Slečnú pálí oči, nemůže nosit kontaktní čočkyPočet nositelů kontaktních čoček se rok od roku zvyšuje a nošení kontaktních čoček je za podmínky dodržování určitých pravidel bezpečné a nosit je může téměř kdokoliv. Stále lepší materiály ze kterých jsou kontaktní čočky vyráběny umožňují jejich nošení i lidem, kteří ještě před několika lety o jejich nošení ani nesnilo. Kontaktní čočky pomáhají tam, kde klasické dioptrické brýle není možné použít. Pacienti s velmi vysokými dioptriemi mohou vykonávat činnosti, které v minulosti nemohli. Chcete změnit barvu vašich očí? Dnes to už není žádný problém.

I navzdory tomuto všemu pořád existují důvody, kdy nošení kontaktních čoček není vhodné a bezpečné. Kdy si můžete nošením kontaktních čoček více ublížit než pomoci.

Důvody, které hovoří pro aplikaci kontaktních čoček

Optické

Korekce refrakčních vad (krátkozrakosti, dalekozrakosti, anizometropie, afakie, astigmatismu), při keratokonu se korekční účinek spojuje s účinkem terapeutickým, stenopeické kontaktní čočky nejen vidění zlepšují, ale také zabraňují oslnění a používají se tedy u aniridie, široké zornici, u velkého kolobomu duhovky, u pokročilých atrofií duhovky a při albinizmu.

Diagnostické

Speciální tvrdé kontaktní čočky, které slouží jako pomůcka při oftalmologických vyšetřeních, např. elektoretinografie, elektrookulografie, gonioskopie, lokalizace cizího tělíska, vitrektomie, ultrazvukové vyšetření.

Terapeutické

Kontaktní čočka v tomto případě napomáhá léčebnému procesu, např. při některých očních projevech syndromu suchého oka, kontaktní čočka jako bandáž po oční operaci, jako nosič léků. Speciální kontaktní čočky je také možné použít k léčení patologických stavů při laserové ablaci. Okluze kontaktní čočky při léčbě tupozrakosti - je méně nápadná než okluzor.

Kosmetické

Ke krytí jizev, leukomů rohovky a především jako módní doplněk

Preventivní

K zamezení tvorby spojivkového srůstů, při popálení a poleptání, při celkové anestezii k zabránění vzniku rohovkových lézí

Důvody, které jsou kontraindikací aplikace kontaktních čoček

  • Použití kontaktních čoček je bezúčelné tam, kde se jedná o patologický stav na oku trvale snižující vidění, např. změna průhlednosti rohovky, čočky nebo sklivce, tam, kde je změna na sítnici nebo v průběhu zrakové dráhy.
  • Každá kontaktní čočka vyvíjí určitý tlak na oko - stupeň vnímavosti je u každého jedince jiný. Existují i takoví pacienti, které i po aplikaci maximálně měkké a tenké kontaktní čočky začnou oči pálit, řezat, pocit je spojen s nadměrnou slzivostí a křečím víček.
  • Další problémová aplikace může nastat při poruše tvorby slz a složení slzného filmu, při vaskularizaci rohovky přesahujících LIMBUS o více než 1mm - doporučuje se nošení kontaktních čoček přerušit nebo omezit.
  • Kontraindikací je také neprůchodnost slzných silnic a dekompenzovaný glaukom.
  • Absolutní kontraindikací jsou akutní i chronické bakteriální, virové nebo plísňové infekce oka a některé dystrofie rohovky.