Šedý zákal

 • Revoluce léčby šedého zákalu – nitrooční čočky ze skla a plastu

  Operace šedého zákaluAčkoliv se pokusy o implantaci očních čoček prováděly již dříve, o opravdovém úspěchu můžeme hovořit až s vynálezem Sira Harolda Ridleyho, který 29. listopadu 1949 provedl v Londýně první implantaci nitrooční čočky z plexiskla. A jak na svůj geniální nápad přišel? Během války Ridley pracoval jako lékař na vojenské základně, kde se setkával s letci, jimž zůstaly v očích zasekány kousky plexiskla, z nichž byly vyrobeny kabiny stíhačky. Cizí těleso v oku znamená vážné komplikace a často i ztrátu oka, Ridleyho však zaujalo, že v tomto případě oko kousíčky plastu bez problémů přijalo.

 • Co to je šedý zákal a jak vzniká?

  Oko a šedý zákalKatarakta neboli šedý zákal je onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u starších lidí jako projev stárnutí (u osob ve věku mezi 65 a 75 lety se senilní katarakta vyskytuje až v 60 %). Výjimkou ale nejsou ani případy u novorozenců, kdy nejčastěji bývá příčinou virové onemocnění matky v průběhu těhotenství nebo různé genetické poruchy.

 • Historie šedého zákalu

  Šedý zákal v okuŠedý zákal postihuje mladé i staré, ženy i muže, ale naštěstí už jeho léčba není obtížná a problematická, tak jako tomu bývalo dříve. Pojďte se s námi podívat do historie, ale i současnosti katarakty, jejíž léčba je dnes už naprosto běžná, avšak dříve to rozhodně taková procházka růžovou zahradou nebyla. Přesvědčte se sami...

 • Co je to šedý zákal (katarakta)?

  Oko se sivým zákalem - kataraktouJde o oční choroby, které se projevují zákalem oční čočky. Katarakta je nejčastější příčinou slepoty, přičemž v 90% případů jde o stařeckou kataraktu. Šedý zákal ojediněle vzniká jako vedlejší účinek užívání léků, při diabetes mellitus nebo je vrozený po nitroděložní infekci. Někdy vznikne i po poranění oka, jako následek záření rentgenovým, infračerveným nebo UV-zářením, při dlouhodobém užívání léků jako kortizon, při chronickém zánětu cévnatky. Katarakta může být i dědičně podmíněna.

 • Operace šedého zákalu - katarakty

  V současné době neexistují žádné léky či kapky, které bOperace kataraktyy mohly vzniklý zákal odstranit a vidění zlepšit. Jedinou možností obnovy vidění je operační zákrok, při kterém se z oka odstraní zakalená nitrooční čočka a nahradí se čočkou umělou.