Děti se slunečními brýlemiDěti, zvláště ty nejmenší, při výběru slunečních brýlí většinou neprojevují příliš velký zájem o to aby si brýle vybrali a o to méně kladou důraz na to, jak brýle vypadají. Z toho důvodu je výběr dětských slunečních brýlí pro menší děti převážně na rodičích. Čím jsou však děti starší a zejména v období puberty, se chtějí stále více podobat dospělým, chtějí mít to nejnovější a nejmodernější, aby byly "in", tak tomu podřizují i výběr slunečních brýlí.

Vzhledem k tomu, že děti často tráví venku mnohem více času než dospělý a jsou tak vystaveny přímému slunečnímu záření, kvalitní brýle a tím i ochrana před škodlivým UV zářením je zvláště důležitá.

Mnoho odborníků se přiklání k názoru, že až neuvěřitelných 80% z celkového celoživotního vystavení škodlivému UV záření se uskuteční do osmnáctého roku života. Tím, že sluneční záření má vliv na vznik katarakty a dalších očních onemocnění, není nikdy dost brzy začít si oči chránit před možným poškozením a to především u dětí. Proto sluneční brýle vybírejte velmi svědomitě a velmi na nich nešetřete.

Pokud jsou brýle nasazené na obličeji a jsou opravdu kvalitní, tak oko je dokonale chráněno před škodlivým UV zářením a je v podstatě nulové riziko vzniku poškození oka tímto zářením. V současné době dokonce i kvalitní čiré dioptrické brýle mají 100% UV filtr, takže pokud nemáte možnost koupit vašim dětem dioptrické sluneční brýle, tak mohou používat alespoň čiré a oči budou také v bezpečí.

Design dětských slunečních brýlí

V současnosti není žádný problém vybrat moderní kvalitní sluneční brýle i pro ty nejmenší děti. Pro nejmenší děti jsou preferovány především barevné, oválnější sluneční brýle s jednodušším designem a doplněny různými motivy (Barbie, Mickey Mouse, Harry Potter a další známé filmové postavy, popřípadě různá srdíčka a jiné tvary), na kterých si malé děti nechají záležet.

Čím jsou děti starší, tak kladou větší důraz na módnější a trendové brýle a samozřejmě na značku. Proto mnoho firem začalo vyrábět dětské varianty modelů, které jsou určeny pro dospělé (např. Ray-Ban, JFRay a další).

Kde kupovat dětské sluneční brýle?

Pokud chcete opravdu kvalitní dětské sluneční brýle, tak jednoznačně navštivte oční optiku, kde by měla být záruka opravdu kvalitních slunečních brýlí a kde vám také poradí a pomohou z výběrem brýlí. V poslední době dokonce začínají vznikat specializované optiky výhradně na dětské brýle, kde určitě budou mít velký výběr. Nedoporučujeme kupovat brýle pro děti někde na trhu, na ulici, v hračkářství a na podobných místech.

Na co si dávat pozor při koupi slunečních brýlí?

Samozřejmě na prvním místě by měla být kvalita samotných brýlových čoček, které by měly být schopny absorbovat 100% škodlivého UV záření. Při výběru si klidně nechte zkontrolovat absorpci vámi vybraných slunečních brýlí. V každé dobré optice by měli mít přístroj, kterým to zjistí a vy tak budete mít jistotu. Málokterá, v podstatě žádná optika si však nedovolí nabízet nekvalitní sluneční brýle bez UV filtru, takže při koupi brýlí v optice nemusíte mít starosti.

Brýlové skla by měly splňovat ještě další optické vlastnosti, které je však velmi obtížné na místě ověřit a zkontrolovat, takže se budete muset spolehnout na to, že vám bude daná optika garantovat kvalitu skel. Pokud si však chcete být zcela jist, kupujte ověřené značky i přesto, že budou cenově nákladnější.

Další věc na kterou je třeba si dát pozor je, aby dětské brýle dokonale seděli na obličeji, aby nepadaly, netlačily, prostě aby se v nich dítě cítilo pohodlně a příjemně. Ideální je, pokud jsou vyrobeny z materiálu, který lze upravit a přizpůsobit anatomii obličeje. Materiál také ovlivňuje pevnost brýlí. Může být plastový nebo kovový, nejlépe když bude i antialergický. Nejpevnější budou titanové materiály, které se však v případě dětských slunečních brýlí používají spíše výjimečně a to především kvůli ceně.

Poslední, na co se předem zeptejte, je servis a záruka slunečních brýlí. V případě zejména menších dětí zjistíte, že dětské sluneční brýle budou během několika dnů pořádně zdeformované a vy budete navštěvovat optiku velmi často, abyste je nechali upravit a opravit. Je proto dobré, aby bylo na daný model možné objednat náhradní díly a dali se jednoduše upravovat. Nebudete tak muset kupovat stále nové sluneční brýle.