Kontaktní čočky

S kontaktními čočkami Acuvue za zábavou

Vyraž za kulturou, sportem nebo na nákupy díky kontaktním čočkám ACUVUE®. Při nákupu 2 balení kontaktních čoček ACUVUE® získáš předplacenou dárkovou kartu Ticket Benefits® Card v hodnotě 250 Kč.* Je to snadné!

Zavřené okoPři koupi barevných kontaktních čoček by ste měli vždy zvážit rizika a problémy, které můžou při nošení barevných kontaktních čoček vzniknout. Barva, která je používána v těchto typech čoček, je vlastně chemická látka, která se může postupně uvolňovat a může způsobit zarudnutí oka nebo v horším případě alergické reakce. Také snižuje propustnost pro kyslík a tím dochází k snížené výživě rohovky.

Líčení s kontaktními čočkamiPrůzkumy ukazují, že až 78% žen, které nosí kontaktní čočky, alespoň jednou denně používají make-up.*  Patříte mezi ně? A znáte pravidla správného líčení? Víte, jaké přípravky používat a čemu je dobré se vyhnout?  Pokud si neumíte svůj den představit bez řasenky, očních linek a laku na vlasy, pak je následující článek určen právě pro vás.

Muž a žena na dovolené s kontaktními čočkamiChystáte se na dovolenou a nosíte brýle? Přibalte si s sebou kontaktní čočky! Nošení kontaktních čoček v létě přináší řadu výhod. Oproti klasickým brýlím vám kontaktní čočky poskytnou přesnou zrakovou korekci v celém zorném poli. Můžete je také libovolně kombinovat se slunečními brýlemi, aniž byste museli kupovat tónovanou variantu dioptrických skel. Především při letních sportech, dovádění na pláži a dovolené oceníte výhody, které kontaktní čočky poskytují.

alcon-vernostni-programNosíte kontaktní čočky pravidelně a zajímá Vás, jak ušetřit? V řadě očních optik i u očních lékařů se můžete setkat s věrnostním programem, který Vám přinese cenové zvýhodnění na kontaktní čočky a zahrnuje také pravidelná oční vyšetření.

Unávná a nepříjemná práce při počítačiŘada z nás tráví u počítače a televize denně několik hodin. A před obrazovkou začínají být naše oči často unavené. A to především kvůli nedostatečnému zvlhčování povrchu očí mrkáním, které při této činnosti není tak časté. Nositelé kontaktních čoček mohou tuto únavu vnímat intenzivněji, a proto je dobré se už při výběru čoček orientovat na takové, které rizika nepříjemných pocitů při práci s počítačem rovnou odstraní či minimalizují.

LyžařPokud nosíte brýle a patříte k milovníkům zimních sportů, uvítáte možnost sportovat s kontaktními čočkami. Především u sportů jako lyžování nebo snowboard, kdy je třeba nosit lyžařské brýle, jsou kontaktní čočky skvělým řešením.

Muž spí v kontaktních čočkáchNosíte kontaktní čočky? A stalo se vám někdy, že jste si v nich během dne zdřímli nebo v nich dokonce přes noc usnuli? Nejste sami. Ze Studie zabývající se používáním kontaktních čoček a návyky při jejich nošení1 vyplývá, že v kontaktních čočkách vědomě spí nebo si s nimi zdřímne 46 % uživatelů. Jedná se tedy téměř o každého druhého nositele kontaktních čoček. Pokud by uživatel přespával v čočkách, které k tomuto účelu vhodné nejsou, vystavuje se riziku vzniku oční infekce, zánětů či očních nemocí. V současné době již existují díky vyspělým technologiím kontaktní čočky určené pro nepřetržité nošení, ve kterých lze bez obav spát.

Slenčna sedí u mořeSvou pokožku už umíte chránit. Teď je třeba začít myslet i na své oči.  Většina z nás už ví, že je důležité chránit svou pokožku před působením UV paprsků. Ošetřujeme se hydratačními krémy s ochranným filtrem a používáme opalovací krémy s vysokým UV faktorem. Věděli jste, že co platí pro pokožku, platí i pro oči? UV záření je pro oči stejně nebezpečné a může mít za následek nejen krátkodobé obtíže, ale i nevratná poškození a oční onemocnění.

Sportovkyne s kontaktními čočkamiOční alergie nemusí nutně znamenat, že musíte přestat nosit kontaktní čočky. Kontaktní čočky mohou v mnoha případech nosit i alergici, a to dokonce i během své pylové sezony. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel.

Kontaktní čočka a okoV hlavní sezóně alergií se někteří nositelé kontaktních čoček vrací k používání brýlí. Jaký bývá důvod? Začínají je nadměrně svědit oči, pálit a řezat. Připadá jim, jako by měli neustále v oku cizího těleso -  například písek či prach. Přitom stačí dodržovat základní hygienická pravidla a kontaktní čočky můžete bez problému nosit téměř bez přestání po celý rok.

Kontaktní čočky AcuvueZima dokáže být skutečně krutá. Nejde jen o nízké teploty, ale také o štípavý vítr a o sněhové částečky, které s sebou přináší a které našim očím dokáží pěkně zatopit. K ochraně svých očí můžete použít brýle, avšak jsou tu určitá „ale.“ Tím hlavním je všem dobře známé zamlžování brýlí, ke kterému nejčastěji dochází, přijdeme-li zvenku do místnosti, kde je o poznání vyšší teplota. Kromě toho - patříte-li mezi vyznavače zimních sportů, již víte, že zamlžené brýle na sjezdovce představují skutečný problém. Ve hře tedy zůstávají kontaktní čočky. Zimní počasí však přináší různé klimatické extrémy, takže i kontaktním čočkám je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči s cílem eliminovat některé komplikace, které jejich nošení mohou doprovázet.

Dívska s lišáckým úsměvemAť už potřebujete korekci zraku od dětství nebo se vám zrak zhoršil až později a nosíte nyní brýle, určitě už jste zažili řadu situací, v nichž jste na své brýle nebyli příliš hrdí, kdy vám překážely a omezovaly vás. Zkrátka – určitě jste na své brýle alespoň párkrát nadávali a možná jste i litovali, že špatně vidíte zrovna vy. A přitom stačí tak málo k tomu, abyste mohli žít naplno, věnovat se všemu, co vás baví, a nebyli jste omezováni - kontaktní čočky.

Žena s kontaktními čočkami na slunciChystáte se na dovolenou? Například k moři? Intenzita UV záření se výrazně zvyšuje z takových ploch jako voda, sníh či písek. Suchý plážový písek může odrazit až 15 - 20% a mořská voda až 10 - 30% UV záření. A věděli jste, že do hloubky půl metru pod vodou se dostává až 40% UV záření dopadajícího na vodní hladinu?

Dívka s expirovanými kontaktními čočkami? :)Potraviny a stejně tak všechny další výrobky organického původu mají stanovenou dobu expirace. Expirace značí časové období, po které lze tyto přípravky bez obav používat. Proto je doba expirace povinným údajem, který musí být vždy vyznačen na obalu daného produktu. Po překročení expirační lhůty (za předpokladu, že nebudete tento fakt brát na zřetel a budete výrobek užívat i nadále) se mohou dostavit drobné a později i závažné zdravotní komplikace.

Slečná má alergii a možná i jednodenní kontaktní čočkyPokud trpíte alergií a jste zvyklí nosit kontaktní čočky, může Vás to právě ve vrcholném období alergií limitovat. Na jaře řada z nás vyráží do kvetoucí přírody, na vycházky, na kolo, horské túry. A možná právě při těchto příležitostech máte v období alergií pocit, že musíte kontaktní čočky vysadit i když je jinak nosíte běžně. Právě pro Vás mohou být řešením jednodenní čočky. Poraďte se s některým z očních odborníků o tom, jestli by jednodenní čočky pomohly Váš problém řešit.

Pouzdro, pinzeta a kontaktní čočkaKontaktní čočky dnes nosí skoro každý. Prakticky všichni uživatelé kontaktních čoček kdysi dávno prošli krátkým zaškolením u svého oblíbeného optometristy. Učili se čočky nasazovat a vyndávat je pod dohledem odborníka. Mnohdy je tomuto nácviku věnována až příliš velká pozornost. A často se tak zapomíná, že velice důležitá je také samotná péče o kontaktní čočky. Pojďme si spolu zrekapitulovat ty nejdůležitější zásady týkající se čištění a péče o čočky.

okoModerní prostředí a způsob života, jaký vedeme, dává našemu tělu čím dál více „zabrat“. Pracujeme v centrálně vytápěných a klimatizovaných kancelářích, jezdíme vytápěnými a klimatizovanými auty, nakupujeme ve vytápěných a klimatizovaných obchodech. Většinu roku trávíme v prostředí náročném pro náš organismus – od podzimu do jara ve vytápěných prostorách a v létě jsme si zvykli využívat klimatizaci. Upravování okolní teploty má na nás velký vliv - nejen kvůli teplotním rozdílům venku a uvnitř. Málokdo si uvědomuje, že klimatizací a centrálním topením výrazně snižujeme vlhkost vzduchu až na polovinu, čímž trpí nejen náš dýchací systém a pokožka, která se rychleji vysušuje, ale také oči, které jsou také náchylnější k pocitu suchosti a nepohodlí.

Roztok a pouzdro pro kontaktní čočkyUsnadněte si život! Používejte příslušenství ke kontaktním čočkám, které vám zajistí hygieničtější manipulaci s kontaktními čočkami. Jedná se o nástroje, jenž vám umožní pohodlné skladování čoček. Postarají se o snadnější nasazování čoček na oko a o jejich desinfekci. Mezi příslušenství lze zařadit kosmetiku, která pomáhá s odstraňováním nečistot z oblasti rukou, antibakteriální gely na ruce a na oči, oční kapky a mnohé další doplňky. Pojďme si představit ty nejpoužívanější pomocníky.

Zimní mužČasto se mnoho uživatelů brýlí rozhořčuje nad tím, jak je nošení brýlí v zimě nepohodlné. Často se zamlžují při přechodu ze zimy do tepla a naopak, díky studenému větru jim častěji slzí oči. Brýle jim také vadí při lyžování. Také vás zajímá, jak se podobných peripetií zbavit? Řešení je velice jednoduché. Postačí vám k tomu jeden pár kontaktních čoček.

Zrkza s kontaktními čočkamiVýrobci kontaktních čoček se dnes zaměřují především na zlepšení přilnavosti čoček k oku. Vaše oči tak často ani nepoznají, že se na jejich povrchu nachází nějaký cizorodý předmět. Můžete je tak můžete pohodlně  nosit po celý  den bez toho, že byste je na oku cítily. Občas se ale některým z nás přihodí,  že se po nasazení čočky na oko dostaví nepříjemné pálení v očích. Zajímá vás, co je možnou příčinou tohoto jevu?

Zelená barevná kontaktní čočkaBarevné kontaktní čočky se dělí na krycí a tónovací. Rozlišují se podle toho, do jaké míry jsou schopny změnit přirozenou barvu oka.

Roztok na kontaktní čočky a pouzrdoPeroxidové roztoky - Jedná se o většinou 3%ní roztok peroxidu vodíku. Reakce se spouští buď za pomocí katalytické destičky umístěné již přímo na dně pouzdra dodávaného s roztokem (vysoké pouzdro s košíčky) – např. roztok H2O2 či AO SEPT PLUS – nebo za pomoci tabletky. Peroxidový systém čištění je bezpochyby nejefektivnějším a nejzdravějším způsobem ošetřování kontaktních čoček.

Preoxidový roztok na kontaktní čočkyPéče o kontaktní čočky se v současné době provádí buď víceúčelovými roztoky nebo peroxidovými systémy (např. AoSept Plus, H2O2, BlueSept, Oxysept atp.) V tomto krátkém článku bychom se rádi zaměřili na princip čištění kontaktních čoček pomocí peroxidových systémů. Přestože jsou peroxidové roztoky mnohem efektivnější při čištění a dezinfekci kontaktních čoček, jejich spotřeba je oproti běžným roztokům zanedbatelná.

Modré oko a kontaktní čočkaNa povrch kontaktních čoček se naleptávají usazeniny, což kromě snižování pohodlí vede ke snižování propustnosti kyslíku. Vnímání pohodlí je individuální, ovšem zdravotní rizika přenášení jsou pro každého stejná.

Oko a kontaktní čočkaObčas se setkáváme s názory lidí, kteří nám tvrdí, že kontaktní čočky v očích nesnesou. Dotazy z naší strany téměř vždy komunikaci dovedou k jedné ze tří příčin:

Žena na pláži s čočkami čte knihuUV paprsky, které se odráží od dlažby, trávy, sněhu, písku nebo vody, mohou pronikat po stranách vašich slunečních brýlí (pokud ovšem nenosíte sluneční brýle s těsně přiléhavými stranicemi).

Oko a kontaktní čočkaBiofilm je tenká vrstva mikrobů na povrchu různých předmětů. Mikrobiální společenstva, která označujeme jako biofilm, nacházíme běžně především ve vodním prostředí, na povrchu půdy, atd. Biofilmů se využívá v biologickém čištění odpadních vod. Některé se též vyskytují na povrchu rostlinných těl, případně na různých částech těla živočichů či uvnitř, kde však mohou působit potíže.

Slečna se baví ve voděMohu se koupat s kontaktními čočkami? Ano, ale při dodržení správných zásad. Jaké jsou rizika při koupání? Při kontaktu oka s vodou hrozí vznik infekce, nebo v extrémním případě vyplavení čočky z oka.

Dívka si nasazuje kontaktní čočkuKontaktní čočky jsou přiloženy bezprostředně na povrch oka a mohou při nesprávném používání oko poškodit. Aby k tomu nedocházelo, musí každé aplikaci předcházet podrobné vyšetření na nákladných a přesných přístrojích, se kterými mohou zacházet pouze specialisté (kontaktologové). Jen ti jsou na základě svého vzdělání a zkušeností schopni zhodnotit stav oka a vhodnost používání konkrétního typu kontaktní čočky.

Barevná kontaktní čočka v okuBylo uděláno již několik studií, v nichž se zjišťovala případná toxicita měkkých kontaktních čoček, které jsou vyráběny z materiálu zvaného HEMA, a to v různých fázích polymerace. Všechny studie potvrdily nezávadnost tohoto materiálu. Vzhledem k tomu, že barevné kontaktní čočky vyvolaly podezření, že změněné chemické složení materiálu by přidáním barviv mohlo být příčinou nesnášenlivosti kontaktních čoček, byly čočky podrobeny laboratorním testům.

Při mořiVšichni vědí, že dlouhodobý pobyt na slunci může poškodit pokožku. Vaše oči jsou ve skutečnosti stejně tak náchylné k poškození UV zářením jako vaše kůže. Je klinicky prokázáno, že dlouhodobé vystavení vašich nechráněných očí slunečnímu záření může poškodit povrch oka a jeho vnitřní struktury.Tyto negativní účinky se navíc kumulují. Čím déle jsou vaše oči vystaveny UV záření, tím větší je riziko vzniku očních onemocnění a chorob očí spojených s věkem.

Crazy barevné čočkyV České republice je stále výraznější trend módních barevných čoček. Už jste nad nimi také přemýšleli? Líbí se vám, ale nevíte podle čeho si takové čočky vybrat? Jakou barvu a jaké čočky. To jsou základní otázky se kterými si zejména před prvním nákupem lámeme hlavu. Čím se tedy při vybírání řídit? Hlavně bychom si měli rozmyslet z jakého důvodu chceme barevné čočky koupit, pro jakou příležitost a s tím související, jak výrazný efekt hledáme.

Kontaktní čočkySoučasné kontaktní čočky jsou moderní alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a pozitivně změnily život už milionům svých nositelů. Nošením kontaktních čoček se zařadíte do společnosti aktivních lidí používajících tento moderní způsob korekce zraku. Užijte si s přáteli pohodlí na večírcích, svobodu při sportu a eleganci, když jdete s někým na večeři. S kontaktními čočkami budete vypadat jinak - zkuste to.

Líčení v kontaktních čočkáchDovedete si představit, že by bylo líčení pomocí make-upu nositelům kontaktních čoček zapovězeno? V takovém případě by kontaktní čočky nezaznamenaly takový rozkvět, jakému se těší dnes. Dobrou zprávou je, že permanentní barvení ani tzv. permanentní make-up kontaktním čočkám nevadí.

Slečnú pálí oči, nemůže nosit kontaktní čočkyPočet nositelů kontaktních čoček se rok od roku zvyšuje a nošení kontaktních čoček je za podmínky dodržování určitých pravidel bezpečné a nosit je může téměř kdokoliv. Stále lepší materiály ze kterých jsou kontaktní čočky vyráběny umožňují jejich nošení i lidem, kteří ještě před několika lety o jejich nošení ani nesnilo. Kontaktní čočky pomáhají tam, kde klasické dioptrické brýle není možné použít. Pacienti s velmi vysokými dioptriemi mohou vykonávat činnosti, které v minulosti nemohli. Chcete změnit barvu vašich očí? Dnes to už není žádný problém.

Pouzdro a kontaktní čočkyTo jaké kontaktní čočky jsou nejlepší právě pro vás závisí na mnoha faktorech. Je to například závislé na tom, v jakém prostředí se nejčastěji pohybujete, jakou máte práci, jak často kontaktní čočky nosíte, jakou refrakční poruchu potřebujete korigovat a ještě mnoho dalších věcí ovlivňuje výběr vhodné kontaktní čočky.

Žena si aplikuje kontaktní čočkuKontaktní čočky v dnešní době představují velmi jednoduchý a pohodlný způsob jak korigovat vaši refrakční chybu. Pokud se chystáte na večírek, společenskou akci nebo chcete částečně změnit svůj vzhled, můžete sáhnout po barevných kontaktních čočkách. Dříve než si kontaktní čočky koupíte, neměli byste zapomenout na jednu důležitou věc: nikdy nekupujte kontaktní čočky bez vstupní prohlídky u vašeho očního specialisty.

Puzdro a roztok na kontaktní čočkyPři nošení kontaktních čoček se na jejich povrchu kromě nečistot z vnějšího prostředí usazují také proteiny a lipidy obsažené v slzách. Tyto látky pak snižují pohodlí při nošení kontaktních čoček a jejich částečky na povrchu čočky mohou dráždit oči a stát se zdrojem infekce. Proto se musí kontaktní čočky pravidelně čistit.

Roztok pro kontaktní čočkyPokud používáte jiné než jednodenní čočky nebo čočky pro kontinuální nošení, musíte je přes noc ukládat do pouzdra s roztokem. Roztoky, které jsou určeny pro kontaktní čočky mají za úkol vaše kontaktní čočky dezinfikovat (odstranit mikroby, bakterie, které mohou způsobit oční infekce), vyčistit a zabránit nadměrnému usazování bílkovinných a tukových částic. Ty mohou snižovat pohodlí a ostrost vidění při nošení čoček.

Kontaktní čočkaKontaktologové se domnívají, že propustnost kontaktních čoček pro kyslík, je jednou z hlavních podmínek pro jejich úspěšnou aplikaci. Vědecké studie se shodují na tom, že počet nežádoucích účinků způsobených chronickou hypoxií (nedostatkem kyslíku) rohovky klesá s rostoucí kyslíkovou propustností materiálů kontaktních čoček.

Jednodenní kontaktní čočka a bublinkyPokud nosíte kontaktní čočky nebo o jejich nošení uvažujete a vaším očím chcete dopřát co největší komfort a berete ohled i na zdravotní hledisko, tak ideální volbou jsou pro vás jednodenní kontaktní čočky. Stále větší procento nositelů kontaktních čoček na celém světě přechází na tento způsob nošení a postupně zjišťují, že je to opravdu to nejlepší, co mohou pro své oči a pro sebe udělat.

Rôzne typy barevních kontaktních čočekChcete překvapit svého partnera nebo přítele novým vzhledem? Chcete na určitou dobu změnit svůj vzhled, nebo jdete na nějakou párty a rádi byste zaujali? Nebo jen prostě chcete změnit barvu vašich očí? V dnešní době již existuje jednoduché řešení a tím jsou barevné kontaktní čočky.

Plážový futbal s kontaktními čočkamiStále více lidí tráví svůj volný čas sportováním na nejrůznějších úrovních od čistě rekreačních až po vrcholové. Rovněž se zvyšuje počet skutečně profesionálních sportovců. Na všech úrovních se zvyšuje fyzické i psychické zatížení. Při honbě za překonáním rekordů a soupeře se zlepšují a zintenzivňují tréninkové metody, které kladou větší nároky na dobrou kondici a dokonalý stav celého organismu.

Kontaktní čočka na prstuKontaktní čočky obecně představují vypuklý disk navržen tak, aby dokonale překrýval přední průhlednou část oka – rohovku. Díky povrchovému napětí povrchu kontaktních čoček, čočka dokonale přilne k slznému filmu, který pokrývá rohovku. Kontaktní čočky pomáhají usměrnit světelné paprsky přicházející do oka na sítnici a díky tomu se obraz zaostří. Jednoduše řečeno, kontaktní čočky sou zdravotnickou pomůckou, kterou využívají lidé s určitou zrakovou vadou a pomáhají jim zlepšovat vidění.