Historie slunečních brýlíSluneční brýle se v různých formách používají po celém světě již velmi dlouhou dobu. Římský panovník Nero používal na sledování gladiátorských her lesklý zelený smaragd, kterým se chránil před oslněním. Světlo také vadilo i Eskymáků, když se odráželo od sněhu. Jako ochranu vymysleli přeříznutý kousek kůže s otvory. Opravdové vynalezení slunečních brýlí se datuje někde mezi lety 1268 až 1289.

Kolem roku 1430, začaly čínský soudci používat jako sluneční brýle kouřový plochý křemen, nikoli ale jako ochranu před slunečním zářením, ale aby zakryli svůj výraz v očích a aby působily tajemně při rozhodování u soudů.

První moderní sluneční brýle navrhl v polovině 18. století James Ayscough. Velký problém však byl jak sluneční brýle udržet na nose. V roce 1730 přišel Edward Scarlett s vynálezem rámů, které byly schopny nést brýlové skla a zároveň drželi na tváři. Rámy brýlí se tehdy vyráběly z kůže, kostí a kovu, namísto obrouček byly použity stuhy z hedvábí, které se uchytili kolem uší. Později přišli Číňané s použitím keramických stranice.

V té době málokdo věřil, že tmavá skla chrání zrak a sluneční brýle byly považovány za ošklivou zdravotnickou pomůcku. Až v 20. letech 20. století se nošení slunečních brýlí rozšířilo a začali se stávat i módní záležitostí.

V roce 1929 začal Sam Foster první masovou výrobu slunečních brýlí a prodej jeho slunečních brýlí odstartoval davové šílenství a neobešly se bez nich ani celebrity.

V roce 1930 armádní letecký sbor Spojených států požádal firmu Bausch & Lomb o vyvinutí slunečních brýlí, které by efektivně redukovali oslunění pilotů ve velkých výškách. Výsledkem byly sluneční brýle se zelenými skly a jejich pokračovatelem jsou dnes již kultovní sluneční brýle rady aviator značky Ray-Ban.

V roce 1936 Edward H. Land vynalezl polarizační filtr, který má velmi velký význam v eliminaci odlesků od lesklých ploch. Následně se vyvíjely.

Postupně nošení slunečních brýlí získávalo stále více na popularitě a postupně je začali navrhovat nejznámější světové značky, staly se neodmyslitelnou součástí showbyznysu, ale i běžného života.

Dnes už si život bez slunečních brýlí nedokážeme ani představit, ale co je důležité, velký důraz již klade nejen na design ale i na kvalitu, která by při výběru slunečních brýlí měla hrát stále prvořadou roli.