Muž v dioptrických brýlíchDnes už ani korekce zraku nemusí představovat neřešitelnou překážku. Samozřejmě, že brýle už existují dávno, ale v minulosti býval problém s tím, že dioptrické brýle sice pomáhaly při vidění a svou hlavní roli plnily, ale komplikace byla v tom, že byly nehezké, nebylo možné si vybírat, častokrát byly nepohodlné a celkově svého nositele rušili a obtěžovali.

Nyní je to už přesně naopak a dioptrické brýle jsou tedy nejen ideálním pomocníkem pro korekci zraku, ale navíc díky usilovné práci optických designérů, návrhářů a výrobců představují také originální doplněk, který dotváří vaši osobnost.

První brýle začali již v roce 1300 vyrábět Italové, kteří i dnes představují největšího producenta na světě a až 70 procent brýlových obrub pochází právě z Itálie. Během let se dioptrické brýle stávaly stále oblíbenější pomůckou korekce zraku a časem i jedinečným stylovým módním doplňkem.

Dioptrické brýle však nejsou jen samotné brýlové obroučky, ale tu důležitější část představují brýlové čočky. Dioptrické brýle tedy sestávají ze dvou částí: brýlových obrub a brýlových čoček. Obroučky i čočky společně představují určitý celek, který musí splňovat určité požadavky, aby se nejen pohodlně nosily, ale hlavně aby poskytovaly nositeli to, pro co jsou určeny.

Dioptrické brýle by tedy měli poskytnout přesné, jasné a bezproblémové vidění, musí se komfortně a pohodlně nosit a v neposlední řadě by měly také dobře vypadat.

Dnešní sortiment dioptrických brýlí je vskutku pestrý. Brýlové obruby jsou v nabídce milionů modelů, barevných variací a značek. I brýlová skla je možné dostat v různých typech, hmotnostech, tloušťkách, barvách a úpravách. Záleží jen na tom, jaké máte požadavky, na co přesně budete brýle využívat a samozřejmě na tom, jakou máte refrakční vadu.

Pro toho, kdo potřebuje nosit dioptrické brýle, ale i pro toho, kdo je nosit chce i přesto, že je nepotřebuje, je tedy k dispozici široký sortiment. Můžete si vybrat ty, které se vám nejvíce zalíbí a v kterých se budete cítit dobře. Pokud se neumíte rozhodnout, odborníci vám určitě poradí.

Jaké dioptrické brýle si vybrat?

Rodinka co nosí brýlePokud nosíte dioptrické brýle, nebo o nich zatím pouze uvažujete, měli byste vědět, že brýle jsou sice prvotně určené ke korekci zraku, ale také tvoří velmi významnou část vaší image. Výběrem dioptrických brýlí můžete do značné míry ovlivnit vaše vystupování a to velmi pozitivně, ale i negativně. Proto je výběru dioptrických, slunečních a sportovních brýlí potřeba věnovat velkou pozornost a dostatek času.

Pokud jste manažerem, podnikatelem, nebo někým úplně jiným a vaše práce je založena na komunikaci s lidmi, tak vhodně zvolené brýle vám mohou zajistit patřičný respekt u vašich partnerů, kolegů a zaměstnanců. Základem je mít k dispozici několik různých typů dioptrických, ale i slunečních brýlí na různé příležitosti.

Obecně platí, že člověk s dioptrickými brýlemi působí více seriózně a budí větší respekt. Nicméně, nesprávnou volbou dioptrických brýlí může člověk působit nevhodně, někdy až směšné. Pokud jdete na jednání, schůzku nebo jiné důležité setkání, dbejte také na vhodný výběr vašich brýlí, protože jsou to právě ony, které o vás hodně řeknou již na první pohled. Musí zdůraznit vaši osobnost.

Elegantní a jednoduché brýlové obroučky mohou podpořit vaši důvěryhodnost, s výraznějšími a barevnějšími budete působit sympaticky a otevřeně, a pokud zvolíte tmavší barvy a masivnější rám budete působit přísněji a sebevědomě. Důležité je i to, jak dioptrické brýle sednou nejen po stránce estetické, ale i anatomické. Pokud si budete brýle každou chvíli na nose posouvat, upravovat, dávat je z obličeje dolů a zase zpátky, tak to může vyvolat představu nervozity, nejistoty a ztrátu důvěryhodnosti.

Dioptrické Brýle noste hrdě a sebevědomě!

Je velice složité říci, pro koho jsou jaké dioptrické brýle ty nejvhodnější. Každý z nás jsme odlišný a každému může pasovat něco jiného. Před zakoupením dioptrických brýlí dbejte na to, jakou máte práci, postavu, kontury obličeje, barvu očí a vlasů a jaké oblečení preferujete.

A ještě jedna věc. Klidně si nechte i poradit, ale nenechte se ovlivnit. Brýle budete nosit vy a vy s nimi musíte být spokojen.

Pánské dioptrické brýle

Muž s dioptrickými brýlemiPánské dioptrické brýle jsou, na rozdíl od dámských dioptrických brýlí, více decentnější. Muži se raději přiklánějí k méně výrazným a nepříliš barevným brýlím. Faktem ale je, že tento trend se sice pomalu, ale přece jen trochu mění a stále více mužů sahá po výraznějších a barevných modelech. Pánské dioptrické brýle by však měly být velmi pohodlné a muž by se měl v nich příjemně cítit.

Velmi vhodné dioptrické brýle pro muže jsou brýle vyrobeny například z titanu, nebo z chirurgické oceli s čistými liniemi. Pánské brýle by měly působit nadčasově, moderně, neměly by být však příliš extravagantní, i když i to je věc vkusu. Velice aktuální jsou dnes různé hi-tech obroučky, které působí až futuristicky a jsou vyráběny špičkovými technologiemi a ze specifických materiálů jako například karbon.

Dámské dioptrické brýle

Sexi žena v dioptrických brýlíchPři výběru dámských dioptrických brýlí si mohou ženy dovolit více experimentovat. I když ještě nedávno byly značně oblíbené hlavně menší tvary dámských brýlí, dnes je to již spíše opačně a trendy jsou větší plastové obroučky, například ve stylu retro. To platí jak pro dioptrické tak i pro sluneční brýle. Důraz je také kladen na výraznější a masivnější rámy. U dámských brýlí je paleta výběru barev téměř neomezená.

Dámské dioptrické brýle v současnosti představují pro ženy výrazný a nepřehlédnutelný módní doplněk, nebo dokonce šperk. Proto ženy velmi často a s oblibou řeší, zda je daný model a barva brýlí vhodný k jejich oblečení. Z toho důvodu je vhodné mít na výběr několik různých typů brýlí.

Dětské dioptrické brýle

Díťe s dioptrickými brýlemiDětské dioptrické brýle představují pro děti hlavně korekční pomůcku na zlepšení vidění a vcelku se spokojí s tím, že po nasazení dioptrických brýlí jednoduše lépe vidí a cítí se v nich pohodlně. Proto většina dětí nejeví zájem o samotný výběr brýlí. Vybrat proto vhodné dětské dioptrické brýle je hlavně na rodičích. Častokrát však vybírání vhodných dioptrických brýlí pro děti je mnohem složitější, než vybírání brýlí pro dospělé.

Při výběru brýlových obrub pro děti třeba dbát na to, aby brýle anatomicky seděli na obličeji dítěte. Toto může být problém hlavně při výběru dětských brýlí u malých dětí, kvůli jejich anatomickým podmínkám. Dioptrické brýle pro děti by také neměly mít příliš vysokou hmotnost, aby dítě moc netlačily a neomezovaly.

Dětské brýle lze dostat buď v plastovém, nebo kovovém provedení. Plastové dětské dioptrické brýle jsou vhodnější na vyšší dioptrie, jelikož jsou masivnější ve srovnání s kovovými obroučkami. Nicméně, pro většinu dětí jsou vhodnější právě kovové obruby, protože jsou lehčí a více pohodlnější a je možné ho přizpůsobit dle potřeby.

Výběr brýlových čoček

Dioptrické brýlové čočyCo se týče výběru brýlových čoček, tak tam je kritérií, na základě kterých zvolit ty vhodné skla více a nejvhodnější je poradit se o tom v dobré oční optice, jelikož výběr brýlových čoček je značně odborná záležitost.

Při brýlových čočkách se spíše doporučují plastové brýlové čočky, protože jsou lehčí, netříští se a v případě nárazu je těžší je rozbít. Je dobré zvolit tvrzené plastové čočky, které by měly být podstatně odolnější vůči škrábancům. Antireflexní vrstva je také velice důležitá, neboť tlumí odlesky od brýlových čoček.

Ještě jednou však nezapomínejte na to, že nejlépe vám poradí i tak v optikách, nebo specializovaných prodejnách. Na základě refrakčních parametrů, podle potřeb a požadavků a zvoleného rámu vám odborník určitě poradí ty nejvhodnější brýlové čočky.

Rada na závěr

Ještě jedna malá rada na závěr. Je skutečně důležité, abyste kupovali opravdu kvalitní dioptrické brýle a přesně pro vás. Levné dioptrické brýle prodávané v drogeriích či supermarketech nejsou vhodným pomocníkem, dokonce i množství optik dnes nabízí dost nekvalitní rámy ale i skla. Jsou sice za dobrou cenu, ale to se vždy někde musí projevit. Naše oči si určitě zaslouží víc. Takové nekvalitní brýle mohou naopak váš zrak poškodit nebo alespoň negativně ovlivnit, nebudete se v nich cítit komfortně, může docházet k podráždění pokožky nebo k jiným problémům.

Nechat si udělat opravdu dobré dioptrické brýle je náročnější proces, který začíná precizním vyšetřením zraku, správnou volbou rámu a v neposlední řadě vhodně zvolenými brýlovými čočkami. Ty jsou často krát ještě podstatnější než samotná brýlová obruba, takže na nich určitě nešetřete a raději si kupte levnější rám jako skla. Na konci procesu je přesné zhotovení brýlí a správné nastavení.

Zanedbat výběr dioptrických brýlí se určitě nevyplatí. Čas, který s jejich výběrem strávíte je opravdu dobře využit, a vaše oči vám za to budou vděčné.