Světlo se v prostoru šíří ve vlnách, které kmitají všemi směry optického prostředí. Pokud se odrazí od lesklé nekovové plochy (sklo, sníh, vodní hladina ...), stane se světlo polarizovaným, to znamená, že jeho vlny se pohybují pouze ve dvou rovinách: horizontální a vertikální. Vertikálně polarizované světlo je pro naše oči velmi užitečné. Umožňuje vidět kontrastně a barevně, zatímco horizontálně polarizované světlo vytváří nepříjemné oslnění a optické šumy. Právě k potlačení tohoto negativního působení horizontální polarizace slouží polarizační filtr a polarizační brýle.
Sluneční brýle s polarizačním filtrem
Brýle s polarizačním filtrem propouštějí pouze pozitivní vertikální vlnění, vidění přes ně je pohodlné, kontrastní a bez nepříjemného oslnění. Horizontální skupinu světelných paprsků pohltí polarizační filtr. V kombinaci s kvalitním UV filtrem a různými odstíny polarizovaných skel, zajišťuje očím bezpečnou ochranu proti slunečnímu záření, vysokou úroveň ostrosti vidění, citelnou úlevu od únavy očí a vynikající vnímání barev.
Komfort a výhody, které nám polarizační sluneční brýle přinášejí, oceníte v každodenním životě, při sportu a relaxaci. Chrání zrak před škodlivým a nadměrným zářením, snižují námahu oka, jsou prevencí degenerativních změn, uchovávají dobrý zrak do pozdějšího věku, umožňují řidičům výhled proti slunci odrážející se o mokrý, horký nebo zasněžený povrch vozovky, filtrují intenzivní oči zatěžující vyzařování škodlivého vodorovného řádkování monitorů a televizí. Celkově zvyšují rozlišovací schopnost, hloubku ostrosti a snadnost zaostření.
Zjistit, zda jsou sluneční brýle polarizační je opravdu velmi jednoduché. Když dáte dvoje polarizační brýle za sebe, je přes ně normálně vidět, pokud však jedny nakloníte o 90 ° stanou se neprůhlednými. Zkřížením dvou polarizačních filtrů odfiltrujete vertikálně i horizontálně vidění, takže neprojde žádné světlo.