Pouzdro a kontaktní čočkyTo jaké kontaktní čočky jsou nejlepší právě pro vás závisí na mnoha faktorech. Je to například závislé na tom, v jakém prostředí se nejčastěji pohybujete, jakou máte práci, jak často kontaktní čočky nosíte, jakou refrakční poruchu potřebujete korigovat a ještě mnoho dalších věcí ovlivňuje výběr vhodné kontaktní čočky.

Jaké kontaktní čočky si vybrat?

Pokud potřebujeme docílit co nejostřejší vidění, nejlepší volbou jsou tzv. plynopropustné kontaktní čočky (RGP čočky). Jsou vhodné především pro vyšší formy astigmatismu nebo vyšší dioptrie. Protože u nás se tento typ čoček vůbec neaplikuje, tak ho podrobně rozebírat nebudeme.

V případě, že máte astigmatismus, tak nejvhodnějším typem budou torické kontaktní čočky, které jsou díky specifickému vypracování schopny korigovat tuto vadu. Při nižších formách astigmatismu je možné použít i kontaktní čočky s asférickou plochou.

Pokud chceme docílit co nejlepší komfort při nošení, tak volbou číslo jedna budou měkké kontaktní čočky. Ty jsou jednoznačně nositeli nejlépe snášené a pro oko nejpohodlnější. Lepší komfort můžeme navíc docílit i volbou čočky s častější výměnou, nejlepší je zvolit jednodenní kontaktní čočky.

Pokud máte problémy s vysycháním rohovky, tak také by byly nejvhodnější jednodenní čočky, ale i čočky ze silikon-hydrogelových materiálů jsou vhodnou volbou.

Když se vám o čočky nechce velmi starat, tak opět asi sáhnete po jednodenních kontaktních čočkách. Nemusíte používat žádné roztoky a pouzdra, čočky nemusíte na noc nikam ukládat a pečovat o ně. Jednoduše čočky ráno nasadíte a večer vyhodíte.

Sportujete, nebo chcete čočky nosit jen příležitostně? Tak jako již několikrát bude pro vás volba číslo jedna jednodenní kontaktní čočka. Nový pár čoček si otevřete pouze tehdy, když potřebujete.

Dostali jste se do věku, kdy potřebujete různou korekci do dálky a do blízka? I tento problém už dnes kontaktní čočky dokáží řešit. Jednoduše zvolíte multifokální nebo bifokální kontaktní čočky.

Rádi na sebe upozorňuje pozornost okolí a měníte svůj vzhled? Také existuje řešení a tím jsou barevné kontaktní čočky. Díky ním můžete změnit vaši přirozenou barvu očí a tím změnit váš pohled k nepoznání. Barevné kontaktní čočky však nedoporučujeme pro stálé nošení.

Nechce se vám čočky každý den nasazovat a vybírat z oka, nebo si budete chtít prodloužit nošení na několik dní, aniž byste museli čočky vysadit? V takovém případě můžete zvolit tzv. kontaktní čočky pro kontinuální nošení. O tomto způsobu nošení se ale poraďte se svým lékařem nebo optometristou, že z hlediska zdravotního není tento způsob právě nejvhodnější.

Co všechno má vliv na výběr kontaktních čoček?

Mohli bychom zde jmenovat řadu dalších faktorů, které mají vliv na volbu vhodné kontaktní čočky, také častokrát je třeba zohlednit několik faktorů současně a zkombinovat různé požadavky na kontaktní čočky.

Prvním krokem při určování, které kontaktní čočky jsou pro vás nejlepší, je odborné oční vyšetření a aplikace čoček. Proto dříve, než se rozhodnete začít nosit kontaktní čočky nebo budete chtít přejít na jiný typ čoček je nutné navštívit svého lékaře nebo optometristu, kteří vám pomůžou s volbou vhodných kontaktních čoček na základě vašich požadavků, parametrů oka, zdravotního stavu atd. Nevhodná volba kontaktních čoček může totiž vést k nežádoucím komplikacím a je třeba si uvědomit, že oči máme pouze jedny, takže zbytečně neriskujte.