Zelený zákal

 • Faktory ovlivňující výši nitroočního tlaku

  Hra na trubkuOční tlak je závislý na rovnováze mezi odtokem a tvorbou nitrooční tekutiny. Za normální nitrooční tlak je považován tlak v oku, který nezpůsobuje poškození zrakového nervu a zachovává integritu očního prostředí. Vyšší hodnoty nitroočního tlaku, mohou indikovat glaukomové onemocnění a nižší naopak mohou vést například k deformaci oční koule. Na tyto hodnoty nitroočního tlaku působí velké množství faktorů.

 • Rizikové faktory zeleného zákalu

  Rizikové faktory zeleného zákalu - cigaretaGlaukom - zelený zákal je možné specifikovat jako skupinu chorobných stavů oka, kdy vznikají změny na zrakovém nervu a dochází k progresivnímu poškozování papily tohoto nervu. Vznik glaukomu ovlivňuje množství různých rizikových faktorů, které často krát neproměníme žádným způsobem eliminovat a je proto dobré vědět, zda náhodou právě u mě není pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění větší.

 • Léčba glaukomu - zeleného zákalu

  Kapky do očí na zelený zákal (glaukom)Poškozená vlákna zrakového nervu již není možné žádným způsobem nahradit. Glaukom (zelený zákal) proto nelze dosud vyléčit, můžeme jen do určité míry zmírnit popřípadě zastavit jeho další postup. Čím více je zrakový nerv při určitém nitroočním tlaku poškozen a čím více vláken je již odumřelých, tím více je potřeba nitrooční tlak snížit. Podle toho, jak razantně potřebujeme nitrooční tlak snížit, volíme buď konzervativní, laserovou nebo chirurgickou léčbu. Kapky jsou jej schopné snížit snadno, operace má většinou větší efekt.

 • Zelený zákal oka - glaukom

  Měření nitroočního tlaku při glaukomu (zeleném zákalu)Glaukom, lidově řečeno zelený zákal je chronické onemocnění zrakového nervu, které v případě pozdní diagnózy a nedostatečné léčby vede k těžkému poškození zraku a až k slepotě. Ne světě je evidováno více než 70 milionů. lidí trpících na glaukom. Více než polovina z nich se začíná léčit pozdě. Na druhé straně, na základě nejnovějších poznatků o tomto onemocnění, se ukazuje, že mnoho lidí se léčí zbytečně. Glaukom je nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích.