Dívka s expirovanými kontaktními čočkami? :)Potraviny a stejně tak všechny další výrobky organického původu mají stanovenou dobu expirace. Expirace značí časové období, po které lze tyto přípravky bez obav používat. Proto je doba expirace povinným údajem, který musí být vždy vyznačen na obalu daného produktu. Po překročení expirační lhůty (za předpokladu, že nebudete tento fakt brát na zřetel a budete výrobek užívat i nadále) se mohou dostavit drobné a později i závažné zdravotní komplikace.

Pokud porušíte toto základní pravidlo a budete prošlé výrobky používat dál, vystavujete své tělo velkému nebezpečí. Prošlé potraviny vám mohou způsobit žaludeční obtíže nebo vážnou otravu. Léky po skončení expirační lhůty vám (v tom lepším případě) přestanou účinně zabírat a mohou tak léčbu onemocnění značně zkomplikovat. V horším případě si můžete neopatrnou aplikací léků poranit některé vnitřní orgány a způsobit si tak trvalé následky. Stejně tak i kosmetické přípravky, které budete používat déle, než jak předepisuje příbalový leták, vám mohou způsobit nepříjemnou vyrážku. Nebo si na daný výrobek vypěstujete dokonce alergii. Tento jev je typický obzvláště pro kosmetické přípravky, které se aplikují na příliš citlivou pleť. Stejně tak si ale můžete vybudovat i alergii třeba na kontaktní čočky.

Podceňovaná doba expirace

Přesto lidé dobu expirace značně podceňují a klidně dál používají prošlé produkty dlouhé měsíce či roky. Myslí si, že se jim nemůže nic stát. Často si ani nejsou vědomi toho, jak moc riskují. Nečtou totiž informace, které jsou obsažené v příbalových letácích a natištěné na obalech nebo přímo na samotných výrobcích. Neznají potencionální zdravotní rizika. A neustále tak hazardují se svým zdravím. Tento neduh je typický zejména pro uživatele kontaktních čoček. Ti tak však činí záměrně. Nositelé čoček ve většině případů moc dobře vědí, že kontaktní čočky mají stanovenou dobu expirace*. Tito uživatelé také ví, že tato expirační lhůta je zřetelně vyznačená na obalu pomocí symbolu přesýpacích hodin nebo zkratkou EXP* ve formátu RRRR/MM (například 2011/12). Znají i bezpečnostní rizika spojená s užíváním čoček s uplynutou expirační lhůtou. Přesto prošlé čočky nevyhodí. Raději si je aplikují. A směle je nosí dále jenom proto, aby ušetřili pár desítek korun, o které by přišli, pokud by je vyhodili. Někteří uživatelé jsou dokonce přesvědčeni o tom, že pojem "expirace kontaktních čoček" vymysleli sami prodejci proto, aby donutili "hloupější uživatele" kupovat častěji kontaktní čočky a zajistili si tak neustálý odbyt čoček. Není tomu tak. K výměně prošlé čočky existuje mnoho dobrých důvodů. Jedním z těchto důvodů je ochrana vašeho zdraví.

Co může způsobit jedna "prošlá" kontaktní čočka?

Prošlá čočka vás nejspíš bude v oku nepříjemně pálit a štípat. Může vás nutit k častému slzení, díky tomu budete přes čočku špatně vidět, její nošení bude značně nepohodlné a nejspíš ji tak jako tak z oka stejně brzy vyndáte a poohlédnete se po jiném balení. Aplikace nevyhovující čočky může stát i za vznikem rozsáhlé infekce či zánětem v oku. A může zapříčinit i vznik dalších vážnějších zdravotních komplikací (např. způsobí, že si vaše tělo vypěstuje trvalou alergii na kontaktní čočky).

Zdraví máme jen jedno a to si za peníze nekoupíme

Doporučujeme tedy čočku s prošlou expirační lhůtou raději nepoužívat. Těch pár korun za všechny tyto potencionální zdravotní komplikace opravdu nestojí.

Pokud už chcete mermomocí šetřit, nešetřete na svém vlastním zdraví. Ale snažte se nakupovat chytře. I dnes se dají nakoupit kontaktní čočky levně. Stačí vědět, kde máte hledat. V dnešní době, kdy existují specializované internetové obchody, které se specializují na masové nákupy a slevy, si můžete čočku pořídit skutečně za pár korun. Kde máte takový obchod hledat? Třeba na adrese:

www.vasecocky.cz/cockomat

Zde naleznete občasné nabídky na slevy kontaktních čoček a příslušenství. Nechcete-li žádnou z těchto slev propásnout, přihlaste se k odběru newsletteru či se staňte fanoušky na facebooku.

Vysvětlivky:

Doba expirace - doba expirace u kontaktních čoček značí poslední měsíc, kdy je možné čočku vyjmout z obalu a začít ji používat, expirační lhůta může být u čoček delší i více než 2 roky).

EXP = anglická zkratka pro slovo expirace

Napsal: VašeČočky.cz