Vyšetření zrakuVaše oči řeknou o vašem zdraví více než jen o dobrém nebo špatném vidění. Jsou oknem, přes které může lékař posoudit i Váš celkový zdravotní stav. Žádný jiný orgán neumožňuje tak snadné vyšetření stavu vašich žil a tepen jako Vaše oči. Mnohé metabolické poruchy se projevují na cévách, proto jsou oči často klíčové pro jejich včasnou diagnózu. Vaše oči mohou ukázat včasné známky nemocí, které mohou ovlivnit Váš zrak. Proto jsou důležité pravidelné oční vyšetření, i když nemáte problémy se zrakem.

Vaše oči vyprávějí příběh o Vašem zdraví, který může interpretovat pouze Váš oftalmolog. Při očním vyšetření se zajímá o tyto příznaky:

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy mohou mít i jiné než vnější příčiny, jako je například změna počasí. Bolesti hlavy, zejména v oblasti očí a čela, mohou být někdy způsobeny vážnými chorobami. Příčiny mohou být velmi rozmanité, od zánětu nosních dutin přes dosud nezjištěný nádor, glaukom až po funkční poruchy okohybných svalů, které mohou souviset se šilháním.

Toto vše zvyšuje význam určení příčiny a léčení bolesti hlavy. Váš oční odborník se bude při pravidelném vyšetření Vašich očí zajímat především o příznaky dále uvedených chorob.

Hypertenze (vysoký krevní tlak)

Jedním z prvních příznaků upozorňujících na vysoký krevní tlak jsou nepravidelnosti a zúžení cév. Oční vyšetření Vaším očním lékařem tak poskytuje více informací než jen ty o vašem zraku, je také důležitým preventivním vyšetřením hypertenze.

Diabetes (cukrovka)

Občas cítíte horko a jste žíznivý, Vaše vidění se někdy přechodně zhorší a ztrácíte nebo přibíráte na váze? Něco není v pořádku. Vaše sítnice může napovědět. Drobné kulaté ohraničené sítnicových krvácení, drobné výdutě sítnicových cévek nebo usazeniny známé jako vatové ložiska mohou být známkami diabetu. Dalším příznakem mohou být přechodné změny vidění, způsobené kolísáním hladiny krevního cukru. Návštěva očního lékaře může všechno vyjasnit.

Mozková mrtvice

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, musíte si být jisti, že léčba vyloučí i jeho náhlé zvýšení v průběhu celého dne. Sítnice o tom může podat důležitou informaci. Umožní posoudit, zda by nebylo vhodné pečlivé sledování vašeho zdravotního stavu z důvodu rizika mrtvice (náhlé mozkové příhody). Při vyšetření může být zjištěno zúžení a specifická změna tvaru sítnicových cév. Tento nález je důvodem pro další vyšetření a léčbu, která může riziko mrtvice snížit.

Zvýšená hladina cholesterolu

Milujete dobré jídlo - a kdo ne? Ale co na to Vaše krevní hladina tuků? Tuky se přichycují na stěnu cév a mohou měnit jejich strukturu. Skleróza a uzávěry cév způsobené tukovými usazeninami mohou být příčinou srdečních chorob nebo mrtvice. Včasné zjištění vysokých hladin cholesterolu a ostatních tuků v krvi může pomoci snížit riziko uvedených nemocí a prodloužit váš život.

Roztroušená skleróza

Časnými příznaky roztroušené sklerózy mohou být dvojité vidění, poruchy zorného pole a nekoordinované nechtěné oční pohyby.

Samotné oční vyšetření samozřejmě nemůže nahradit vyšetření dalších specialistů, ale může poskytnout mnoho údajů o Vašem zdravotním stavu.