nocni-myopiePříčina noční myopie není zatím zcela známa. Na jejím vzniku se podílí sférická aberace (díky široké zornici ve tmě), chromatická aberace (díky velkému podílu krátkovlnní modrozelené části spektra při zatmění) a psychické příčiny - přehnaná akomodace, aby bylo vyrovnáno neostré vidění.

Hlavní příčina noční myopie tedy pravděpodobně spočívá v akomodacii a v akomodačním klidovém postavení. Bylo prokázáno, že v klidovém stavu není akomodace nastavena na daleký bod, ale na postavení mezi blízkostí a dálkou. V průměru to bývá vzdálenost 1-2 metry. Klidová akomodace nastává, pokud je zorné pole bez jakéhokoliv podnětu, tedy v noci nebo prázdném prostoru.

V případě noční myopie jde vlastně o to, že oko během noci reaguje na méně světla rozšířením zornic a mírným posunutím ohniska před místo nejostřejšího vidění. Vzniká takzvaná "čtvrteční" krátkozrakost. Týká se to i člověka, který nemá žádnou refrakční chybu.

Noční myopie nejen snižuje schopnost lidí při výkonu některých povolání (noční hlídač, lesník, námořník, řidič z povolání), ale podílí se také na bezpečnosti silničního provozu. Slabě hypermetropický (dalekozrací) řidiči vidí za šera lépe bez brýlí a naopak, lehkého myopa (krátkozraký) je možné nechat během dne jezdit bez brýlí, ale při sníženém osvětlení vždy jen s korekcí.

Oslunění od protijedoucího vozidla zvyšuje noční myopie. Reakce zorniček zvyšuje v závislosti na věku a akomodaci a vnucen potřeba fixovat protijedoucí světla zesiluje konvergenci.

Určitým řešením mohou být napr. speciálně navrženy brýle Night Vision od společnosti Tag Heuer, které kompenzují dioptrický pokles, mají speciální barvu na zvyšování kontrastů a také na povrchu samotných skel je oboustranná antireflexní vrstva, která výrazně snižuje nepříjemný pocit při odlesku protijdoucích vozidel.