Sexi žena v brýlíchDnešní uspěchaná a náročná doba na nás klade stále větší nároky ať již v osobním životě, ale především v zaměstnání. Pokud chceme dosáhnout všechny naše cíle a být úspěšný, je nezbytné se co nejlépe přizpůsobit rychlému a náročnému způsobu života. Naše oči v tomto případě nejsou žádnou výjimkou. Každý den jich vytěžujeme na maximum a dostávají pořádně zabrat. Jen popřemýšlejte, jak dlouho každý den prosedíte za počítačem, kolik času trávíte v suchém klimatizovaném nebo zakouřeném prostředí a podobně. Je potřeba si uvědomit, že právě na vidění vynakládáme značné množství energie.

Požadavky na co nejlepší vidění jsou stále větší a vůbec nezáleží na tom, zda jste podnikatel, lékař, pokladník, účetní, učitel, sportovec nebo žena v domácnosti. Každé zaměstnání vyžaduje, abyste dosahovali těch nejlepších výsledků a vaše výkonnost byla stále větší. Toto se však bez dokonalého vidění dosáhnout nedá. Jakoukoli námahou očí výkonnost značně klesá a tedy i pracovní výsledky nejsou na takové úrovni, jak by měly být. V případě, že již naše oči danou zátěž nezvládají sami, je třeba jim pomoci.

Stále nejrozšířenějším způsobem korekce a ochrany zraku jsou brýle a to bez ohledu na to, zda potřebujete korigovat na dálku, blízko, obě vzdálenosti, popřípadě je třeba chránit oči před sluncem nebo proti jiným vnějším vlivům.

Nejčastěji používaným typem brýlí jsou dioptrické brýle. Kromě brýlí pro korekci zraku jsou samozřejmě nejpoužívanější sluneční brýle, stále více sportovní a využívány jsou, i když v menší míře ochranné brýle. Brýle, ať již korekční, sluneční nebo sportovní se stále více stávají i módním doplňkem a nejen pouze pomůckou pro korekci nebo ochranu zraku. Jednoduše řečeno, kdo má moderní brýle, tak je "in".

Dioptrické brýle

Muž v dioptrických brýlíchDioptrické brýle jsou nejen nejstarší, ale také nejpoužívanější pomůckou korekce zraku v současnosti. Ani chirurgickým zákrokům nebo kontaktním čočkám se nepodařilo dioptrické brýle nahradit. Většina lidí stále preferuje jako možnost korekce zraku dioptrické brýle. Důvodů, proč tomu tak je, je samozřejmě více. Dioptrické brýle dokážou korigovat každou refrakční vadu, není problém se snášenlivostí, žádným způsobem negativně neovlivňují oči, a pokud je nějaký problém, vždy je možné si je sundat, což je například problém operačních zákroků, kdy již není možné zákrok vrátit zpět. Když se tedy něco nepovede, následky mohou být velmi nepříjemné a hlavně nevratné.

Dioptrické brýle nosí především lidé trpící nějakou refrakční vadou jako krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopie. Brýle jim pomáhají zlepšit ostrost vidění a snížit námahu očí, což v konečném důsledku vede k lepšímu komfortu při vidění. V posledních letech se však dioptrické brýle stávají i výrazným módním doplňkem, který dotváří celkový image jejich nositele.

Sluneční brýle

Žena s retro slunečními brýlemiCo se slunečních brýlí týče, tak ty už v dnešní době používá asi každý z nás a to nejen v letních dnech, ale téměř během celého roku. Základním a prvořadým úkolem slunečních brýlí je ochrana zraku před škodlivým ultrafialovým zářením a nepříjemným oslněním. Stále častěji a to nejen v poslední době, ale již dlouhé roky hraje velmi podstatnou roli při výběru slunečních brýlí design a především značka. Také je velmi důležité vybrat sluneční brýle na základě kvality brýlových čoček (skel), které mají nejdůležitější roli při ochraně zraku a při komfortu vidění.

Sportovní brýle

Dalším typem brýlí, které se dostávají stále častěji do popředí, jsou brýle určené na sport. V minulosti byly sportovní brýle určené pro konkrétní druh sportu využívány především profesionálními sportovci. Se zvyšujícím se počtem lidí, kteří pravidelně sportují, se pochopitelně zvyšuje zájem i o tento typ brýlí.  Ať již jste milovník golfu, rádi lyžujete nebo jezdíte na kole, popřípadě provádíte jakýkoliv jiný sport, tak i samotný výkon může záviset na tom, zda zvolíte ty správné sportovní brýle.

Brýle na ochranu očí a zraku

Muž v ochranných brýlíchJelikož naše oči je třeba si chránit i při různých povoláních, tak značný význam mají i tzv. ochranné brýle, které většinou neslouží jako korekční pomůcka nebo módní doplněk, ale jejich hlavním úkolem je ochrana našich očí před vnějšími vlivy nebo mechanickým poškozením. Ať již pracujete v laboratoři, v lese, v dílně nebo kdekoli, kde by mohlo dojít k úrazu oka, je na místě mít ochranné brýle.

Jak je to s výběrem brýlových obrub a brýlových čoček?

Brýle samotné se skládají z brýlových čoček (skel) a obrouček. Výhodou brýlí je, že se dají zhotovit i na míru, přesně podle požadavků zákazníka. Podle oční vady, parametrů obličeje nebo požadavků zákazníka se vybere nejvhodnější typ rámu a samozřejmě brýlových čoček. V případě silnější korekce, nebo z důvodu volby specifického např. prohnutého rámu je možné brýlové čočky ztenčovat, nebo nechat zhotovit podle zakřivení rámu. Pokud máte zájem o barvu, tak to také není dnes žádný problém. Dokonce, většinu slunečních brýlí je již dnes možné zhotovit i s korekcí a to tak, že budou k nerozeznání od původních.

Sortiment brýlových čoček je široký. Pro korekci krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu, resp. všech vzdáleností existuje množství různých řešení. Kvalitu a komfort vidění mohou například zvyšovat individuální nebo asférické čočky. Skla se navíc dají různě upravovat a nanášet na ně různé úpravy jako antireflexní, hydrofobní a olejofobní vrstvy. Pokud chcete aby se skla zbarvovali podle intenzity UV záření, můžete zvolit fototropní/fotochromatické brýlové čočky, které regulují propustnost světla.

Jelikož brýle jsou nejen pomocníkem, ale i unikátním doplňkem vaší osobnosti, je důležité, abyste si vybrali ty, které vás osloví nejvíce. To určitě nebude představovat žádný problém, protože sortiment brýlových obrub je dnes obrovský. Různé módní, luxusní a exkluzivní značky, různý design a barvy, použitý materiál a povrchová úprava - je si z čeho vybírat. Pro nejnáročnější jsou i brýlové obruby ze zlata, platiny nebo doplněny různými vzácnými drahokamy. Naopak ti, kteří dávají přednost strohému a nadčasovému designu, moderním technologiím a materiálům tak mohou sáhnout po brýlích například z titanu, karbonu, polyamidu, trivexu a různých dalších hi-tech kouscích. Ať již brýlové čočky nebo rámy jsou dnes vyráběny špičkovými technologiemi a z různých materiálů, což pak ze samotných brýlí dělá opravdový skvost, ať již technologický, módní nebo exkluzivní.

Ať již máte raději decentnější nebo extravagantnější styl, klasiku nebo moderní věci, ze širokého výběru brýlí si zaručeně vyberete.