Problémy se zrakem

 • Řešíte problémy se zrakem? Nebojte se laserové operace, nabízí pro vás optimální řešení!

  laserove operacie oci vesely 1920x880 01 1024x469 thProblémy se zrakem už není třeba řešit pouze standardními brýlemi či aplikací kontaktních čoček. V dnešní době již se samozřejmostí přichází ke slovu laserová operace očí, která nabízí řešení bez zbytečné bolesti a zdravotních komplikací. Jedná se o stále progresivně se rozvíjející komplex metod, které dokážou pomoci každému. Život je příliš krátký na nošení brýlí či kontaktních čoček, zkuste si představit život i bez nich!

 • Brýle k počítači? Lék pro ty, kdo mají „problémy s očima“ jen před monitorem

  Slečna v brýlích za počítačemStačí tři hodiny denně a problém je tady, i když jinak máte zrak v pořádku a netrpíte žádnou oční vadou. Řeč je o tzv. syndromu počítačového vidění, který podle amerického National Institute of Occupational Safety and Health ve větší či menší míře obtěžuje na 90 % těch, kdo každodenně pracují s počítačem.

 • Zánět oka

  Zánět okaZáněty oka jsou velmi obsáhlé téma a není možné je podrobně popsat v jednom článku, takže v tomto článku je popíšeme jen velmi stručně a postupně budeme přidávat podrobnější články o konkrétních zánětlivých onemocněních oka. Záněty mohou postihovat téměř každou část oka a jeho okolí. Stručně je můžeme rozdělit na záněty předního a zadního segmentu oka - nitrooční záněty a záněty v okolí oka.

 • Co je to presbyopie?

  Starší muž čte noviny s brýlemaPresbyopie je porucha způsobena fyziologickým stárnutím nitrooční čočky. Ta postupně snižuje svou plasticitu a elasticitu, zvětšuje a zhutňuje se její jádro, sklerotizují čočkové vlákna, čočce přibývá na objemu a tím dochází k pozvolnému poklesu akomodačního výkonu, který je reverzibilní. I přesto, že sklerotizace začíná už s vytvořením čočky, pozorovat ji můžeme až když úbytek akomodace způsobí problémy při práci do blízka.

 • Nemoci, které se dají zistit při očním vyšetření

  Vyšetření zrakuVaše oči řeknou o vašem zdraví více než jen o dobrém nebo špatném vidění. Jsou oknem, přes které může lékař posoudit i Váš celkový zdravotní stav. Žádný jiný orgán neumožňuje tak snadné vyšetření stavu vašich žil a tepen jako Vaše oči. Mnohé metabolické poruchy se projevují na cévách, proto jsou oči často klíčové pro jejich včasnou diagnózu. Vaše oči mohou ukázat včasné známky nemocí, které mohou ovlivnit Váš zrak. Proto jsou důležité pravidelné oční vyšetření, i když nemáte problémy se zrakem.

 • Noční myopie

  nocni-myopiePříčina noční myopie není zatím zcela známa. Na jejím vzniku se podílí sférická aberace (díky široké zornici ve tmě), chromatická aberace (díky velkému podílu krátkovlnní modrozelené části spektra při zatmění) a psychické příčiny - přehnaná akomodace, aby bylo vyrovnáno neostré vidění.

 • Muší křídlo - muscae volitantes

  Muśí křídlo - Muscae VolitantesZrakové podněty do oka přicházejí normálně z vnějšího prostředí, ale mohou být ovlivněny různými změnami uvnitř oka, například zákal v sklivci. Vše má své mouchy... i zrak. Stává se Vám někdy, že jste se podívaly na oblohu nebo jinou větší světlou plochu a najednou vás vyruší "poletující mušky"? Vždy když jste se chtěli na ně zaměřit, tak se posunuli o kousek vedle? Pokud tedy tyto problémy máte, nedělejte paniku. Diagnóza zní: muší křídlo, popřípadě létající mušky (muscae volitantes).

 • Co je to krátkozrakost (myopie)?

  Brýle na krátkozrakostKrátkozrakost se projevuje tím, že blízké objekty vidíte bez problémů, ale čtení písma na tabuli či ukazatelů na silnici Vám dělá problémy. Váš oční odborník může tuto vadu nazývat "myopie", což pochází z řeckého názvu "zavřené oči". Toto označení vyplývá z jednoho z příznaků krátkozrakosti. Tím je mhouření očí při pohledu do dálky.

 • Kruhy pod očima

  Kruhy pod očimaO tmavých kruzích pod očima se mluví poměrně málo, a když, tak většinou v souvislosti s návrhy, jak jich pomocí mejkapu dokonale zakrýt. Většinou se spokojíme s vysvětlením, že jsme se nevyspali dostatečně a tím tento problém smažeme ze světa. Jenže je třeba si uvědomit, že kruhy a otoky pod očima mohou signalizovat například i něco závažnějšího.

 • Oči a počítač

  Ženu bolí očiPokud máte práci, kde musíte velmi dlouhou dobu strávit za počítačem, určitě se vám již někdy stalo, že po určitém čase vás začínají bolet oči, hlava, krk a páteř. Začínáte být velice unavený a byli byste už nejraději doma. Tyto symptomy pociťuje většina lidí, kteří dlouhodobě pracují s počítačem. Otázka zní, zda počítač naše očí opravdu ničí nebo ne.

 • Co je to barvoslepost?

  Test na barvoslepostPorucha barevného vidění, při které je porušeno vnímání barevných tónů nazýváme barvoslepost. Pojmenování barvoslepost však není většinou zcela přesné, protože většina postižených pacientů má poruchu vnímání jen některých barev, což znamená, že mají v určité míře barevné vidění zachováno. Při úplné barvosleposti totiž nerozlišují žádnou z barev a okolní svět vnímají pouze černobíle v různých stupních jasu. Barvoslepých lidí je tedy pouze necelé procento, ostatních můžeme označit spíše jako barvomylných.

 • Co je to astigmatismus?

  Oko s astigmatismemKdyž máte skreslený nebo zamlžený obraz na libovolnou vzdálenost, může se tímto způsobem u vás projevovat astigmatismus oka. Taky v případě, že vaše vidění je celkem ostré, ale pociťujete bolesti hlavy, únavu nebo bolesti očí, může to být známka slabého astigmatizmu. Přítomnost astigmatismu ověří oční prohlídka, včetně testu na blízko i do dálky.

 • Bolest očí

  Ženu bolí očiOrgánem zraku je oko a právě díky zraku přijímáme většinu podnětů z vnějšího prostředí. Když nás začne trápit bolest očí, tak to může mít neblahý vliv na naše každodenní fungování. Důvodů bolesti očí může být mnoho a ještě je třeba rozlišovat, zda dochází k bolestem oční bulvy, nebo nás trápí bolest ostatních struktur kolem oka.

 • Nejčastější onemocnění očí

  Zarudlé okoZrak je náš nejdůležitější smysl, díky kterému jsme schopni vnímat až 80% informací s okolního prostředí. Oko, jako samotní orgán zraku představuje velmi složitý systém, kterého jednotlivé části musí fungovat v dokonalé souhře. V případě, že dojde jen k minimálnímu patologickému poškození těchto jednotlivých složek oka, může to mít za následek zhoršení ostrosti vidění, nebo dokonce ztrátu zraku.

 • Oční vady a problémy spojené s refrakčními poruchami

  Optotyp a skušební brýleRefrakční – oční vady jsou provázeny sníženým, nepřesným, nebo zamlženým viděním. Mezi nejčastější patří dalekozrakost (hypermetropie), krátkozrakost (myopie) a astigmatizmus. Specifickou refrakční vadou je presbyopie. Všechny však mají jedno společné – je možné je korigovat nošením dioptrických brýlí, nebo kontaktních čoček.