Astigmatismus

  • Korekce astigmatismu

    Brýle a kontaktní čočkyAstigmatismus korigujeme cylindrickými a torických korekčními členy, kterými se dopadající rovnoběžné světelné paprsky lomí tak, aby se obě vytvořené ohniskové linie astigmatického oka k sobě natolik přiblížily, až se stanou totožné. Dochází tak k odstranění ohniskového intervalu, který je přítomen u nekorigovaného astigmatického oka. Lidé s astigmatismem mají několik možností, s nimiž znovu mohou získat ostré vidění: brýle, kontaktní čočky nebo chirurgickou operací.

  • Co je to astigmatismus?

    Oko s astigmatismemKdyž máte skreslený nebo zamlžený obraz na libovolnou vzdálenost, může se tímto způsobem u vás projevovat astigmatismus oka. Taky v případě, že vaše vidění je celkem ostré, ale pociťujete bolesti hlavy, únavu nebo bolesti očí, může to být známka slabého astigmatizmu. Přítomnost astigmatismu ověří oční prohlídka, včetně testu na blízko i do dálky.

  • Oční vady a problémy spojené s refrakčními poruchami

    Optotyp a skušební brýleRefrakční – oční vady jsou provázeny sníženým, nepřesným, nebo zamlženým viděním. Mezi nejčastější patří dalekozrakost (hypermetropie), krátkozrakost (myopie) a astigmatizmus. Specifickou refrakční vadou je presbyopie. Všechny však mají jedno společné – je možné je korigovat nošením dioptrických brýlí, nebo kontaktních čoček.