Roztoky a oční kapky

 • Pečujeme o kontaktní čočky

  Pouzdro, pinzeta a kontaktní čočkaKontaktní čočky dnes nosí skoro každý. Prakticky všichni uživatelé kontaktních čoček kdysi dávno prošli krátkým zaškolením u svého oblíbeného optometristy. Učili se čočky nasazovat a vyndávat je pod dohledem odborníka. Mnohdy je tomuto nácviku věnována až příliš velká pozornost. A často se tak zapomíná, že velice důležitá je také samotná péče o kontaktní čočky. Pojďme si spolu zrekapitulovat ty nejdůležitější zásady týkající se čištění a péče o čočky.

 • Zaostřeno na příslušenství ke kontaktním čočkám

  Roztok a pouzdro pro kontaktní čočkyUsnadněte si život! Používejte příslušenství ke kontaktním čočkám, které vám zajistí hygieničtější manipulaci s kontaktními čočkami. Jedná se o nástroje, jenž vám umožní pohodlné skladování čoček. Postarají se o snadnější nasazování čoček na oko a o jejich desinfekci. Mezi příslušenství lze zařadit kosmetiku, která pomáhá s odstraňováním nečistot z oblasti rukou, antibakteriální gely na ruce a na oči, oční kapky a mnohé další doplňky. Pojďme si představit ty nejpoužívanější pomocníky.

 • Pálí vás oči při nošení kontaktních čoček?

  Zrkza s kontaktními čočkamiVýrobci kontaktních čoček se dnes zaměřují především na zlepšení přilnavosti čoček k oku. Vaše oči tak často ani nepoznají, že se na jejich povrchu nachází nějaký cizorodý předmět. Můžete je tak můžete pohodlně  nosit po celý  den bez toho, že byste je na oku cítily. Občas se ale některým z nás přihodí,  že se po nasazení čočky na oko dostaví nepříjemné pálení v očích. Zajímá vás, co je možnou příčinou tohoto jevu?

 • Základní typy roztoků na kontaktní čočky

  Roztok na kontaktní čočky a pouzrdoPeroxidové roztoky - Jedná se o většinou 3%ní roztok peroxidu vodíku. Reakce se spouští buď za pomocí katalytické destičky umístěné již přímo na dně pouzdra dodávaného s roztokem (vysoké pouzdro s košíčky) – např. roztok H2O2 či AO SEPT PLUS – nebo za pomoci tabletky. Peroxidový systém čištění je bezpochyby nejefektivnějším a nejzdravějším způsobem ošetřování kontaktních čoček.

 • Peroxidové roztoky pro kontaktní čočky

  Preoxidový roztok na kontaktní čočkyPéče o kontaktní čočky se v současné době provádí buď víceúčelovými roztoky nebo peroxidovými systémy (např. AoSept Plus, H2O2, BlueSept, Oxysept atp.) V tomto krátkém článku bychom se rádi zaměřili na princip čištění kontaktních čoček pomocí peroxidových systémů. Přestože jsou peroxidové roztoky mnohem efektivnější při čištění a dezinfekci kontaktních čoček, jejich spotřeba je oproti běžným roztokům zanedbatelná.

 • Proč nepřenášet kontaktní čočky

  Modré oko a kontaktní čočkaNa povrch kontaktních čoček se naleptávají usazeniny, což kromě snižování pohodlí vede ke snižování propustnosti kyslíku. Vnímání pohodlí je individuální, ovšem zdravotní rizika přenášení jsou pro každého stejná.

 • Péče o kontaktní čočky

  Puzdro a roztok na kontaktní čočkyPři nošení kontaktních čoček se na jejich povrchu kromě nečistot z vnějšího prostředí usazují také proteiny a lipidy obsažené v slzách. Tyto látky pak snižují pohodlí při nošení kontaktních čoček a jejich částečky na povrchu čočky mohou dráždit oči a stát se zdrojem infekce. Proto se musí kontaktní čočky pravidelně čistit.

 • Roztoky pro kontaktní čočky

  Roztok pro kontaktní čočkyPokud používáte jiné než jednodenní čočky nebo čočky pro kontinuální nošení, musíte je přes noc ukládat do pouzdra s roztokem. Roztoky, které jsou určeny pro kontaktní čočky mají za úkol vaše kontaktní čočky dezinfikovat (odstranit mikroby, bakterie, které mohou způsobit oční infekce), vyčistit a zabránit nadměrnému usazování bílkovinných a tukových částic. Ty mohou snižovat pohodlí a ostrost vidění při nošení čoček.