Brýle

Slečna v brýlích za počítačemStačí tři hodiny denně a problém je tady, i když jinak máte zrak v pořádku a netrpíte žádnou oční vadou. Řeč je o tzv. syndromu počítačového vidění, který podle amerického National Institute of Occupational Safety and Health ve větší či menší míře obtěžuje na 90 % těch, kdo každodenně pracují s počítačem.

Čištění brýlíNení pochyb o tom, že povrchová úprava plastových brýlových čoček přispěla významně ke zlepšení jejich kvality a estetického vzhledu brýlí. Také se však objevily pochybnosti, že takto upravené čočky špínu přímo přitahují a že se velmi rychle špiní.

Školou povinné dítě v brýlíchV případě mladších dětí jsou stále brýle především optickou pomůckou pro zlepšení vidění. Je pro ně nejpodstatnější to, že když si je nasadí, tak lépe vidí a cítí se v nich pohodlně. Vybrat dioptrické brýle pro děti je ale častokrát podstatně složitější než u dospělého a samotnému výběru byste měli věnovat dostatek času. A to jak výběru obrouček tak výběru brýlových čoček a to především při komplikovanějších dioptriích.

Retro brýle - WayfarerSvět kolem nás se rychle, téměř ze dne na den mění. Důkazem je náš hektický, každodenní život. Samozřejmě že změny se dějí i v oblasti výroby brýlí, která v posledních letech prošla výraznými změnami a inovacemi. Přestože se v optickém průmyslu změnily určité aspekty, včetně materiálů, způsoby zhotovení, technologie, vlastností jako například UV ochrana, extra flexibilita pro dokonalé přizpůsobení brýlí a dosažení co nejlepšího komfortu při nošení - některé věci ohledně brýlí se nikdy úplně nezmění, resp. se vždy vracejí. To stoprocentně platí pro v současnosti nejrozšířenější styl brýlí, kterým jsou retro brýle.

Žena v brýlíchŽeny jistě více než muži považují brýle, ať již dioptrické nebo sluneční, za velmi významný módní doplněk, který dotváří jejich osobnost a pomáhá vytvářet jejich vlastní image. Nechtějí mít brýle pouze jako optickou pomůcku, která jim pomáhá lépe vidět nebo chrání zrak před sluncem. Brýle si vybírají dle více kritérií, ale design, módnost a značka při výběru hrají velmi významnou roli.

Muž v brýlích pro pányPohodlí, pevnost, komfort, kvalita, nízká hmotnost, nadčasový design a při slunečních brýlích v neposlední řadě kvalita brýlových čoček. To jsou vlastnosti, které by měly mít pánské brýle a to ať už sluneční nebo dioptrické. Muži se při výběru brýlí totiž chovají dost odlišně než ženy. Mají jiné priority a nároky na samotné brýle. Značka a módnost u většiny z nich nejsou tím prvotním kritériem výběru. Samozřejmě, že manželka či přítelkyně jich často krát "přinutí" vybrat si model, který se líbí právě jim, ale podvědomě muži hledají svůj komfort. Určitě se najdou i mezi muži tací, kteří sledují módní trendy, značky a hledají to nejnovější a nejaktuálnější. Takových mužů je u nás zatím menšina.

Muž v dioptrických brýlíchDnes už ani korekce zraku nemusí představovat neřešitelnou překážku. Samozřejmě, že brýle už existují dávno, ale v minulosti býval problém s tím, že dioptrické brýle sice pomáhaly při vidění a svou hlavní roli plnily, ale komplikace byla v tom, že byly nehezké, nebylo možné si vybírat, častokrát byly nepohodlné a celkově svého nositele rušili a obtěžovali.

Sexi žena v brýlíchDnešní uspěchaná a náročná doba na nás klade stále větší nároky ať již v osobním životě, ale především v zaměstnání. Pokud chceme dosáhnout všechny naše cíle a být úspěšný, je nezbytné se co nejlépe přizpůsobit rychlému a náročnému způsobu života. Naše oči v tomto případě nejsou žádnou výjimkou. Každý den jich vytěžujeme na maximum a dostávají pořádně zabrat. Jen popřemýšlejte, jak dlouho každý den prosedíte za počítačem, kolik času trávíte v suchém klimatizovaném nebo zakouřeném prostředí a podobně. Je potřeba si uvědomit, že právě na vidění vynakládáme značné množství energie.

Muž v dioptrických brýlíchUž nejsou jen nutnou a nepříjemnou výbavou nás, kterým oči neslouží jako za mlada. Brýle dnes dokáží zvýšit image. Ale pozor! Dokážou ho i pořádně zkazit ...

dioptricke-slunecni-bryle-okula24Chráníme pokožku krémem a emulzemi a zapomínáme na naše oči. Většina z nás si uvědomuje nebezpečný vliv ultrafialových paprsků (UV) na naši pokožku, ale pouze málo z nás si uvědomuje, jaký nebezpečný vliv mohou mít sluneční paprsky na naše oči. Mnozí proto stále nenosí dioptrické sluneční brýle ...

Žena v retro slunečních brýlíchV dnešní době si může každý z nás zvolit účes, líčení, oblečení a doplňky tak, aby dotvářely jeho osobnost, aby se v nich cítil příjemně a zároveň aby svým vzhledem do určité míry upoutal pozornost okolí. Totéž platí i o slunečních brýlích. Ty už dávno nejsou jen ochrannou pomůckou před sluncem, ale stávají se v prvé řadě určitým doplňkem, který vystihuje vaši osobnost. Jejich vzhled samozřejmě také podléhá módním trendům.

Sluneční brýle s UV filtrem a opalovací krém proti UV zářeníPokud necháme stranou estetickou funkci, stále nám zůstává jako hlavní funkce slunečních brýlí ochrana před účinky ostrého slunečního světla a UV záření. Celé elektromagnetické spektrum slunečního záření je složeno ze souboru vln plynule se měnících frekvencí.

Děti se slunečními brýlemiDěti, zvláště ty nejmenší, při výběru slunečních brýlí většinou neprojevují příliš velký zájem o to aby si brýle vybrali a o to méně kladou důraz na to, jak brýle vypadají. Z toho důvodu je výběr dětských slunečních brýlí pro menší děti převážně na rodičích. Čím jsou však děti starší a zejména v období puberty, se chtějí stále více podobat dospělým, chtějí mít to nejnovější a nejmodernější, aby byly "in", tak tomu podřizují i výběr slunečních brýlí.

Žena v slunečních brýlích s polarizačním filtremSvětlo se v prostoru šíří ve vlnách, které kmitají všemi směry optického prostředí. Pokud se odrazí od lesklé nekovové plochy (sklo, sníh, vodní hladina ...), stane se světlo polarizovaným, to znamená, že jeho vlny se pohybují pouze ve dvou rovinách: horizontální a vertikální. Vertikálně polarizované světlo je pro naše oči velmi užitečné. Umožňuje vidět kontrastně a barevně, zatímco horizontálně polarizované světlo vytváří nepříjemné oslnění a optické šumy. Právě k potlačení tohoto negativního působení horizontální polarizace slouží polarizační filtr a polarizační brýle.

Mnoho levných brýlíDnes je možné levné dioptrické brýle koupit nejen ve specializovaných optikách, ale i na tržištích, v hypermarketech, lékárnách a dokonce i přes internet. Kvůli jejich výhodné ceně je nakupuje stále více lidí. Je třeba si však uvědomit, že takové brýle zdaleka nesplňují kvalitu a vlastnosti které by měly a můžete si jejich používáním spíše uškodit než pomoci.

Historie slunečních brýlíSluneční brýle se v různých formách používají po celém světě již velmi dlouhou dobu. Římský panovník Nero používal na sledování gladiátorských her lesklý zelený smaragd, kterým se chránil před oslněním. Světlo také vadilo i Eskymáků, když se odráželo od sněhu. Jako ochranu vymysleli přeříznutý kousek kůže s otvory. Opravdové vynalezení slunečních brýlí se datuje někde mezi lety 1268 až 1289.

Hráč golfu v slunečních brýlíchKaždý hráč golfu, ať už je to amatér nebo profesionál si je vědom významu dokonalého vidění a schopnosti rozlišovat detaily na zelených travnatých plochách. Ať už je to přímo při hře nebo jen při sledování soupeře, ostré a jasné vidění je základem úspěchu.

Žena s knihou v dioptrických slunečních brýlíchStává se vám, že při řízení v ostrém protisvětle slunečního záření zoufale hledáte sluneční klip na vaše dioptrické brýle nebo je rychle měníte za sluneční, přes které ale tak dobře nevidíte, protože tam není žádná dioptrická korekce? V určitých situacích jako je například jízda autem, přinášejí dioptrické sluneční brýle nesporné výhody. Dioptrické sluneční brýle především ocení lidé, kteří nemohou nebo nechtějí nosit kontaktní čočky.

Ochranné brýleBrýle mohou při zachování základní požadavky, jako korekční pomůcky, za určitých podmínek splňovat účel ochranného prostředku při práci. Prvořadým požadavkem je tedy v tomto případě ochrana zraku. Ochranné brýle, jako osobní ochranný pracovní prostředek, jsou brýle nošeny při práci a jsou určeny k ochraně bezpečnosti a zdraví. Ochranné brýle jsou definovány v zákoně jako ochranný pracovní prostředek na ochranu zraku a obličeje.

Různé druhy brýlových obrubJeště relativně nedávno lidé přicházeli do optik a vybírali si své nové brýle jen z několika málo modelů. Tyto modely velmi často neodpovídaly představám jejich budoucích majitelů a to jak svým vzhledem, tak i barvou.

Žena na horách v sportovních brýlíchV dnešní uspěchané době kdy většina lidí tráví téměř všechen svůj volný čas v práci a potřebuje pro to relaxovat po těžkých dnech, se sport jeví jako jedna z nejoblíbenějších činností odpočinku a relaxace. Dalším důležitým faktorem který má vliv na zvyšování počtu sportujících je též zvyšující se riziko obezity.

Paní v brýlích čte návod na požití lékůPostupně zjišťujete, že při čtení novin nebo knihy už nemáte dostatečně dlouhé ruce na to, abyste si oddálily text? Nezvládáte navléci nit do jehly nebo máte problém pracovat na počítači? Při čtení vyhledáváte stále více světla a vaše oči jsou stále více unavené?  Bohužel, dostáváte se do věku, kdy nitrooční čočka začíná ztrácet na pružnosti, snižuje se akomodační schopnost a stáváte se presbyopem. Nezoufejte, existuje řešení! - Multifokální brýlové čočky.

Brýle s antireflexemProto aby nedocházelo k nepříjemnému zrcadlení na povrchu brýlových čoček, je na povrch nanášená tzv. antireflexní vrstva. Je to vrstva, kterou můžete najít i na objektivech mikroskopů, dalekohledů nebo fotoaparátů. Antireflex je tvořen velkým množstvem vrstev oxidu kovů a aplikuje se jak na zadní, tak i na přední plochu brýlových čoček. Protože je antireflex tvořen několika vrstvami uloženými na sebe, tak má specifický barevný nádech, buďto zelené, purpurové, modré, nebo zlaté barvy v závislosti od výrobce a kvality antireflexní vrstvy.

Brýlová čočkaV současnosti jsou na zrak kladeny stále se zvyšující nároky. Dobrá zraková ostrost je předpokladem úspěchu nejen v zaměstnání, ale i mimo něj. Málokdo z nás si dokáže představit život bez dobrého vidění. Z tohoto důvodu si svůj zrak snažíme chránit, nebo jeho nedostatky zlepšit.

Dívky nakupujou sluneční brýleV poslední době se sluneční brýle stávají nevyhnutným doplňkem téměř každého z nás. Sluneční brýle už nepoužíváme jen v období léta, na pláži nebo horách, ale stále častěji se stávají módním doplňkem. Módní sluneční brýle už nejsou výsadou jen filmových hvězd, sportovců a jiných celebrit, ale i pro běžné lidi se stávají imidžovou záležitostí. Sluneční brýle tedy v současnosti vytvářejí imidž svého nositele, ale jejich hlavní úlohou by stále mněla zůstat ochrana našich očí před škodlivým ultrafialovým zářením.

Různe typy brýlíV současné době jsou na nás neustále kladeny větší nároky a to jednak v osobním a tak i v profesním životě. Když chce být člověk úspěšný, musí být schopen se přizpůsobit rychlému a náročnému způsobu života. Mimo jiného, velké množství energie rovněž vydáme na vidění, což může být značně únavné.