Různe typy brýlíV současné době jsou na nás neustále kladeny větší nároky a to jednak v osobním a tak i v profesním životě. Když chce být člověk úspěšný, musí být schopen se přizpůsobit rychlému a náročnému způsobu života. Mimo jiného, velké množství energie rovněž vydáme na vidění, což může být značně únavné.

Nároky na zrak jsou v současnosti stále větší a nezáleží na tom, jestli jste podnikatel, lékař, právník, kuchař, truhlář nebo sportovec. V každém zaměstnání, bez dokonalého vidění, není možné dosáhnout ty nejlepší výsledky. Proto je nutné naším očím pomoct. Stále nejpoužívanější pomůckou, která má určitým způsobem vliv na vylepšení vidění jsou brýle. Kromě brýlí dioptrických, slunečních nebo sportovních, které běžně používáme, existují taky brýle ochranné, nebo lupové.

Dioptrické brýle

Nejčastěji používané dioptrické brýle využívají především lidé trpící nějakou refrakční vadou, jako krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatizmus nebo presbyopie. Brýle jim pomáhají vylepšit zrakovou ostrost a snižují námahu očí a v posledních letech se stále více stávají módním doplňkem.

Sluneční brýle

Sluneční brýle již v dnešní době využívá každý z nás. Základní úlohou slunečních brýlí je ochrana před škodlivým ultrafialovým zářením a oslněním. Dnes, při slunečních brýlích, důležitou roli hraje taky jejich dizajn a značka, protože dodávají svému majiteli určitý image.

Sportovní brýle

V minulosti byli sportovní brýle určené pro konkrétní druh sportu, využívané především profesionálními sportovci, ale s narůstajícím počtem lidí, kteří pravidelně sportují, se zvyšuje taky zájem o tento typ brýlí. Jdete hrát golf, jezdíte na kole, nebo běháte, máte v oblibě zimní sporty, jako třeba lyžování, nebo snowboarding, tak při výběru sportovních brýlí by jste na to měli brát ohled.

Ostatní typy brýlí

Dalším typem brýlí, které se využívají především v specifických zaměstnáních jsou ochranné brýle. Jejich hlavní funkcí je zabránit především mechanickému, chemickému, nebo světelnému poškození očí. Používají se ku příkladu v dílnách, nebo laboratořích.

Posledním, i když trochu specifickým typem brýlí jsou brýle lupové, které využívají například lékaři při operačním zákroku, když potřebují podstatně zvětšit sledovaný objekt.