Mnoho levných brýlíDnes je možné levné dioptrické brýle koupit nejen ve specializovaných optikách, ale i na tržištích, v hypermarketech, lékárnách a dokonce i přes internet. Kvůli jejich výhodné ceně je nakupuje stále více lidí. Je třeba si však uvědomit, že takové brýle zdaleka nesplňují kvalitu a vlastnosti které by měly a můžete si jejich používáním spíše uškodit než pomoci.

Korekce zaraku jednorázovými dioptrickými brýlemi

I když by v zásadě takové levné (jednorázové) brýle neměly způsobit organické poškození, mohou vyvolávat různé zdravotní problémy od bolestí hlavy, přes únavu až po zarudnutí očí, a to především při dlouhodobém používání.

Problém je především v tom, že takové brýle se prodávají již hotové a nelze je přizpůsobit konkrétnímu nositeli. Největší problém je v tom, že velké množství lidí nemá stejnou korekci na obě oči, popřípadě má astigmatismus a v případě již zmíněných brýlí, není možné zvolit si různou dioptrii na každé oko a už vůbec ne najít brýle s cylindrickými skly. Dioptrie jsou vždy stejné pro obě oči a vždy bez cylindrů.

Pokud náhodou patříte mezi ty, kteří mají stejnou hodnotu na obě oči, a nemáte astigmatismus také to nemusí být výhra. Každý z nás totiž může mít různou hodnotu PD (pupilární distance), to znamená že je různý rozteč očí a dokonce jiný pro každé oko. Při zhotovování brýlí je nutno zohlednit i tento parametr. V jednorázových brýlích je pevně stanovena tato vzdálenost a není možné jej upravit podle potřeb nositele. Pokud se tento parametr nepřihlíží, důsledkem toho může docházet k tzv. prizmatickému efektu, kdy je obraz odtlačen dioptrií, která je tam indukovaná některým směrem. Toto následně kompenzuje motorický aparát zrakového analyzátoru, který se snaží tuto chybu eliminovat. Zapojuje určité svalové skupiny, které pak vedou k únavě, začervenání a bolestem hlavy.

Kvalita levných dioptrických brýlí - obrub a čocek

Další nevýhodou těchto brýlí je samotná kvalita brýlových skel. Většinou jsou to obyčejné lisované fólie, které zdaleka nesplňují potřebné optické vlastnosti, nemluvě o povrchových úpravách jako antirefex, tvrzení čočky proti poškrábání nebo hydrofobní a olejofobní úprava, které tam vůbec nejsou. Následkem je zvýšená námaha očí.

Pokud vám brýle nesedí a je třeba je upravit, popřípadě objednat náhradní díl nebo vyměnit skla, tak to je v podstatě nemožné. Materiály, z nichž jsou tyto brýle vyráběné, není možné upravovat, rozebírat nebo vyměňovat jednotlivé díly. Také ze zdravotního hlediska mohou tyto materiály způsobovat problémy, hlavně u alergiků.

V poslední době vznikají internetové obchody, které vám sice udělají brýle na míru, to znamená, že vám je udělají podle vašich individuálních parametrů, i kvalita skel a rámů je v tomto případě většinou v pořádku, ale problém je v tom, že vás nevidí a nedokážu posoudit, zda ty parametry, které jste zadali jsou opravdu správné a také volba samotného skla je na vás a pro různé typy rámů může být vhodný jiný typ a materiál. Je proto dobré, když vám je schopen někdo odborně pomoci a poradit a to na dálku není možné.

Proto doporučujeme kupovat si dioptrické brýle ve specializovaných očních optikách.