Žena na horách v sportovních brýlíchV dnešní uspěchané době kdy většina lidí tráví téměř všechen svůj volný čas v práci a potřebuje pro to relaxovat po těžkých dnech, se sport jeví jako jedna z nejoblíbenějších činností odpočinku a relaxace. Dalším důležitým faktorem který má vliv na zvyšování počtu sportujících je též zvyšující se riziko obezity.

Vidění a sport

Pro mnoho lidí se sport stává koníčkem a životním stylem a pro některé to může být také nutnost. Bez ohledu na to kvůli čemu a za jakým cílem sportujeme tak jsou při sportu kladeny vysoké nároky na vidění, které je kromě zdatnosti jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují výkonnost při sportování. Díky zraku přijímáme až 80% informací z okolního prostředí a z velké části se podílí na našich výsledcích.

Sportu se nevěnují jen lidé v produktivním věku, kteří tráví volný čas sportováním nejčastěji, ale přibývá stále větší počet osob v mladším, ale taky v seniorském věku. Tím jak sport získává na popularitě téměř u všech věkových kategorií, je potřebné přizpůsobit se specifickým požadavkům jak věkových skupin tak taky jednotlivých sportů.

Proč nosit sportovní brýle

Tak jak jsme zvyklí, že na různé sporty používáme různé boty, oblečení a vybavení, měli by jsme taky svolit vhodné brýle pro konkrétní sport.

Každý sport si vyžaduje speciální vybavení a každý sport potřebuje různé speciální a korekční pomůcky. Výjimkou nejsou ani naše oči, které je třeba dokonale chránit a zabezpečit co nejlepší vidění. Vhodně zvolené sportovní brýle můžou mít velký vliv na naše sportovní výsledky.

Sportovní brýle by jsme měli vybírat na základě specifických kritérií:

  • Prvním kritériem, které hraje roli při volbě sportovních brýlí je prostředí kde se sport vykonává
  • Dalším aspektem je dynamika sportu. Jiné nároky budou při rychlostních sportech a jiné při méně dynamických sportech
  • Velkou roli může hrát taky aktuální počasí a světelné podmínky
  • Jiný typ sportovních brýlí zvolíme například na golf a jiný na běh, cyklistiku nebo jachting, lyžování, cyklistiku či horolezectví

Pokud patříte mezi lidi, kteří potřebují určitou korekci zraku, tak samozřejmě existuje mnoho možnosti jak zvolit vhodné sportovní dioptrické brýle. Nejideálnější volbou by v tomto případě bylo použití kontaktních čoček, což vás následně nebude omezovat ve výběru samotných sportovních brýlí. Další možností jsou brýle, kde se používá dioptrický klip, který se nasadí ze zadní strany brýlí. Poslední variantou jsou sportovní dioptrické brýle, které jsou navrženy na sport a splňují všechny sportovní kritéria, ale je možné do nich taky zasadit dioptrické čočky. Samozřejmě že každá z uvedených alternativ nemusí být vhodná pro každého, ale jednu z nich si určitě dokáže vybrat každý. Pravdou je, že čím je dioptrie vyšší, tím se stává volba sportovních dioptrických brýlí složitější.

Na co si dávat pozor při koupi sportovních brýlí

Aby sportovní brýle (dioptrické, nebo nedioptrické) byli opravdu vhodné pro daný účel, měli by splňovat určité kriteria. Použité materiály by měli být velmi pevné, odolné vůči mechanickému poškození. Neměli by podléhat vnějším vlivům jako například chlad, voda, teplo a jiné. Měli by být pohodlné a na tváři by neměli obtěžovat. Největší vliv na kvalitu vidění mají samotné brýlové čočky. Musejí splňovat přísné optické vlastnosti pro konkrétní sporty a prostředí je nutné zvolit vhodnou barvu a filtr. V určitých případech by měli mít polarizační úpravu a antireflex.

Pokud chcete kvalitní brýlové čočky, doporučujeme se o nich poradit s odborníky. I když nejvíce sportovních brýlí se prodává ve sportovních obchodech, tak nejlépe by vám měli umět poradit v očních optikách, kde pracují odborníci, který se v dané problematice vyznají.