Unávná a nepříjemná práce při počítačiŘada z nás tráví u počítače a televize denně několik hodin. A před obrazovkou začínají být naše oči často unavené. A to především kvůli nedostatečnému zvlhčování povrchu očí mrkáním, které při této činnosti není tak časté. Nositelé kontaktních čoček mohou tuto únavu vnímat intenzivněji, a proto je dobré se už při výběru čoček orientovat na takové, které rizika nepříjemných pocitů při práci s počítačem rovnou odstraní či minimalizují.

Oční víčka jsou přes den neustále v pohybu. V průměru mrkne během dne člověk asi 11 000 krát. Pokud se na to podíváme z pohledu jednoho roku, zvládnou naše víčka během jediného roku uběhnout neskutečných 42 km¹! Aniž bychom si to uvědomovali, přirozený pohyb víček, který zajišťuje díky slznému filmu dostatečné zvlhčení celého povrchu oka, je při některých činnostech omezován. Například při práci na počítači mrkáme průměrně 5 krát méně často než normálně, což oči unavuje. Na správné zvlhčování očí nepůsobí dobře ani klimatizované a vytápěné prostory. Výsledkem je pak pocit unavených očí, nepohodlí a suchosti. Navíc pokud nosíte kontaktní čočky, mohou být tyto pocit unavených očí častější a intenzivnější. Správným výběrem kontaktních čoček můžete ale tyto nepříjemné pocity minimalizovat či dokonce odstranit. Důležitou roli pak hraje povrch kontaktních čoček, a to zejména hladkost jejich povrchu.

Kontaktní čočky k opakovanému použití, jako jsou například ACUVUE® OASYS®, obsahují zvlhčující složku už přímo v samém materiálu čočky. Díky moderní technologii HYDRACLEAR® PLUS je tak minimalizováno tření očních víček při pohybu po povrchu nasazených kontaktních čoček – mohou po nich snadno a lehce klouzat a nezpůsobují tak žádné nepříjemné pocity podráždění. Kontaktní čočky ACUVUE® OASYS® jsou maximálně ohebné, prodyšné, mají ultra hladký povrch a jejich nošení tak nedoprovází nepříjemné pocity, nepohodlí ani únava očí2. Vzhledem k tomu, že dokážou zajistit pocit pohodlných očí i při celodenní práci s počítačem, budete se s nimi cítit dobře i v jakýchkoli jiných každodenních situacích.

S čočkami ACUVUE® OASYS® zapomenete, že máte čočky vůbec nasazeny, budete se cítit pohodlně od rána až do večera ať už děláte cokoliv.
V péči o čočky je ale také důležité pravidelná kontrola u očního odborníka - kontaktologa, který může najít příčinu nepříjemným pocitů během nošení a ty pak výběrem správného typu kontaktních čoček eliminovat. Při nošení kontaktních čoček odborníci doporučují na oční prohlídky chodit pravidelně 1 krát za půl roku.

  1. Sulley A. What’s the best contact lens for my patient? – An interview with Professor Noel Brennan. Optician 2011, 241; 6292: 30-34
  2. JJVC Data on File 2010. Maskovaná, bilaterální, randomizovaná studie s paralelními skupinami pravidelných nositelů kontaktních čoček. Výsledky po 1 týdnu denního nošení. 79 % nositelů ACUVUE® OASYS® uvedlo, že ani jednou nepocítilo/jen velmi zřídka pocítilo únavu očí. 71 % nositelů souhlasilo s tím, že ACUVUE® OASYS® jsou vynikající/velmi dobré v ochraně očí proti únavě v průběhu celého dne. 62 % uvedlo, že tyto čočky jim dodávají pocit zvlhčených očí po celý den. 71 % uvedlo, že s čočkami ACUVUE® OASYS® jsou jejich oči bilé a jasné po celý den. N=171.

Napsal: Johnson & Johnson Vision Care, Acuvue.cz