poloobruby.

Materiály brýlových obrub

Materiál, ze kterého je brýlová obruba vyrobena určuje jeho vlastnosti. Rozlišujeme dvě skupiny: nekovové brýlové obruby a kovové obruby na brýle. Nejčastějšími materiály pro výrobu obrub jsou plasty a kovové slitiny.

Hlavními materiály pro výrobu nekovových obrub jsou: přírodní materiály (dřevo, kůže, rohovina a jiné), celuloid - nitrát celulózy, acetát celulózy, polymetylmetakrylát a optyl.

Mezi nejčastěji používané materiály pro výrobu kovových obrub patří slitiny mědi, niklu a zinku. Velká část populace je alergická na nikl, proto se stále častěji používá legovaná ocel a titan. Také bývají použity mosaz, cínový bronz, platina, zlato, stříbro a další.