Oko a kontaktní čočkaObčas se setkáváme s názory lidí, kteří nám tvrdí, že kontaktní čočky v očích nesnesou. Dotazy z naší strany téměř vždy komunikaci dovedou k jedné ze tří příčin:

1) Chybně provedená aplikace

Pokud máte pocit, že Vám čočky nevyhovují (nevidíte kvalitně, čočky Vás dráždí, mlží se Vám), nezdráhejte se do aplikačního střediska vrátit. Zaplacením poplatku proces výběru nekončí. Profesionální aplikátor si Vás vyslechne a pokusí se zjistit příčinu Vašeho dyskomfortu. Pokud příčinu neodhalí a Vás problém nevyřeší, rozhodně se nevzdávejte a neváhejte vyhledat jiné aplikační středisko. Kvalita aplikací (kontaktologů) a jejich provedení se jako ve všech jiných oborech liší jako názory na to, co je vhodné a co nikoli. V prvních dnech užívání kontaktních čoček se rozhodně nevzdávejte. Ne každý může mít kontaktní čočky v oku dlouhou dobu hned první den užívání.

2) Syndrom suchého oka

Nepříjemné pocity v oku po několika hodinách nasazení nebo nekvalitní vidění mohou být způsobeny nedostatečnou sekrecí slzného filmu nebo jeho složením. Odhaduje se, že se tento problém týká 20–25 % nositelů, bohužel se nedá odstranit. Komfort nošení je však možné výrazně zlepšit užíváním očních kapek. Používají se dle potřeby, například dokonce i každou hodinu. Obzvláště při práci u monitoru (člověk značně snižuje frekvenci mrkání) nebo v klimatizovaných prostorách dochází k výrazně rychlejšímu vysušovaní. Řada lidí má taktéž problém s vlastním kapáním. Málo se ví, jak jednoduše lze kapky používat. Doporučujeme v mírném záklonu stáhnout spodní víčko a do vytvořeného prostoru mezi okem a okrajem spodního víčka kapku aplikovat. Nedojde tak k nepříjemnému kontaktu kapky přímo s okem a nepříjemnému čekání s roztaženými víčky mezi prsty na to, až kapka dopadne.

3) Nositel zanevřel na kontaktní čočky před mnoha lety

Lidé, kteří prodělali ať již z jakéhokoli důvodu špatnou zkušenost s užíváním kontaktních čoček před mnoha lety, často odsoudí čočky natrvalo. Nikdy v minulosti nedošlo k tak významnému posunu v technologii jako v letech 2005 – 2008, a to nejen v oblasti zlepšení komfortu a kvality vidění, ale také v segmentu roztoků, očních kapek a potravinových doplňků.

Netrpělivost

V neposlední řadě je nepřítelem v začátku užívání kontaktních čoček právě netrpělivost. Zpočátku zabere uživateli více času manipulace, nasazování a vyjímání. Jeho oči jsou více podrážděné, následkem čehož čočky i hůře snáší. Tento začarovaný kruh se přeruší po několika nasazeních zlepšením dovednosti v manipulaci s čočkami.

Nikdy nebylo užívání čoček tak příjemné a jednoduché jako dnes.

Napsal: Čočky-kontaktní.cz