Sportovkyne s kontaktními čočkamiOční alergie nemusí nutně znamenat, že musíte přestat nosit kontaktní čočky. Kontaktní čočky mohou v mnoha případech nosit i alergici, a to dokonce i během své pylové sezony. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel.

Kontaktní čočky na jedno použití jsou zdravou volbou pro mnoho alergiků

Pro řadu lidí představují účinný způsob zvládání příznaků očních alergií. Na vícedenních kontaktních čočkách se mohou v průběhu jejich použití usazovat neviditelné alergeny, jako jsou pyly nebo spory plísní. Ty pak mohou v oku alergika vyvolávat podráždění. Alergií podrážděným očím nesvědčí ani konzervační a dezinfekční látky obsažené v čisticích roztocích pro ošetřování kontaktních čoček.

Používání jednodenních kontaktních čoček (po použití se na konci dne vyhazují) limituje nejen povrchové hromadění dráždivých alergenů, ale také nevyžadují použití čisticích roztoků.. Po použití čočky jednoduše vyhodíte a další den použijete nový pár. Nejjednodušším řešením tedy pro alergiky bývá přechod na jednodenní kontaktní čočky, jako jsou například 1-DAY ACUVUE® TruEye® nebo 1-DAY ACUVUE® MOIST®. Do kontaktu s povrchem oka se tak každý den dostanou pouze zaručeně nové, čisté čočky. Navíc je používání jednodenních čoček pohodlnější a časově méně náročné než používání čoček vícedenních – není je třeba každý den čistit a starat se o jejich uchovávání.

Kontaktní čočky zároveň umožňují nošení běžných slunečních brýlí, které oči také zčásti ochrání před nálety alergenů ve venkovním prostředí. Jednodenní kontaktní čočky ACUVUE® vám navíc poskytují i dodatečnou ochranu proti UV záření, které k očím běžně proniká i ze stran, kolem obrouček slunečních brýlí.* Díky moderním technologiím, jako je technologie LACREON®, jsou čočky ACUVUE® stále krásně vlhké a pomáhají udržovat slzný film na oční rohovce stabilní v celém průběhu jejich nošení. Čočky tak zůstávají pohodlné po celý den.**

Další informace se dozvíte na webové stránce věnované specifické problematice alergií a nošení kontaktních čoček. S výběrem vhodného druhu kontaktních čoček pro vaše potřeby vám poradí váš oční lékař nebo oční odborník v oční optice či aplikačním středisku.

  • * Kontaktní čočky s UV filtrem nenahrazují sluneční brýle s UV filtrem, protože nezakrývají celé oko a jeho okolí.
  • ** Veys J and Meyler J. Do new daily disposable lenses improve patient comfort? Optician, 2006; 6046 (231): 34-36.
  • *** Kontaktní čočky jsou zdravotnickým prostředkem a vyžadují odbornou aplikaci. Mohou být poskytnuty pouze na základě očního vyšetření s aplikací, na které se může vztahovat poplatek.