Kontaktní čočkySoučasné kontaktní čočky jsou moderní alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a pozitivně změnily život už milionům svých nositelů. Nošením kontaktních čoček se zařadíte do společnosti aktivních lidí používajících tento moderní způsob korekce zraku. Užijte si s přáteli pohodlí na večírcích, svobodu při sportu a eleganci, když jdete s někým na večeři. S kontaktními čočkami budete vypadat jinak - zkuste to.

V souvislosti s kontaktními čočkami však existuje stále mnoho mýtů. Následující řádky vám pomohou mnohé vysvětlit a dodat odvahu na návštěvu kontaktologa a na požádání o zkušební pár čoček. Tak si budete moci vyzkoušet svobodu, kterou kontaktní čočky přinášejí.

1.MÝTUS: Kontaktní čočky nejsou pohodlné.

Jste si jistý? Už jste je někdy vyzkoušeli? Už jste vyzkoušeli novou generaci čoček ULTRA COMFORT SERIES?

Kontaktní čočky se používají již mnoho let. Ale až v několika posledních letech došlo k výraznému průlomu ve vývoji jejich nových materiálů. Posuďte, jak rychle se vyvíjejí počítače během jednoho roku. Podobně rychlý vývoj je v posledních letech spojen i s kontaktními čočkami.

Nové čočky jsou velmi měkké, tenké a ohebné - a co je velmi důležité - uchovávají vlhkost a zajišťují tím vynikající pohodlí. Materiál a design umožňují čočkám přizpůsobit se jedinečnému tvaru Vašich očí.

Díky tomu, že jsou kontaktní čočky pravidelně vyměňovány, mohou být stále čisté, pohodlné a jako nové. Kontaktní čočky jsou tak pohodlné, že je při nošení vůbec necítíte.

2.MÝTUS: Musí být nepříjemné dávat si něco do očí.

To je normální reakce nového zájemce o nošení kontaktních čoček. Dokonce má i své jméno: "pokafobie" nebo strach z dotyku očí. Počáteční obava je pochopitelná, ale nepříjemné pocity rychle mizí. Poté, co Vám Váš kontaktolog ukáže, jak se správně nasazují a vybírají čočky, sami zjistíte, že je to stejně snadné, jako obouvat a zouvají boty. Miliony nositelů čoček to bez problémů dělají, proč byste nemohli i Vy - zkuste to a uvidíte.

3.MÝTUS: Kontaktní čočky pravidelně vyvolávají oční infekce.

Kontaktní čočky samy o sobě nejsou příčinou očních infekcí. Infekce vyvolávají choroboplodné zárodky usazené na jejich špinavém povrchu. Problémy způsobuje špatná hygiena a nevhodný způsob nošení čoček.

Pokud budete postupovat podle pokynů svého kontaktologa a pravidelně čistit a dezinfikovat své čočky, budete si moci jejich pohodlí užívat nepřetržitě.

Je důležité pamatovat si, že čím častěji čočky vyměňujete za nové, tím je to zdravější pro Vaše oči, protože je tak sníženo riziko tvorby organických usazenin z Vašeho slzného filmu. Tyto usazeniny, tvořené většinou tuky a bílkovinami mohou sloužit na ochranu a výživu choroboplodných zárodků. Ty však nemají šanci přežít, pokud jsou čočky pravidelně a pečlivě čištěné, dezinfikované a vyměňované.

4.MÝTUS: Kontaktní čočky nejsou zdravé.

Materiál kontaktních čoček je biokompatibilní. Podobné materiály jsou často používány v mnoha jiných lékařských oborech. Současné materiály navíc poskytují vysokou propustnost pro kyslík. Při moderních kontaktních čočkách je již nedostatek kyslíku dodávaného oku minulostí. Tvar kontaktních čoček vyhovuje povrchu oka, což přináší optimální pohodlí.

Z výše uvedeného vyplývá, že kontaktní čočky jsou zdravou možností korekce zraku, pokud jsou správně aplikované a nošeny, pokud je jim věnována odpovídající péče a pokud jsou pravidelně vyměňovány, to vše podle doporučení Vašeho kontaktologa. Kontaktní čočky jsou zdravotnickým prostředkem, proto je dodržování všech doporučení očního odborníka nezbytné.

5.MÝTUS: Kontaktní čočky nedovolí mým očím "dýchat".

Pro zdraví očí je nezbytný přísun určitého množství kyslíku k jejich povrchu (zejména k rohovce). Kyslík se musí k rohovce dostat přes nasazenou čočku. Potřebné množství kyslíku je jiné, když nosíte čočky pouze přes den nebo když s nimi chcete i spát. Váš kontaktolog Vám poradí, které čočky jsou nejvhodnější pro Vaše potřeby a pro Váš životní styl. Pokud budete dodržovat pokyny očního odborníka, můžete se spolehnout na to, že Vaše oči nebudou trpět nedostatkem kyslíku potřebného k "dýchání".

Materiál kontaktních čoček je nejvýznamnějším faktorem pro dostatečný přísun kyslíku k rohovce, jeho dávka však závisí i od dalších okolností.

Svou roli hraje i péče o čočky. Usazeniny na jejich povrchu brání prostupu kyslíku čočkou. To je jeden z důvodů, proč jsou čištění a dezinfekce čoček tak důležité pro zdraví očí. Kombinace správné péči a časté výměny čoček pak umožní využít celý potenciál jejich zdravého nošení.

6.MÝTUS: Při nošení se mi kontaktní čočky mohou dostat za oko.

Ne, není možné, aby se čočky při nošení dostali za oko. Pokud výjimečně sklouznou ze své správné polohy, mohou zůstat pouze na přední části oka nebo pod víčky. Oko je chráněno spojivkou - blánou, která prochází z jeho povrchu na zadní stranu víček a brání tomu, aby se dostala čočka za oko.

7.MÝTUS: Čočka mi může při rychlém pohybu z oka vypadnout.

Díky stavbě lidského oka je prakticky nemožné, aby z něj měkká kontaktní čočka vypadla. Proto můžete s kontaktními čočkami vykonávat různé sporty. Síla, která drží kontaktní čočku na oku, souvisí s její průměrem. Proto tvrdé kontaktní čočky, které mají většinou menší průměr, nedrží na oku tak dobře jako měkké čočky.

Kontaktní čočky mohou vypadnout z oka velmi vzácně a nestává se to, pokud na oku dobře "sedí". Pokud čočka vypadne, je to důvod pro návštěvu kontaktologa a na ověření vhodnosti parametrů čoček.

8.MÝTUS: Čištění čoček trvá věčnost.

Čištění čoček je velmi důležité pro zdraví Vašich očí. V současné době je, díky víceúčelovým roztokům, péče o čočky výrazně jednodušší než v minulosti. Čas, nutný pro péči o čočky, závisí na typu čoček a od vybraného systému péče. Nejlepším způsobem je vyčištění čoček a jejich dezinfekce při uložení čoček do roztoku na noc.

Vždy dodržujte pokyny uvedené v informacích k používaným prostředkům péče o čočky.

Pokud patříte k osobám, které ocení nejpohodlnější způsob nošení čoček, vyberte si jednodenní jednorázové čočky. Každé ráno nasadíte úplně nový pár, vyberete ho a vyhodíte před spaním. Tak se nebudete muset o čištění vůbec starat.

9.MÝTUS: Při nošení čoček nebudu moci používat make-up.

Můžete. Musíte však zvolit správné pořadí: Nanášejte make-up až po nasazení čoček a odstraňuje jej až po jejich vyjmutí - je to úplně jednoduché. Pokud používáte aerosoly jako například lak na vlasy, musíte při tom zavřít oči, aby sprej nezbyl na kontaktních čočkách.

10.MÝTUS: Barevné kontaktní čočky jsou pouze pro toho, kdo potřebuje korekci zraku.

Barevné kontaktní čočky jsou dostupné s dioptriemi i bez dioptrií. Znamená to, že je můžete nosit, i když nepotřebujete korekci zraku. I přesto, že nepotřebujete korekci zraku, musí být barevné čočky aplikovány kontaktologem a vyžadují stejné postupy a péči jako jiné kontaktní čočky.

11.MÝTUS: Všechny kontaktní čočky jsou skoro stejné.

To není pravda. Díky pokrokům v technologii existuje mnoho rozdílných typů kontaktních čoček. I přesto, že existují různé možnosti dělení, je možné rozdělit kontaktní čočky do dvou hlavních skupin: kontaktní čočky na denní nošení a čočky na prodloužené nošení (se spaním s nasazenými čočkami). Vzhledem k individuálnímu stavu očí, na rozdílnou korekci a na různý životní styl je důležité poradit se o výběru čoček s kontaktologem.

12.MÝTUS: Čím více vody kontaktní čočka obsahuje, tím propustnější je pro kyslík.

To je velmi běžný mýtus. Nová generace čoček vyrobená ze silikon-hydrogelových materiálů propouští mnohem více kyslíku i přesto, že obsahuje méně vody než je tomu u tradičních hydrogelových měkkých čočkách.

13.MÝTUS: Kontaktní čočky mi neumožňují tak jasné vidění jako brýle.

Ve skutečnosti je to naopak. Kontaktní čočky jsou uloženy přímo na oku a nekoriguje Váš zrak ve vzdálenosti jednoho až dvou centimetrů jako brýle. To je důvod, proč někdy umožňují kontaktní čočky lepší vidění. Poskytují i širší zorné pole a lepší periferní vidění než brýle, protože kontaktní čočky se na rozdíl od brýlí pohybují současně s očima.

Navíc se kontaktní čočky nezamlžují, nepadají a nerozbíjejí se při různých činnostech a nemá na ně vliv déšť. Při různých druzích sportu jsou kontaktní čočky mnohem lepší variantou jako brýle.

14.MÝTUS: Kontaktní čočky se nedají nosit při astigmatismu

Možnost korekce astigmatismu pomocí čoček ze všech druhů materiálů nebyla dříve dostupná. Pokrok v několika minulých letech to však změnil. Astigmatismus už není překážkou nošení kontaktních čoček, může být naopak pomocí čoček většinou dobře korigovaný.

15.MÝTUS: Presbyopové nemohou nosit kontaktní čočky. Kontaktní čočky nemohou nosit lidé, kteří potřebují korekci pouze na blízko.

Jsou různé způsoby jak korigovat presbyopii (nutnost nosit brýle na čtení) pomocí kontaktních čoček. Jednou z možností je technika "monovision". Při monovision je jedno oko kontaktními čočkami korigované blízko a druhé na dálku. Je to jednoduché u presbyopie ve věku kolem 45 let.

Druhou možností korekce zraku presbyopie jsou speciální víceohniskové čočky. Na těchto čočkách se nacházejí určité oblasti určené pro korekci zraku do dálky a oblasti pro korekci do blízka za různých světelných podmínek. Presbyopie není překážkou nošení kontaktních čoček, a to ani pro lidi, kteří potřebují brýle pouze na čtení.

16.MÝTUS: Jsem příliš mladý na nošení kontaktních čoček.

Nejsou určeny žádné věkové hranice: Kontaktní čočky mohou nosit děti i senioři. Podle nových údajů začínají mladí lidé nosit kontaktní čočky ve věku 13 let. Kontaktní čočky jsou výjimečné pohodlnou možností korekce zraku u mladých lidí vzhledem k jejich každodenní sportovní a různé další aktivity.

17.MÝTUS: Jsem příliš starý na to, abych začal nosit kontaktní čočky.

Výhody kontaktních čoček mohou využít lidé každého věku. Jediným omezením nošení kontaktních čoček je jejich kontraindikace (stavy nebo nemoci, při kterých není vhodné čočky nosit, protože by to mohlo vést například k zhoršení očního postižení). Kontraindikace jsou však nezávislé na věku a většinou i na typu kontaktních čoček.

18.MÝTUS: Kontaktní čočky stojí celý majetek.

Současná cena kontaktních čoček je nižší než si běžně lidé myslí. Díky pokročilým technologiím je k dispozici široký výběr čoček.

V závislosti na typu čoček a od způsobu výměny nemusí náklady na denní užívání čoček přesáhnout cenu šálku kávy. Váš kontaktolog Vám pomůže vybrat kontaktní čočky, které budou nejvíce vyhovovat korekci Vašeho zraku, Vašemu životnímu stylu a Vašim možnostem.

Napsal: Johnson & Johnson Vision Care