LASIK

 • Co je to LASIK?

  Oční operaceOd roku 1970 se využívá metoda nářezů rohovky diamantovými noži. Metoda LASIK (laser in situ Keratomileusis), jejímž otcem je prof. Pallikaris z Kréty, je jedním z dalších operačních postupů pro korekci dioptrických poruch. Jde o moderní excimer laserovou metodu. Historické kořeny laserové operace LASIK sahají do roku 1949 k Barraquerovej Keratomileusis, na jejímž základě vyvinul Ruiz v roce 1966 metodu automatické lamelární keratektomie (ALK). Pomocí mikrokeratomu provedl na povrchu rohovky pravidelnou lamelu. Po jejím odchlípení provedl druhý řez hlouběji do stromatu částí rohovky, což vedlo k žádanému oploštění rohovky.

 • Možné operační a pooperační komplikace při LASIK

  Bolest očí po operaciŽádný operační zákrok není nikdy stoprocentní a také v případě operace LASIK mohou nastat různé komplikace. Metoda LASIK se sebou přináší vyšší riziko pooperačních komplikací, související hlavně s tvorbou rohovkové lamely. Další komplikace můžeme rozdělit na komplikace během operace, při laserovaní a na komplikace pooperační.

 • Průběh operace LASIK

  Operace LASIKOperace očí metodou LASIK probíhá ve dvou fázích za přísných sterilních podmínek. Operace se provádí ambulantně. Před operací LASIK se do očí kápnou mydriatiká a pacient dostane lék na uklidnění. V průběhu zákroku pacient leží na pohodlném lůžku, spuštěn pod přístroj a sleduje červený fixační bod. Ke znecitlivění se používají anestetické kapky. Oční chirurg přilepí řasy oka lepicí páskou ke kůži, aby při operaci nevadily. Pod víčka se umístí rozvěrač, který brání mrkání v průběhu operace.

 • LASIK - laserová operace očí

  LASIK je operační technika dioptrických poruch, kdy se používá kombinace operační techniky rohovkového laloku (lamelární rohovková chirurgie) s modelováním tkáně rohovky excimer laserem. K tvorbě lamely se využívají nářezy rohovky diamantovými noži. Lamela částečně spojená s rohovkou je odklopená a může dojít k vlastnímu opracování rohovky laserem.