Články na Vidění.cz

laserove operacie oci vesely 1920x880 01 1024x469 thProblémy se zrakem už není třeba řešit pouze standardními brýlemi či aplikací kontaktních čoček. V dnešní době již se samozřejmostí přichází ke slovu laserová operace očí, která nabízí řešení bez zbytečné bolesti a zdravotních komplikací. Jedná se o stále progresivně se rozvíjející komplex metod, které dokážou pomoci každému. Život je příliš krátký na nošení brýlí či kontaktních čoček, zkuste si představit život i bez nich!

S kontaktními čočkami Acuvue za zábavou

Vyraž za kulturou, sportem nebo na nákupy díky kontaktním čočkám ACUVUE®. Při nákupu 2 balení kontaktních čoček ACUVUE® získáš předplacenou dárkovou kartu Ticket Benefits® Card v hodnotě 250 Kč.* Je to snadné!

oftum-okoTrpíte krátkozrakostí nebo dalekozrakostí a chtěli byste se tohoto problému zbavit? Tyto dioptrické chyby se často řeší pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. V mnoha případech je však možné provést operativní zákrok a nadobro se zbavíte problémům s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Slečna v brýlích za počítačemStačí tři hodiny denně a problém je tady, i když jinak máte zrak v pořádku a netrpíte žádnou oční vadou. Řeč je o tzv. syndromu počítačového vidění, který podle amerického National Institute of Occupational Safety and Health ve větší či menší míře obtěžuje na 90 % těch, kdo každodenně pracují s počítačem.

Čištění brýlíNení pochyb o tom, že povrchová úprava plastových brýlových čoček přispěla významně ke zlepšení jejich kvality a estetického vzhledu brýlí. Také se však objevily pochybnosti, že takto upravené čočky špínu přímo přitahují a že se velmi rychle špiní.

Školou povinné dítě v brýlíchV případě mladších dětí jsou stále brýle především optickou pomůckou pro zlepšení vidění. Je pro ně nejpodstatnější to, že když si je nasadí, tak lépe vidí a cítí se v nich pohodlně. Vybrat dioptrické brýle pro děti je ale častokrát podstatně složitější než u dospělého a samotnému výběru byste měli věnovat dostatek času. A to jak výběru obrouček tak výběru brýlových čoček a to především při komplikovanějších dioptriích.

Retro brýle - WayfarerSvět kolem nás se rychle, téměř ze dne na den mění. Důkazem je náš hektický, každodenní život. Samozřejmě že změny se dějí i v oblasti výroby brýlí, která v posledních letech prošla výraznými změnami a inovacemi. Přestože se v optickém průmyslu změnily určité aspekty, včetně materiálů, způsoby zhotovení, technologie, vlastností jako například UV ochrana, extra flexibilita pro dokonalé přizpůsobení brýlí a dosažení co nejlepšího komfortu při nošení - některé věci ohledně brýlí se nikdy úplně nezmění, resp. se vždy vracejí. To stoprocentně platí pro v současnosti nejrozšířenější styl brýlí, kterým jsou retro brýle.

Žena v brýlíchŽeny jistě více než muži považují brýle, ať již dioptrické nebo sluneční, za velmi významný módní doplněk, který dotváří jejich osobnost a pomáhá vytvářet jejich vlastní image. Nechtějí mít brýle pouze jako optickou pomůcku, která jim pomáhá lépe vidět nebo chrání zrak před sluncem. Brýle si vybírají dle více kritérií, ale design, módnost a značka při výběru hrají velmi významnou roli.

Muž v brýlích pro pányPohodlí, pevnost, komfort, kvalita, nízká hmotnost, nadčasový design a při slunečních brýlích v neposlední řadě kvalita brýlových čoček. To jsou vlastnosti, které by měly mít pánské brýle a to ať už sluneční nebo dioptrické. Muži se při výběru brýlí totiž chovají dost odlišně než ženy. Mají jiné priority a nároky na samotné brýle. Značka a módnost u většiny z nich nejsou tím prvotním kritériem výběru. Samozřejmě, že manželka či přítelkyně jich často krát "přinutí" vybrat si model, který se líbí právě jim, ale podvědomě muži hledají svůj komfort. Určitě se najdou i mezi muži tací, kteří sledují módní trendy, značky a hledají to nejnovější a nejaktuálnější. Takových mužů je u nás zatím menšina.

Bolesti očí, keratokonusPrvní projevy keratokonu jsou zjištěny převážně mezi desátým a osmnáctým rokem života, hlavně v prepubertálním a pubertálním věku. Dochází k progresivnímu zhoršování zrakové ostrosti, které pokračuje až do středního věku. Rozvoj onemocnění pozorujeme většinou nejprve na jednom oku, ale pacient vyhledá odbornou pomoc až v případě sníženého vidění i na druhém oku, které se může projevit až po několika letech. Někdy je možné onemocnění odhalit v rámci prevence na školách.

Hra na trubkuOční tlak je závislý na rovnováze mezi odtokem a tvorbou nitrooční tekutiny. Za normální nitrooční tlak je považován tlak v oku, který nezpůsobuje poškození zrakového nervu a zachovává integritu očního prostředí. Vyšší hodnoty nitroočního tlaku, mohou indikovat glaukomové onemocnění a nižší naopak mohou vést například k deformaci oční koule. Na tyto hodnoty nitroočního tlaku působí velké množství faktorů.

th-nitroocni-tlak-mereniSledování nitroočního tlaku hraje velkou roli u pacientů s glaukomem (zeleným zákalem) a jinými očními chorobami ale také jako prevence před vznikem onemocnění. Výška očního tlaku je ovlivňována přítokem a odtokem nitrooční tekutiny. V normálním stavu je produkce a odtok v rovnováze. Při změně této rovnováhy dochází ke strukturálním změnám oka a optického prostředí. Při zvýšení nitroočního tlaku vzniká glaukom (toto onemocnění může vést k trvalé slepotě a proto je velmi důležité přesné měření nitroočního tlaku) a naopak při snížení nitroočního tlaku dochází například k deformaci oční koule.

Skušební brýleKorekce presbyopie musí být řešena individuálně. Množství akomodace se u každého člověka, ale také u každého oka může lišit. Proto, aby došlo k souhře akomodace a konvergence, je třeba předepisovat nejslabší skla, které jsou snesitelné při dobrém a pohodlném vidění. Při opravě je třeba respektovat pracovní vzdálenost, na kterou musí člověk své vidění přizpůsobit a která je v různých povoláních velmi důležitá.

Dítě na očním vyšetřeníObecně platí, že čím dříve se začne s léčbou strabismu, tím je větší šance na nápravu. V případě, že se strabismus diagnostikuje po šestém roce života, je velmi málo pravděpodobné, že konzervativní léčba bude účinná.

Zavřené okoPři koupi barevných kontaktních čoček by ste měli vždy zvážit rizika a problémy, které můžou při nošení barevných kontaktních čoček vzniknout. Barva, která je používána v těchto typech čoček, je vlastně chemická látka, která se může postupně uvolňovat a může způsobit zarudnutí oka nebo v horším případě alergické reakce. Také snižuje propustnost pro kyslík a tím dochází k snížené výživě rohovky.

Muž v dioptrických brýlíchDnes už ani korekce zraku nemusí představovat neřešitelnou překážku. Samozřejmě, že brýle už existují dávno, ale v minulosti býval problém s tím, že dioptrické brýle sice pomáhaly při vidění a svou hlavní roli plnily, ale komplikace byla v tom, že byly nehezké, nebylo možné si vybírat, častokrát byly nepohodlné a celkově svého nositele rušili a obtěžovali.

Sexi žena v brýlíchDnešní uspěchaná a náročná doba na nás klade stále větší nároky ať již v osobním životě, ale především v zaměstnání. Pokud chceme dosáhnout všechny naše cíle a být úspěšný, je nezbytné se co nejlépe přizpůsobit rychlému a náročnému způsobu života. Naše oči v tomto případě nejsou žádnou výjimkou. Každý den jich vytěžujeme na maximum a dostávají pořádně zabrat. Jen popřemýšlejte, jak dlouho každý den prosedíte za počítačem, kolik času trávíte v suchém klimatizovaném nebo zakouřeném prostředí a podobně. Je potřeba si uvědomit, že právě na vidění vynakládáme značné množství energie.

Líčení s kontaktními čočkamiPrůzkumy ukazují, že až 78% žen, které nosí kontaktní čočky, alespoň jednou denně používají make-up.*  Patříte mezi ně? A znáte pravidla správného líčení? Víte, jaké přípravky používat a čemu je dobré se vyhnout?  Pokud si neumíte svůj den představit bez řasenky, očních linek a laku na vlasy, pak je následující článek určen právě pro vás.

Muž a žena na dovolené s kontaktními čočkamiChystáte se na dovolenou a nosíte brýle? Přibalte si s sebou kontaktní čočky! Nošení kontaktních čoček v létě přináší řadu výhod. Oproti klasickým brýlím vám kontaktní čočky poskytnou přesnou zrakovou korekci v celém zorném poli. Můžete je také libovolně kombinovat se slunečními brýlemi, aniž byste museli kupovat tónovanou variantu dioptrických skel. Především při letních sportech, dovádění na pláži a dovolené oceníte výhody, které kontaktní čočky poskytují.

johnson-15-minutChodíte na pravidelné prohlídky k zubaři? A co váš zrak? Jakou mu věnujete pozornost? Pravidelné oční prohlídky jednou ročně jsou nutné pro zachování dobrého stavu očí a prevenci dalších onemocnění.

alcon-vernostni-programNosíte kontaktní čočky pravidelně a zajímá Vás, jak ušetřit? V řadě očních optik i u očních lékařů se můžete setkat s věrnostním programem, který Vám přinese cenové zvýhodnění na kontaktní čočky a zahrnuje také pravidelná oční vyšetření.

Unávná a nepříjemná práce při počítačiŘada z nás tráví u počítače a televize denně několik hodin. A před obrazovkou začínají být naše oči často unavené. A to především kvůli nedostatečnému zvlhčování povrchu očí mrkáním, které při této činnosti není tak časté. Nositelé kontaktních čoček mohou tuto únavu vnímat intenzivněji, a proto je dobré se už při výběru čoček orientovat na takové, které rizika nepříjemných pocitů při práci s počítačem rovnou odstraní či minimalizují.

LyžařPokud nosíte brýle a patříte k milovníkům zimních sportů, uvítáte možnost sportovat s kontaktními čočkami. Především u sportů jako lyžování nebo snowboard, kdy je třeba nosit lyžařské brýle, jsou kontaktní čočky skvělým řešením.

Muž spí v kontaktních čočkáchNosíte kontaktní čočky? A stalo se vám někdy, že jste si v nich během dne zdřímli nebo v nich dokonce přes noc usnuli? Nejste sami. Ze Studie zabývající se používáním kontaktních čoček a návyky při jejich nošení1 vyplývá, že v kontaktních čočkách vědomě spí nebo si s nimi zdřímne 46 % uživatelů. Jedná se tedy téměř o každého druhého nositele kontaktních čoček. Pokud by uživatel přespával v čočkách, které k tomuto účelu vhodné nejsou, vystavuje se riziku vzniku oční infekce, zánětů či očních nemocí. V současné době již existují díky vyspělým technologiím kontaktní čočky určené pro nepřetržité nošení, ve kterých lze bez obav spát.

johnson-kontrola-kazdy-rokVážíte si svého zdraví? Chodíte pravidelně na zdravotní prohlídky? Dvakrát ročně navštívíte svého zubaře? Necháváte si pravidelně zkontrolovat svůj zrak? Oči nejsou jen oknem do duše, jsou i ukazatelem našeho zdraví – mohou zároveň signalizovat stav celého našeho organismu. Všichni chceme být zdraví a dobře vidět .. pečujeme ale o své oči dostatečně?

Muž v dioptrických brýlíchUž nejsou jen nutnou a nepříjemnou výbavou nás, kterým oči neslouží jako za mlada. Brýle dnes dokáží zvýšit image. Ale pozor! Dokážou ho i pořádně zkazit ...

dioptricke-slunecni-bryle-okula24Chráníme pokožku krémem a emulzemi a zapomínáme na naše oči. Většina z nás si uvědomuje nebezpečný vliv ultrafialových paprsků (UV) na naši pokožku, ale pouze málo z nás si uvědomuje, jaký nebezpečný vliv mohou mít sluneční paprsky na naše oči. Mnozí proto stále nenosí dioptrické sluneční brýle ...

Slenčna sedí u mořeSvou pokožku už umíte chránit. Teď je třeba začít myslet i na své oči.  Většina z nás už ví, že je důležité chránit svou pokožku před působením UV paprsků. Ošetřujeme se hydratačními krémy s ochranným filtrem a používáme opalovací krémy s vysokým UV faktorem. Věděli jste, že co platí pro pokožku, platí i pro oči? UV záření je pro oči stejně nebezpečné a může mít za následek nejen krátkodobé obtíže, ale i nevratná poškození a oční onemocnění.

Sportovkyne s kontaktními čočkamiOční alergie nemusí nutně znamenat, že musíte přestat nosit kontaktní čočky. Kontaktní čočky mohou v mnoha případech nosit i alergici, a to dokonce i během své pylové sezony. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel.

Kontaktní čočka a okoV hlavní sezóně alergií se někteří nositelé kontaktních čoček vrací k používání brýlí. Jaký bývá důvod? Začínají je nadměrně svědit oči, pálit a řezat. Připadá jim, jako by měli neustále v oku cizího těleso -  například písek či prach. Přitom stačí dodržovat základní hygienická pravidla a kontaktní čočky můžete bez problému nosit téměř bez přestání po celý rok.

Kontaktní čočky AcuvueZima dokáže být skutečně krutá. Nejde jen o nízké teploty, ale také o štípavý vítr a o sněhové částečky, které s sebou přináší a které našim očím dokáží pěkně zatopit. K ochraně svých očí můžete použít brýle, avšak jsou tu určitá „ale.“ Tím hlavním je všem dobře známé zamlžování brýlí, ke kterému nejčastěji dochází, přijdeme-li zvenku do místnosti, kde je o poznání vyšší teplota. Kromě toho - patříte-li mezi vyznavače zimních sportů, již víte, že zamlžené brýle na sjezdovce představují skutečný problém. Ve hře tedy zůstávají kontaktní čočky. Zimní počasí však přináší různé klimatické extrémy, takže i kontaktním čočkám je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči s cílem eliminovat některé komplikace, které jejich nošení mohou doprovázet.

Dívska s lišáckým úsměvemAť už potřebujete korekci zraku od dětství nebo se vám zrak zhoršil až později a nosíte nyní brýle, určitě už jste zažili řadu situací, v nichž jste na své brýle nebyli příliš hrdí, kdy vám překážely a omezovaly vás. Zkrátka – určitě jste na své brýle alespoň párkrát nadávali a možná jste i litovali, že špatně vidíte zrovna vy. A přitom stačí tak málo k tomu, abyste mohli žít naplno, věnovat se všemu, co vás baví, a nebyli jste omezováni - kontaktní čočky.

Operace šedého zákaluAčkoliv se pokusy o implantaci očních čoček prováděly již dříve, o opravdovém úspěchu můžeme hovořit až s vynálezem Sira Harolda Ridleyho, který 29. listopadu 1949 provedl v Londýně první implantaci nitrooční čočky z plexiskla. A jak na svůj geniální nápad přišel? Během války Ridley pracoval jako lékař na vojenské základně, kde se setkával s letci, jimž zůstaly v očích zasekány kousky plexiskla, z nichž byly vyrobeny kabiny stíhačky. Cizí těleso v oku znamená vážné komplikace a často i ztrátu oka, Ridleyho však zaujalo, že v tomto případě oko kousíčky plastu bez problémů přijalo.

Oko a šedý zákalKatarakta neboli šedý zákal je onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u starších lidí jako projev stárnutí (u osob ve věku mezi 65 a 75 lety se senilní katarakta vyskytuje až v 60 %). Výjimkou ale nejsou ani případy u novorozenců, kdy nejčastěji bývá příčinou virové onemocnění matky v průběhu těhotenství nebo různé genetické poruchy.

Šedý zákal v okuŠedý zákal postihuje mladé i staré, ženy i muže, ale naštěstí už jeho léčba není obtížná a problematická, tak jako tomu bývalo dříve. Pojďte se s námi podívat do historie, ale i současnosti katarakty, jejíž léčba je dnes už naprosto běžná, avšak dříve to rozhodně taková procházka růžovou zahradou nebyla. Přesvědčte se sami...

Žena s kontaktními čočkami na slunciChystáte se na dovolenou? Například k moři? Intenzita UV záření se výrazně zvyšuje z takových ploch jako voda, sníh či písek. Suchý plážový písek může odrazit až 15 - 20% a mořská voda až 10 - 30% UV záření. A věděli jste, že do hloubky půl metru pod vodou se dostává až 40% UV záření dopadajícího na vodní hladinu?

MUDR. HolubováOdložit brýle natrvalo je snadnější než kdykoli dřív. Operace očí prakticky dosáhly dokonalosti, díky nejmodernějším technologiím dokáží lékaři během několika minut odstranit většinu očních vad. O nejnovějších trendech hovoří primářka Evropské oční kliniky LEXUM MUDr. Alena Holubová, která patří mezi nejzkušenější české refrakční chirurgy.

Šilhání před a po operaciŠilhání není jen typicky dětský problém, jak jsou mnozí přesvědčeni, ale může se také objevit kdykoli v dospělosti. Nejedná se ale o pouhý estetický problém, který pacienty často psychicky obtížně snášejí, ale i o funkční poruchu prostorového vnímání a v některých případech spojenou i se vznikem dvojitého vidění!

Dívka s expirovanými kontaktními čočkami? :)Potraviny a stejně tak všechny další výrobky organického původu mají stanovenou dobu expirace. Expirace značí časové období, po které lze tyto přípravky bez obav používat. Proto je doba expirace povinným údajem, který musí být vždy vyznačen na obalu daného produktu. Po překročení expirační lhůty (za předpokladu, že nebudete tento fakt brát na zřetel a budete výrobek užívat i nadále) se mohou dostavit drobné a později i závažné zdravotní komplikace.

Slečná má alergii a možná i jednodenní kontaktní čočkyPokud trpíte alergií a jste zvyklí nosit kontaktní čočky, může Vás to právě ve vrcholném období alergií limitovat. Na jaře řada z nás vyráží do kvetoucí přírody, na vycházky, na kolo, horské túry. A možná právě při těchto příležitostech máte v období alergií pocit, že musíte kontaktní čočky vysadit i když je jinak nosíte běžně. Právě pro Vás mohou být řešením jednodenní čočky. Poraďte se s některým z očních odborníků o tom, jestli by jednodenní čočky pomohly Váš problém řešit.

Pouzdro, pinzeta a kontaktní čočkaKontaktní čočky dnes nosí skoro každý. Prakticky všichni uživatelé kontaktních čoček kdysi dávno prošli krátkým zaškolením u svého oblíbeného optometristy. Učili se čočky nasazovat a vyndávat je pod dohledem odborníka. Mnohdy je tomuto nácviku věnována až příliš velká pozornost. A často se tak zapomíná, že velice důležitá je také samotná péče o kontaktní čočky. Pojďme si spolu zrekapitulovat ty nejdůležitější zásady týkající se čištění a péče o čočky.

okoModerní prostředí a způsob života, jaký vedeme, dává našemu tělu čím dál více „zabrat“. Pracujeme v centrálně vytápěných a klimatizovaných kancelářích, jezdíme vytápěnými a klimatizovanými auty, nakupujeme ve vytápěných a klimatizovaných obchodech. Většinu roku trávíme v prostředí náročném pro náš organismus – od podzimu do jara ve vytápěných prostorách a v létě jsme si zvykli využívat klimatizaci. Upravování okolní teploty má na nás velký vliv - nejen kvůli teplotním rozdílům venku a uvnitř. Málokdo si uvědomuje, že klimatizací a centrálním topením výrazně snižujeme vlhkost vzduchu až na polovinu, čímž trpí nejen náš dýchací systém a pokožka, která se rychleji vysušuje, ale také oči, které jsou také náchylnější k pocitu suchosti a nepohodlí.

Roztok a pouzdro pro kontaktní čočkyUsnadněte si život! Používejte příslušenství ke kontaktním čočkám, které vám zajistí hygieničtější manipulaci s kontaktními čočkami. Jedná se o nástroje, jenž vám umožní pohodlné skladování čoček. Postarají se o snadnější nasazování čoček na oko a o jejich desinfekci. Mezi příslušenství lze zařadit kosmetiku, která pomáhá s odstraňováním nečistot z oblasti rukou, antibakteriální gely na ruce a na oči, oční kapky a mnohé další doplňky. Pojďme si představit ty nejpoužívanější pomocníky.

Zimní mužČasto se mnoho uživatelů brýlí rozhořčuje nad tím, jak je nošení brýlí v zimě nepohodlné. Často se zamlžují při přechodu ze zimy do tepla a naopak, díky studenému větru jim častěji slzí oči. Brýle jim také vadí při lyžování. Také vás zajímá, jak se podobných peripetií zbavit? Řešení je velice jednoduché. Postačí vám k tomu jeden pár kontaktních čoček.

Zrkza s kontaktními čočkamiVýrobci kontaktních čoček se dnes zaměřují především na zlepšení přilnavosti čoček k oku. Vaše oči tak často ani nepoznají, že se na jejich povrchu nachází nějaký cizorodý předmět. Můžete je tak můžete pohodlně  nosit po celý  den bez toho, že byste je na oku cítily. Občas se ale některým z nás přihodí,  že se po nasazení čočky na oko dostaví nepříjemné pálení v očích. Zajímá vás, co je možnou příčinou tohoto jevu?

Zelená barevná kontaktní čočkaBarevné kontaktní čočky se dělí na krycí a tónovací. Rozlišují se podle toho, do jaké míry jsou schopny změnit přirozenou barvu oka.

Roztok na kontaktní čočky a pouzrdoPeroxidové roztoky - Jedná se o většinou 3%ní roztok peroxidu vodíku. Reakce se spouští buď za pomocí katalytické destičky umístěné již přímo na dně pouzdra dodávaného s roztokem (vysoké pouzdro s košíčky) – např. roztok H2O2 či AO SEPT PLUS – nebo za pomoci tabletky. Peroxidový systém čištění je bezpochyby nejefektivnějším a nejzdravějším způsobem ošetřování kontaktních čoček.

Preoxidový roztok na kontaktní čočkyPéče o kontaktní čočky se v současné době provádí buď víceúčelovými roztoky nebo peroxidovými systémy (např. AoSept Plus, H2O2, BlueSept, Oxysept atp.) V tomto krátkém článku bychom se rádi zaměřili na princip čištění kontaktních čoček pomocí peroxidových systémů. Přestože jsou peroxidové roztoky mnohem efektivnější při čištění a dezinfekci kontaktních čoček, jejich spotřeba je oproti běžným roztokům zanedbatelná.

Modré oko a kontaktní čočkaNa povrch kontaktních čoček se naleptávají usazeniny, což kromě snižování pohodlí vede ke snižování propustnosti kyslíku. Vnímání pohodlí je individuální, ovšem zdravotní rizika přenášení jsou pro každého stejná.

Oko a kontaktní čočkaObčas se setkáváme s názory lidí, kteří nám tvrdí, že kontaktní čočky v očích nesnesou. Dotazy z naší strany téměř vždy komunikaci dovedou k jedné ze tří příčin: