Žena s knihou v dioptrických slunečních brýlíchStává se vám, že při řízení v ostrém protisvětle slunečního záření zoufale hledáte sluneční klip na vaše dioptrické brýle nebo je rychle měníte za sluneční, přes které ale tak dobře nevidíte, protože tam není žádná dioptrická korekce? V určitých situacích jako je například jízda autem, přinášejí dioptrické sluneční brýle nesporné výhody. Dioptrické sluneční brýle především ocení lidé, kteří nemohou nebo nechtějí nosit kontaktní čočky.

Proč nosit dioptrické sluneční brýle

Zkusme zmínit několik situací, kdy se bez slunečních brýlí neobejdete. Sedíte na pláži, slunce nepříjemně svítí a vy si chcete něco přečíst nebo se projít po pláži. Často jezdíte lyžovat nebo na hory, kde bývá velmi ostré slunce nebo rádi sportujete a chodíte na procházky do přírody. V těchto případech a mnoha dalších vás nepříjemné oslnění nutí stále přimhouřit oči, což může mít za následek i bolesti očí nebo hlavy a nemluvě o škodlivém UV záření. Je pravda, že si můžete dát bezdioptrické brýle, ale to pouze v případě že nemáte žádnou nebo jen velmi nízkou dioptrii.

Kontaktí čočky a sluneční dioptrické brýle

I nositelé kontaktních čoček jistě ocení některé výhody slunečních dioptrických brýlí při určitých situacích a aktivitách. Určitě občas nastane situace, že jste nachlazený, máte alergii nebo nepříjemný zánět, to znamená že kontaktní čočky jsou v tomto případě nevhodné a vy nutně potřebujete někam zajít a venku svítí prudké slunce. Také například v prašných prostředích, kde je riziko vniknutí prachových částeček do oka je vhodnější použít brýle.

Jedním z dalších důvodů může být i věk, kdy lidé po čtyřicítce potřebují různou korekci na dálku i na blízko a kontaktní čočky v tomto případě mnohdy nejsou vhodným řešením a vy se nechcete vzdát vašich aktivit ale bez korekce zraku je nemůžete plnohodnotně vykonávat. Jednoduchým řešením mohou být multifokální dioptrické sluneční brýle.

Dioptrické sluneční brýle jsou tedy vítanou alternativou při některých, zejména volnočasových a sportovních aktivitách, kdy kontaktní čočky nebo sluneční klipy nejsou vhodným řešením.

Vybíráme dioptrické sluneční brýle

Dioptrické sluneční brýle jsou dnes již dostupné téměř pro každého a máte možnost si vybrat i z těch nejmodernějších slunečních brýlí, které jsou více prohnuté nebo mají specifické tvary. S výjimkou celoštítových a některých bezrámových slunečních brýlí je možné zabrousit dioptrické skla téměř do všeho. Také to platí i v případě sportovních slunečních dioptrických brýlí.

Bez problémů si tedy můžete vybírat z nabídky těch nejznámějších světových výrobců a značek a najít si to, co se vám opravdu líbí a v čem se budete cítit pohodlně. Je možné dokonce nechat  si vyrobit tyto typy slunečních brýlí v multifokálním provedení. Samozřejmě, že možnost volby samotných obrouček je do určité míry závislá na výši dioptrie a popřípadě vzdálenosti zornic, ale pro většinu lidí je dnes už možné najít to "ideální" řešení.

Výhodou slunečních brýlí ještě je, že při výběru samotného dioptrického skla si můžete sami zvolit typ skla, barvu a povrchovou úpravu podle vašich požadavků a tím ještě zvýšit kvalitu slunečních brýlí ale především ochrany vašeho zraku. Můžete si zvolit například polarizační čočky, antireflexní a různé zrcadlové vrstvy, které původní bezdioptrické sluneční brýle neměli. Samozřejmostí dioptrických slunečních brýlí je 100% UV filtr.

Ještě jedno malé upozornění na závěr. Pokud se rozhodnete nechat si udělat dioptrické sluneční brýle, navštivte specializovanou oční optiku a jak obroučky tak brýlové čočky je dobré kupovat na jednom místě. Nikdy si nekupujte sluneční brýle v prodejnách kde nepracují i se samotnými brýlovými čočkami a nevědí vám odborně poradit, protože se může stát, že právě do těch brýlí, které jste si vybrali nebude možné zabrousit dioptrické skla.