Hráč golfu v slunečních brýlíchKaždý hráč golfu, ať už je to amatér nebo profesionál si je vědom významu dokonalého vidění a schopnosti rozlišovat detaily na zelených travnatých plochách. Ať už je to přímo při hře nebo jen při sledování soupeře, ostré a jasné vidění je základem úspěchu.

Hráči golfu zvyknou nosit sluneční clony, aby chránily jejich oči před nepříjemným slunečním zářením a aby jej redukovali na minimum. Tyto clony jsou však často nepříjemné, nepohodlné a do určité míry neestetické. Lepším řešením jsou pro ně sluneční brýle se speciálními čočkami, které jsou určeny na zelený podklad. Pro golfistu takové sluneční brýle plní potřebu ostrého a jasného vidění a zlepšují tak vizuální přesnost. Navíc vypadají opravdu dobře, což je pro sport jakým je golf velmi podstatné.

Brýlové čočky v golfových brýlích

Mnoho golfových slunečních brýlí, tak jako při některých jiných sportech mají polarizační čočky, které mají za úkol eliminovat nepříjemné odlesky způsobené světelnými vlnami, které se odrážejí od různých povrchů. Pokud se i vám někdy stalo, že jste během slunečného dne pozorovaly na vodní hladině, na kapotě auta nebo na mokré silnici nepříjemné odlesky, tak to je přesně to, co se může stát na golfovém hřišti a na hru golfistu to může mít velmi negativní dopad . Někteří lidé mohou mít z těchto nepříjemných odlesků i bolesti hlavy. Právě proto používají golfisté v slunečních brýlích již zmíněné polarizační čočky, které jim neutralizují určité světelné vlny.

Vizuální podmínky na hřišti mohou být ovlivněny i pozicí slunce, to znamená, že jiné světelné podmínky jsou ráno, jiné kolem poledne a jiné například při západu slunce. Barva a druhy čoček ve slunečních brýlích pro hráče golfu mohou pomáhat udržet ostrost vidění a vykreslit skutečné a čisté barvy. Některé dokonce zvyšují kontrast do takové míry, že je možné vidět každé stéblo trávy, každou nerovnost povrchu v různých světelných podmínkách a pomáhají tak hráči dostat míček na to správné místo. Takzvané jantarové čočky navíc ještě odfiltrují modré světlo a docílí se tím dokonalý kontrast golfového hřiště.

Golfové sportovní brýle a ochrana před UV zářením

Pravděpodobně nejdůležitějším aspektem kvůli kterému se sluneční brýle obecně používají a netýká se to jen slunečních brýlí určených pro golf je ochrana očí před škodlivým ultrafialovým zářením. Škodlivé paprsky ultrafialového záření ze slunce mohou být příčinou vzniku rakoviny kůže a jiných nepříjemných onemocnění. To je také důvod, proč bychom si měli oči chránit vždy když je to nutné a pokud trávíte celý den na golfovém hřišti a na přímém slunci, kvalitní sluneční brýle by měly být samozřejmostí. Dokonce i když slunce velmi nesvítí a je pod mrakem, tak škodlivé ultrafialové záření zůstává. I v takovém případě existují typy filtrů, které při golfu určitě oceníte.

Začínající hráči golfu, profesionální a zkušený hráči golfu, ale v podstatě i všichni ostatní by měli mít několik typů golfových slunečních brýlí z nichž si mohou vybrat ty nejvhodnější brýle na dané podmínky. Mnoho výrobců nabízí i možnost výměny pouze samotných skel nebo štítů, takže je možné mít jeden rám a jen si měníte filtry podle potřeby. Je už pak jen na vás, který způsob je pro vás ten nejvhodnější. Mezi nejznámější světové značky, které se věnují výrobě golfových slunečních brýlí patří NYX, Oakley, Bolle, Rudy Project, Adidas a Tag Heuer. Dokonce nabízejí sluneční golfové brýle s možností dioptrické korekce buď pomocí dioptrických klipů nebo přímým zábrusem čoček.

Pokud se tedy chcete stát úspěšným hráčem golfu, tak kromě talentu, poctivého tréninku, dobrého vybavení je nutné myslet i na vaše oči a na to, jak jim pomoci, aby vaše vidění bylo co nejlepší a nejostřejší.