Paní v brýlích čte návod na požití lékůPostupně zjišťujete, že při čtení novin nebo knihy už nemáte dostatečně dlouhé ruce na to, abyste si oddálily text? Nezvládáte navléci nit do jehly nebo máte problém pracovat na počítači? Při čtení vyhledáváte stále více světla a vaše oči jsou stále více unavené?  Bohužel, dostáváte se do věku, kdy nitrooční čočka začíná ztrácet na pružnosti, snižuje se akomodační schopnost a stáváte se presbyopem. Nezoufejte, existuje řešení! - Multifokální brýlové čočky.

Technologický vývoj v dnešní době neustále pokračuje a výjimkou není ani optický průmysl a vývoj brýlových čoček. Největší pokrok se uskutečnil v oblasti brýlových skel pro lidi, který potřebují korekci na blízko i na dálku.

Ještě nedávno lidé s presbyopií (nutná různá korekce na dálku a na blízko) byly odkázáni na tzv. bifokální  brýlové čočky nebo ojediněle trifokální brýle. Tyto typy skel do určité míry řešily problém s viděním do blízka i do dálky jedněmi brýlemi, nebylo to však ideální řešení. Řešili totiž pouze vidění na dálku a vzdálenost pro čtení. Pokud jste s nimi však chtěli pracovat například na počítači, tak nastal problém. Bylo nutné dívat na monitor z blízké vzdálenosti a zaklánět hlavu. To však bylo velmi nepohodlné. Také esteticky nepůsobily příliš pěkně. Bylo na první pohled vidět vtavený dílek na čtení, což bylo dost odpuzující. Za poslední roky se však mnohé změnilo a na trh se dostaly multifokální brýlová skla.

Jedni skla, mnoho funkcí.

Multifokální skla, jak již napovídá slovíčko "multi", umožňují vidění na množství vzdáleností, na rozdíl od bifokálních nebo trifokálnych skel, kde to byly dvě nebo tři vzdálenosti. Tyto brýlové čočky s plynule proměnlivou dioptrií bez viditelného přechodu jsou plně přizpůsobeny potřebám všedního dne tak, abyste brýle ráno nasadili a večer dali dolů.

V průběhu takto stráveného dne vám brýlové čočky umožní vidět na všechny vzdálenosti bez nutnosti měnit brýle. Pohled pomalu klouže od vidění do dálky přes vidění na střední vzdálenost až po vidění do blízka a to vše samozřejmě přirozeně a bez jakékoliv námahy.

Kromě funkčnosti a pohodlí mají multifokální čočky ještě jednu velkou výhodu v porovnání s bifokálními nebo trifokálnymi a tou je vzhled. Není na nich žádný předěl ani vtavený dílek na čtení, takže na pohled vypadají jako běžné jednoohniskové čočky. Multifokální skla je také možné udělat i jako sluneční nebo sportovní brýle s větším prohnutím.

Pracovní dioptrická skla

Mezi multifokální skla můžeme zařadit i tzv. pracovní (kancelářské) skla, které se stávají stále oblíbenějšími. Na rozdíl od běžných multifokálních čoček ty pracovní nemají korigovanou dálku, ale pouze vzdálenost přibližně od 3 metrů blíže. Je to závislé od výšky adice (přídavku na blízko). Využívají je především lidé, kteří do dálky nepotřebují žádnou korekci. Výhoda těchto pracovních skel spočívá především v tom, že dochází k minimálnímu omezení zorného pole na střední a blízké vzdálenosti, což je ideální především pro kancelářskou práci, kde se dálka téměř nevyužívá. Proto i ten název "pracovní nebo kancelářské"

Jaký rám vybrat pro multifokální brýlové čočky?

Pokud uvažujete nad multifokálními čočkami, měli byste vědět, že je není možné udělat do jakéhokoliv rámu. Měli byste volit ne příliš úzké rámy, aby nedošlo k omezení vidění na určitou vzdálenost.

V dnešní době už existují i multifokální skla, které se dají přizpůsobit i užším typem rámů, avšak v takovém případě je důležité, na jaké činnosti brýle využíváte a jaké nároky na vidění máte. Je ideální, pokud výška, to znamená že vzdálenost zorničky od spodního okraje čočky je v rozmezí od 18 do 22 mm. Pokud to je méně, i v případě že se zvolí zkrácený multifokál, dochází k určitému omezení buď střední nebo blízké vzdálenosti.

Nic není dokonalé

Ani multifokální skla však nejsou zcela ideální a mají určitá omezení. Je to především zúžené zorné pole na střední a blízkou vzdálenost, také chození po schodech nebo čtení textu nad úrovní hlavy může dělat menší problém - to se však dá velmi dobře vyřešit změnou polohy hlavy.

Menší problém může dělat u některých lidí delší návyk, ale ve většině případů je to jen otázka času a váš život se stane pohodlnějším. Chce to jen trochu trpělivosti.

Co vás asi nejméně potěší, tak je cena. Pokud chcete kvalitní multifokální čočky, co opravdu doporučujeme, tak budete muset sáhnout dost hluboko do kapsy. Pravdou však je, že pokud byste museli mít dvoje nebo troje brýle, tak se to cenově vyrovná.

Naše doporučení tedy zní:

Nebojte se multifokálních čoček a směle do toho. Váš život se stane o něco jednodušším.