LyžařPokud nosíte brýle a patříte k milovníkům zimních sportů, uvítáte možnost sportovat s kontaktními čočkami. Především u sportů jako lyžování nebo snowboard, kdy je třeba nosit lyžařské brýle, jsou kontaktní čočky skvělým řešením.

Podle potřeb lze kontaktní čočky nosit každý den nebo jen příležitostně. Pro příležitostné nošení – jako doplněk k brýlím, na sport, volnočasové nebo společenské aktivity - jsou ideální jednodenní čočky, tedy čočky na jedno použití. O jednorázové čočky nemusíte pečovat a čistit je. Každý den si vezmete nový pár čoček, který na konci dne jednoduše z očí vyjmete a vyhodíte. Proto jsou oblíbenou variantou na dovolené, není třeba s sebou vozit roztoky pro péči o kontaktní čočky.

Kontaktní čočky DAILIES® AquaComfort Plus® jsou jednodenní kontaktní čočky s unikátní zvlhčující technologií. Zvlhčující složky se uvolňují s každým mrknutím, díky tomu jsou tyto čočky pohodlné po celý den. Navíc je do roztoku, ve kterém je čočka uchována, přidán lubrikant. Tím se zvyšuje pohodlí bezprostředně po aplikaci. Můžete sportovat bez zábran a strachu o své brýle a užit si každou chvíli naplno.

Výhody kontaktních čoček při sportování v zimě

 • PERIFERNÍ VIDĚNÍ: Oproti klasickým brýlím vám kontaktní čočky poskytnou přesnou zrakovou korekci v celém zorném poli, ostře tak vidíte pohyby okolních lyžařů
 • VOLNOST: Pod lyžařskou helmou mohou brýlové obroučky tlačit, případně se nevhodně posunovat z nosu. Při změnách teploty se mohou brýlová skla zamlžovat. K těmto komplikacím s čočkami nedojde.
 • EKONOMICKÁ VOLBA: Lyžařské brýle, které jsou dioptrické, a mají ochranný UV filtr, jsou dražší než jedna krabička čoček, čočky navíc můžete použít pro jakoukoliv jinou příležitost, nejen sport
 • BEZPEČNOST: Při pádu se kontaktní čočky nerozbijí, k čemuž při sportování v brýlích dojít může

Jak začít s kontaktními čočkami?

Používání kontaktních čoček je snadné a při dodržování pokynů od očního specialisty zcela bezpečné. Mějte však na paměti, že před prvním vyzkoušením či změně druhu kontaktních čoček je nezbytné navštívit očního lékaře nebo optometristu v oční optice, který vám změří zrak a doporučí vhodné kontaktní čočky přesně pro vás. Pravidelná návštěva očního specialisty alespoň 2x ročně by se měla stát pravidlem.

Ani kontaktním čočkám se nevyhnul nástup internetových obchodů. Musíme však upozornit všechny nakupující na internetu, že by měli alespoň 1x za půl roku vyhledat svého očního specialistu a nechat si vyšetřit zrak! Výběr vhodných kontaktních čoček je vždy nutné konzultovat s očním lékařem nebo optometristou.

Věděli jste, že...

 • Při používání jednodenních čoček na ně sáhnete pouze jednou, což značně snižuje riziko vzniku infekce?
 • O jednodenní kontaktní čočky se nemusíte nijak starat? Ráno je vyjmete z nového balení, nasadíte a večer je jednoduše vyhodíte?
 • Při používání kontaktních čoček na nich vznikají usazeniny, které se musí každý den pečlivě očistit? Tuto starost nemáte s jednodenními čočkami, protože každý den vkládáte do oka novou v podstatě sterilní čočku.
 • Jednodenní kontaktní čočky jsou podstatně tenčí než čočky více denní, proto je v oku opravdu skoro necítíte?
 • Pokud nosíte kontaktní čočky méně než každý druhý den, jsou jednodenní kontaktní čočky nejlevnějším řešením?
 • Existují kontaktní čočky, které ráno nasadíte a celý den nepotřebujete brýle na čtení a při tom vidíte perfektně i na dálku?
 • Jednodenní kontaktní čočky jsou pro vás nejlepším řešením, pokud je chcete střídat s brýlemi a nenosit je každý den?
 • Jednodenní kontaktní čočky existují i v barevných verzích bez dioptrií?

Napsal: Alcon Vision Care, Novartis, s.r.o.