Slečná má alergii a možná i jednodenní kontaktní čočkyPokud trpíte alergií a jste zvyklí nosit kontaktní čočky, může Vás to právě ve vrcholném období alergií limitovat. Na jaře řada z nás vyráží do kvetoucí přírody, na vycházky, na kolo, horské túry. A možná právě při těchto příležitostech máte v období alergií pocit, že musíte kontaktní čočky vysadit i když je jinak nosíte běžně. Právě pro Vás mohou být řešením jednodenní čočky. Poraďte se s některým z očních odborníků o tom, jestli by jednodenní čočky pomohly Váš problém řešit.

Jednodenní kontaktní čočky

Již před několika lety bylo v klinické studii prokázáno, že jednodenní čočky mohou i pro alergiky znamenat zdravou alternativu nošení kontaktních čoček.1 V další studii2 se porovnávaly výsledky s jednodenním čočkami a čočkami pro opakované, vícedenní nošení. V této studii zaměřené na alergiky výsledky ukázaly, že při nošení jednodenních čoček dochází k mnohem menšímu výskytu začervenání očí, zamlženého vidění, i pocitu cizího tělíska v oku a zároveň si dotazovaní chválili lepší kvalitu vidění a celkově byli s jednodenními čočkami spokojenější.

Jednodenní čočky jsou nejjednoduším způsobem nošení a eliminují případný kontakt oka s konzervačními látkami. Tím, že na konci každého dne kontaktní čočky vyhodíte a další den ráno nasazujete zcela nový, čistý pár, ukládání alergenů na povrchu čočky se významným způsobem redukuje. Zároveň se eliminuje možnosti vystavení se dezinfekčním a konzervačním látkám v roztocích pro čištění čoček – ty samotné mohou v některých případech vést k alergické reakci.

Vyzkoušení kontaktních čoček je možné u některých očních lékařů nebo přímo v očních optikách.

Když se rozhodnete vyzkoušet kontaktní čočky, navštivte očního odborníka – kontaktologa – a požádejte ho o osvědčenou kvalitní značku čoček. Specialisty na kontaktní čočky – kontaktology - můžete najít jak v řadách očních lékařů, tak mezi optometristy v očních optikách. S výběrem očního specialisty Vám může pomoci například webový lokátor ´Najít očního specialistu´ na webových stránkách www.acuvue.cz.

Kontaktolog Vám nejen pomůže s výběrem vhodných kontaktních čoček pro Vaše individuální potřeby a fyziologii oka. Ukáže Vám také, jak s čočkami zacházet (jak je nasadit a vyjmout) a vysvětlí principy péče o vaše čočky. Samozřejmě vám také změří zrak a poradí optimální řešení při výběru kontaktních čoček. Při první konzultaci dostanete také na několik dní zkušební čočky, abyste si ten nový pocit a svobodu, kterou kontaktní čočky přinášejí, vyzkoušeli.

Chtěli byste se o kontaktních čočkách dozvědět více? Na www.acuvue.cz najdete řadu obecných informací o kontaktních čočkách včetně více informací o očních alergiích, ochraně proti UV záření, tipech pro cestování, líčení, nebo například pro práci u počítače.

Odkazy:

  1. Solomon OD, Freeman MJ, et al. “A 3-year prospective study of the clinical performance of daily disposable contact lenses compared with frequent replacement and conventional daily wear contact lenses” CLAO J, 1996; 22:250-7.
  2. Hayes VY, Schnider CM & Veys J “An evaluation of daily disposable lenses in a population of allergy sufferers” Contact Lens & Anterior Eye 2003, 26: 85-93.

Napsal: Johnson & Johnson Vision Care