MUDR. HolubováOdložit brýle natrvalo je snadnější než kdykoli dřív. Operace očí prakticky dosáhly dokonalosti, díky nejmodernějším technologiím dokáží lékaři během několika minut odstranit většinu očních vad. O nejnovějších trendech hovoří primářka Evropské oční kliniky LEXUM MUDr. Alena Holubová, která patří mezi nejzkušenější české refrakční chirurgy.

Jaké oční vady lze odstranit?

Snadno a rychle odstraníme s pomocí nejmodernějších technologií většinu vad, ať už se jedná o krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, tedy nepravidelný tvar oční rohovky, či vetchozrakost spojenou s věkem, kdy čočka není tolik pružná a není schopna dobře zaostřit.

Refrakční chirurgie je dynamický obor, jaké jsou nejžhavější novinky?

Nejvyspělejší a nejšetrnější metodou je FEMTO LASIK PREMIUM, při kterém se používají dva lasery bez použití ostrých nástrojů. Je to plně individualizovaný zákrok šitý na míru konkrétního klienta. Tuto metodu ostatně používá i NASA pro své astronauty. Lasery pracují šetrněji, přesněji a rychleji než dřívější přístroje. Pro klienty je to příjemnější, vše probíhá velice rychle a nic nebolí. Zákrok na obou očích trvá několik minut, po pooperačním vyšetření může klient domů.

Poradíte si i s klienty, kteří mají tak silné brýle, že laserový zákrok nemůže odstranit jejich vadu beze zbytku?

Dnes je možné implantovat umělou nitrooční čočku, díky níž můžeme odstranit téměř neomezený počet dioptrií krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu a dát tak šanci lidem, kteří dříve nemohli laserový zákrok podstoupit a museli se smířit s brýlemi. Tyto čočky jsou tenké a jemné, podobají se klasickým kontaktním čočkám. Do oka se vkládají natrvalo, vše přitom trvá pouhých pár minut. Efekt je okamžitý a už druhý den po operaci vidí i pacient třeba se 14 dioptriemi. Při odstraňování velmi vysokých dioptrických vad lze obě metody, tedy implantaci čočky a laserový zákrok kombinovat.

Na klinice Lexum provádíte laserové operace očí již 17 let. Jak se za tu dobu změnily?

Je to obrovský skok. Když jsme tehdy začínali v prostorách upravených z rodinného domku, byla k dispozici jediná metoda a laser stál v bývalém obývacím pokoji. Nyní máme k dispozici nejmodernější světové technologie. Bylo skvělé pozorovat z první řady, jak se Evropská oční klinika Lexum díky vysoké odbornosti a skvělému operačnímu týmu propracovala do evropské špičky. Jen v pražské pobočce jsme operovali zhruba 33 tisíc lidí, máme tedy obrovské zkušenosti a držíme krok se světem.

Podle čeho si vybrat nejlepší možné pracoviště pro operaci očí?

Především podle samotného vyšetření. Mělo by být co nejdůkladnější, u nás třeba trvá i dvě hodiny. Důležité je položit si otázku, zda chce být člověk vyšetřen rychle, nebo dobře. Obojí nejde. Vše musí směřovat k tomu, co je pro klienta nejlepší vzhledem k potřebám, zálibám či profesnímu vytížení. Úspěch je závislý také na kvalitě personálu a dlouhodobých zkušenostech s refrakčními či nitroočními zákroky.

Existují při operacích nějaká rizika?

Laserové zákroky jsou velmi bezpečné, i proto byly masově přijaty lidmi na celém světě. Nebezpečí na renomovaných pracovištích nehrozí. Co se týká pochybností, zda se dioptrie nevrátí, Evropská oční klinika Lexum uděluje certifikát s doživotní zárukou. Pokud se např. krátkozrakost stále vyvíjí a člověku se trochu zhorší zrak, provedeme doplňující operaci.

Jste velice vytížená, v práci trávíte spoustu hodin. Co je nejnáročnější?

Nevadí mi být v práci dlouho do večera, ale nejsem ranní ptáče a nebyla bych schopna indikovat v sedm. Ať dělám, co dělám, vždy začnu v devět. Nejnáročnější je komunikace, na které si zakládám, chci, aby každý pacient věděl, že se mu věnuji naplno. Vkládám do toho kus sebe.

Jak relaxujete?

Občas zajdu na koncert nebo si něco přečtu. Nejraději jsem však v jižních Čechách, kde si v klidu a nejlépe odpočinu a zregeneruji sily, třeba při práci na zahradě. 

Autor článku: MUDr. Alena Holubová, Evropská oční klinika Lexum

Napsal: Evropská oční klinika LEXUM